Kauza Slunečnice aneb Kdo nechce, hledá důvod
Ilustrační foto Elena Valeriánová

Kauza Slunečnice aneb Kdo nechce, hledá důvod

3. 12. 2019

Senioři hýbou republikou. Ať jsou za volantem, za nákupním vozíkem v Kauflandu, kupují si jízdenku do vlaku či bezmocně leží na lůžku v Domově důchodců.

Ano, přesně na tohle teď narážím – kauza Slunečnice. Neprofesionální, hrubé a urážlivé chování některých osob z personálu ke klientům a pro mne nepochopitelné reakce jejich nadřízených i zřizovatele Domova.

Jak může někdo omlouvat tak ponižující chování a pokládat je téměř za normální a přirozené? Zdůvodňovat je špatným vzděláním a nízkými platy? Zavírat nad ním oči a tak je podřízeným trpět dlouhá léta?

Pro mne je to fatální neschopnost nejen vrchní sestry, ale i ředitele ústavu. Prostě podle hesla – Co oči nevidí….
Proč bych si přidělával práci a něco řešil? Kdo by také věřil stížnostem nějakých hysterických příbuzných, že jo.
Ospravedlňují svou nečinnost všemi druhy výmluv, které je napadnou. Já nic, to oni, já se snažil, ale na ty hodné a pracovité nemám peníze. Nemuseli sem přece maminku/tatínka dávat, a když se jim naše péče nelíbí, ať si je jednoduše vezmou domů.
Jan Werich řekl – Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Pokud je mi známo, tak Ostravsko patří k regionům s největší nezaměstnaností v republice, a to i nyní při celorepublikovém nedostatku pracovních sil. Kdyby ředitel byl ochoten věnovat stížnostem klientů a jejich příbuzných pozornost, kdyby je nepodceňoval, kdyby více příbuzným věřil, ověřoval si pravdivost stížností u klientů, kdyby problémy ihned řešil a důrazně jim předcházel, mohlo být všechno jinak. Tyranky by věděly, že mohou vyletět na hodinu a držely by se zpátky. Dobré pečovatelky by nemusely odcházet a hledat práci jinde. Stabilní schopný personál zná lépe potřeby jednotlivých klientů a může tedy logicky lépe pečovat.

Vím, co říkám. Já sama jsem rovněž pracovala v Domově pro seniory několik let. A věřte, že v tom našem by si tohle chování pečovatelka či sestra zkusila jen jednou. Víckrát by neměla příležitost.

Jsem moc ráda, že se našla ta jedna jediná dobrá duše, která místo důvodů hledala a našla způsob.
Snad se teď ledy hnou. A snad se i najde rezerva na zvýšení platů v sociálních službách. Protože já tady neobhajuji nízké platy ošetřovatelek. Dobrá práce musí být dobře ohodnocená. To ať si naši politici sáhnou do svědomí. A panu Petrovi Kajnarovi bych moc přála, aby se aspoň na čas dostal do péče takových těch “taky” pečovatelek.
**************
„Kolik je asi v Česku lidí, kteří budou s noblesou Ladislava Špačka, srdcem matky Terezy a za minimální mzdu utírat pokálené, dementní starce a stařeny, které jejich děti odložily do starobince, protože si musí užít života?” ptal se (Petr Kajnar, ČSSD, bývalý primátor Ostravy) na Facebooku v reakci na informace Seznam Zpráv, které upozornily na nelidské zacházení se seniory.
(zdroj  Novinky.cz 29.11.2019)
**************
Vážený – či spíše mnou nevážený pane. Ne všechny děti se o své staré a nemocné rodiče mohou starat. A to ne kvůli tomu, aby si mohli užívat. Někteří pečovat neumí, někteří jsou sami nemocní, někteří mají malé byty, bydlí daleko a většina z nich k tomu chodí do práce za průměrnou mzdu. Z ní se jim strhávají daně. Ty daně, ze kterých pak jde velká částka na platy právě vám politikům.
Tedy i vám, pane Kajnare. Myslete na to. Protože ať svůj hnusný výrok nyní vysvětlujete, zmírňujete, obhajujete, voliči ve vašem regionu si ho všimli zrovna tak, jako já.

Paní Gabrielo Lhoťanová, máte můj respekt a uznání. Děkuji vám za vaši odvahu začít řešit téměř neřešitelné.  

