"Mých 30" - zánik firmy
Foto: autorka

"Mých 30" - zánik firmy

30. 11. 2019

Sametová revoluce zasáhla do našich životů. Někomu více, někomu méně. Pro mě osobně nastaly největší změny v profesním životě. V rámci privatizace bylo rozhodnuto, že podnik, ve kterém jsem pracovala, bude prodán předem vybranému zájemci. Vlastníkem se stala německá firma a nastala doba velkých změn. Do provozů hledalo vedení firmy pracovníky, kteří byli schopni se domluvit německy. A tak jsem vyměnila židli v kanceláři technického rozvoje za židli v provozní kanceláři. Osmnáct roků jsem byla vedoucí provozu, práce mě bavila a dávala jsem jí denně víc než povinných osm hodin. Musela jsem se několikrát rozhodovat, zda se přizpůsobím „novým pořádkům“ nebo raději odejdu.

Neodešla jsem. Ale nebylo to vždy jednoduché. A těch změn, co jsem musela zvládnout. Působení zahraniční poradenské firmy, postupné omezování výroby, změnu zahraničního vlastníka, převedení části výroby do africké firmy, konkurs, působení insolvenčního správce a prodej české firmě. Každá změna byla spojena s novou výzvou a já si říkala: „když jsem zvládla tu předešlou, snad zvládnu i tu novou“.  Pracovní poměr jsem ukončila v roce 2011 a od té doby nic nemusím a můžu vše, co dovolí mé zdraví.

V roce 2013 firma definitivně zanikla. Naštěstí jednotlivé budovy průmyslového areálu mají nové vlastníky, jsou již opraveny nebo se opravují. Připravila jsem srovnání, jak vypadal průmyslový areál v listopadu 2013 a jakou podobu má nyní. Úvodní foto je z listopadu 2015.

Hodnocení:
(4.8 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Čípová
Děkuji za komentáře. Loana vyráběla ponožky. punčochové kalhoty a kojenecké zboží. V roce 1989 měla 8 závodů. kde pracovalo 4500 zaměstnanců, Zbyly vzpomínky a že jich je.
Mirek Hahn
Očividně to nebylo snadné ale zase to období bylo naplněné, prací a úkoly. Pěkně jste to napsala.
Alena Tollarová
Loana, to byl pojem. Určitě to nebylo lehké. Bohužel takových zavedených továren zaniklo hodně, u nás taky. Na druhé straně stojí někdo, kdo bez skrupulí chytil příležitost za pačesy a měl úplně jiných třicet let. Jenže ten se nám tu nepochlubí ...
Jana Šenbergerová
U nás byl Moravolen srovnán se zemí. Zbourali i krásný komín, na kterém mohli mít hnízdo čápi. :-(
Marie Seitlová
Je smutné když něco zaniká a lidé tam prožili kus svého života.
Jitka Hašková
Aničko,jsi statečná žena. Je dobré, že přes všechny potíže se našel majitel, který tam bude podnikat a tím i zaměstnávat lidí.
Soňa Prachfeldová
Ano, to je vypovídající, jak lacino noví majitelé přišli k majetku, pak to zabalili, zaměstnanci je nezajímali a velké štěstí, když to někdo opět zprovoznil. Tolik chátrajících budov okolo nás, půjdou časem k zemi, viník nedosažitelný.
ivana kosťunová
Ty fotografie jsou naprosto vypovídající. První majitelé, kteří objekt získali v privatizaci měli jediný zájem- vytunelovat a výhodně zpeněžit. Proto do něj neinvestovali. Podle fotografií z r. 2019 je vidět, že po několikeré změně majitele, objekt konečně vlastní ti, kteří jej chtějí zachovat a podnikat v něm. Jakýmkoliv způsobem. Tak snad už se blýská na lepší časy.
Naděžda Špásová
Aničko, postihlo mě to taky. Pracovala jsem v Oděvech, po revoluci to šlo všechno do háje a já jsem si musela hledat práci ještě 3x. Po nemoci jsem to zabalila a šla do invalidního důchodu. Přeju ti ještě spoustu spokojených let s foťákem.
Elena Valeriánová
Na Jesenicku zanikl především tradiční textilní průmysl. Z prosperujících závodů jsou v lepším případě jakési sklady a v tom horším? Nic. Továrna byla srovnána se zemí. Smutný osud. Aničko, ještěže už nemusíme shánět nové pracovní místo.
Hana Nováková
O čemsi vypovídající fotky, doprovodný článek vypovídá, jak to po sametové revoluci chodilo. Kolik bezvadných výrobků jsme vyrobli před rokem 89 a vše šlo do kopru. Dovážíme z Číny nekvalitní brak, je některé malé firmy se drží zuby nehty, aby přežily. To byl i jeden z ekonomických účelů, jak nás dostat na kolena a donutit dovážet, co by se na západě neprodalo, tak tady to musí stačit.
Zuzana Pivcová
Myslím, že to je dost názorný příklad, jak některé známé zaběhnuté podniky u nás dopadly a zaměstnanci s nimi. A v lokalitách, kde třeba žádný jiný průmysl nebyl, to muselo být docela zlé. Díky, Aničko, i za ty zajímavé srovnávací fotky.
Hana Rypáčková
Loana vyráběla punčochy a spodní prádlo? Něco mi to říká. Budovy se jistě využijí na nějaký provoz.. Asi velké sousto pro posledního majitele..Tady se výroba taky rapidně změnila....
Dana Puchalská
To je škoda, že tak dobře zavedená továrna skončila. Je jich v naší zemi víc s podobným osudem. Aničko, hodnocení se asi zbláznilo. Vylezla tam jen jedna hvězdička. Proto ty další přidávám sem- ******.