Poslední kilometry Do stovky
Foto: autorka

Poslední kilometry Do stovky

2. 12. 2019

30. listopadu 2019, končí projekt Do stovky a je tedy poslední šance nějaký ten kilometřík ještě dohonit. Ačkoliv na začátku projektu Do stovky se mi zdála hranice sta kilometrů dosti vzdálená a snažila jsem se dopočítat, jestli jsem schopná ji splnit, skončím v cíli se skórem, o kterém se mi ani nezdálo. Na kontě - tedy ve svých vlastních nohách, mám doposud 357 km a jsem víc než spokojená. Listopadové počasí už výletům nepřeje, a přesto mě svrbí nohy a podrážky touží se rozběhnout. Posledního listopadu přestalo pršet, mraky se roztrhaly a je docela pěkně. Po obědě vyrážím na jednu z procházek po okolních obcích, tak jak se vám je postupně snažím ukázat. Dnes mám v úmyslu projít Bechlín s cílem v Krabčicích.

Start je kousek za Roudnicí, u autobusové zastávky u ovocných sadů, do Bechlína jsou odtud 3 km. Cesta se vine mezi zelenajícími se poli, nebe bohužel modrou zaměnilo opět za většinovou šeď. Nicméně cesta příjemně ubíhá a já si umiňuji, že příště to vezmu po některé z polních cest, vedoucích k lesu. Dneska je na pobíhání v lese dost tmavo. V Bechlíně mě překvapil barokní kostelík sv. Václava s vedle stojící polodřevěnou zvonicí, v níž je zvon z roku 1665. Ten ovšem zvenku vidět není. Co naopak vidět je, to je osud novorenesanční vily rodiny Švagrovských s hrázděným patrem z roku 1875, postavené podle návrhu architekta Jana Zeyera. Otvírám branku a zanedbanou zahradou jdu blíž. Kdysi nádherná vila, v níž hosty bývali např. Jaroslav Vrchlický, Václav Brožík či Emil Holub, žaluje. Často tu pobýval i Jan Neruda a právě zde vznikla převážná část Písní kosmických. Po roce 1948 byla vila znárodněna, od roku 1978 tu byl památník Jana Nerudy. V roce 1994 byla vila  vydána v restitucích potomkům majitelů a exponáty byly přemístěny do muzea v Litoměřicích. Zdá se, že majitelé o ni jeví pramalý zájem a zub času je neúprosný. Na Podřipsku je Bechlín známý pohyblivým betlémem s figurkami z kukuřičného šustí. Budu sem muset v tomto předvánočním čase zajet ještě jednou, dneska mě bohužel už tlačí čas. Projdu tedy pěkně upravenou vesnicí a mířím ke Krabčicím. To je ves, ze které se, jak mnozí víte, chodí na Říp. A přímý pohled na Říp mě také bude provázet až do Krabčic. Tam jsem dorazila tak tak před soumrakem. Podrážky jsem ošoupala o příjemných 7 km.

Do projektu Do stovky už tedy žádné další kilometry nepřidám a bude se mi po něm stýskat. Nic to však nemění na tom, že chůze mě bude mým životem provázet i dál, a dokud mě budou nohy poslouchat, budu brázdit můj kraj, a pokud bude možnost, tak i kraje vzdálenější. To, co vidíte při cestě pěšky, nemůžete postřehnout ani při jízdě na kole, natož autem. O vlivu na prokrvený srdeční sval, malé šedé buňky mozkové a vůbec celou tělesnou schránku, nemluvě. Chůzi zdar!

Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Alenko, máte můj obdiv.
Dana Kolářová
Blahopřeji k překročení stovky.
Libor Farský
Prima ...
Soňa Prachfeldová
Cestovatelko chválím chválím.
Alena Vávrová
Ali, Ty jsi opravdu fenomén Českého středohoří a je v tom Tvém neúnavném chození, fotografování a psaní hodně nevídaného vlasteneckého citu. O tom, že budeš pokračovat i nadále, není pochyb.
Naděžda Špásová
Álo, i když nesouhlasím s tvými sólo výlety, máš můj obdiv. Jak ty umíš to naše Středohoří olítat, to neumí nikdo. Tak ať ti to ještě dlouho šlape. :-)
Eliška Murasová
Žasnu nad počtem tebou nachozených kilometrů. Ať Ti to šlape i nadále a můžem s Tebou objevovat, díky
Anna Čípová
Ali, gratuluji a děkuji za reportáže z tvého kraje.
Elena Valeriánová
Aleno, moc ti gratuluji. Já se přiznám, že jsem Do stovky vzdala. Nechodím po turistický značených cestách a neměla jsem možnost své kilometry měřit. Přesto si myslím, že to byl míč hezky projekt a přimlouvala bych se za pokračování.
Jana Šenbergerová
Moc hezky jsi uzavřela letošní "dostovkové" putování.
Libuše Křapová
Projekt dobrý, fotky hezké a popis ještě lepší :-)
Marie Novotná
Zajímavé články mne zavedly na mě neznámá místa. Smekám a obdivuji Tě.
Věra Ježková
Projekt Do stovky byl bezva. Mám radost, že tu první jsem završila s tebou na Řípu. Vzhledem k tomu, že chodím ráda, budu chodit a fotit i nadále, bez projektu. :-)
Jitka Hašková
Skládám poklonu.
Hana Rypáčková
Jsi dobrá.. Mně klekl počítač s fotkami a do stovky mám 1km: Nachodila jsem jich tolik !
Zuzana Pivcová
Velká pochvala a zároveň díky za Tvé reportáže. Se mnou by si lidé moc nepočetli. :-D
Dana Puchalská
Moc krásný výlet a i já Ti chci pogratulovat k dosaženým kiláskům.
Mirek Hahn
Pěkná fotodokumentace. A úctyhodný počet kilometrů v projektu. Gratuluji.