Hodnocení:
(5 b. / 25 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Výborně, lépe bych se vyjádřit nedokázal.
Marie Ová
Krásně napsané, pravdivě. Co se týká té kontroly ve Slunečnici - byla ohlášená, a při kontrole se všichni chovali jak "svatí". Obávám se, že "nevhodné materiály" byly uklizeny, lidé, kteří by si mohli stěžovat utlumeni. Nemyslím si, že když bylo tolik stížností, a problémy trvaly několik roků, že je lusknutím prstů vše OK. Měla jsem známou po těžkém úraze v ústavu a chovali se k ní také jak k nějakému hadru. A když se bránila, dostala prášky na spaní. Nakonec se rodině podařilo ji dostat domů. Domov je také v Ostravě.
Hana Rypáčková
I u nás se vzedmula vlna kontrol... Správně, vše hlídat a vznášet požadavky...
Danuše Onderková
Libuško, pěkně napsané. Mnoho mladých souhlasí a stojí za vyřešení této situace, hodně se o tom diskutovalo i na FB, bohužel většina si myslí to,co zde již bylo napsáno a to, že se to časem zamete pod koberec. Slunečnice není určitě jediná, snad se ozvou i jinde. Pan Kajnar se netají tím, že má rovněž maminku v DD, protože rodina je natolik vytížená, že nemá čas se o maminku starat. Věřím ale tomu, že i kdyby byla jeho maminka ve Slunečnici, tak by kolem ni skákala samotná vrchní sestra, protože je to maminka primátora. A i jeho maminka může být jednou dementní, pokálená stařena...Jenže on má peněz dost aby si zařidil pečovatelku....
Libuše Křapová
Dík za všechny vaše komentáře. Ano, doufám s vámi, že kauza Slunečnice neupadne v zapomnění a neodnese ji čas. Růženko, samozřejmě, že mi to nevadí, spíše mne zájem potěšil.
Danka Rotyková
Libuško, správně jste na tu hrůzu upozornila. V TV jsou desítky rozhovorů, ale k tomuto tématu se nikomu nechce vracet. Bohužel, stejně to nevyšumí, stav naší populace tomu nasvědčuje. Seniorů je stále více, ale služby pro ně zatím pokulhávají. Naši politici si na nás vzpomenou zase až před volbami, je to ostuda. A pořád jim tolik lidí věří.
Soňa Prachfeldová
Správně , tohle by se mělo zveřejnit, je neodpustitelne se takto chovat k bezmocnému stáří a takoví politici a pracovníci tam nemají co dělat. Jak by byly nyní dobré jeptišky, kdyby je komusi nezlikvidovala.
Růžena Marková
Článek je natolik zajímavý, že by ho mělo číst co možná nejvíce lidí. Dovolila jsem si ho zkopírovat a přenést na facebook do svých skupin, kam chodí velké množství lidi. Libuško já se vám omlouvám, že jsem se nezeptala. Je uvedený pod vaším jménem.
Elena Valeriánová
Myslím si, že stále platí, že ryba smrdí od hlavy a proto měl být okamžitě odvolán ředitel Slunečnice a náměstek primátora pro sociální politiku a měli být pohnáni k zodpovědnosti. Ale místo toho začíná klid po pěšině. Podívejte se na dnešní Seznam, kauza Slunečnice už je stará zasunuta zpráva. Hulvát Kajnar bude dál na teplém politickém postu placen z daní normálních lidí. Vše se vrátí ke starým pořádkům. Je mi z toho smutno. A bude hůř.
Eva Mužíková
Libuško je dobře, že jsi článek nenechala jen ve svém blogu na Matyldě, mělo by ho opravdu přečíst co nejvíce lidí.
Anna Čípová
Libuško. neradostné čtení. Nechápu, že neodešel i ředitel ústavu.
Naděžda Špásová
Libuško, napsala jsi to moc hezky a je dobře, že se na to přišlo. Trochu se bojím, že takových zařízení je v Česku víc.
Libuše Křapová
Díky za ocenění článku. Ale obávám se, že nás mají politici a hlavně pan Kajnar "na háku"
Zuzana Pivcová
Tento článek by měl být zveřejněn na různých portálech i v denním tisku, každý poslanec by ho měl mít jako povinnou četbu před sebou v lavici. Pan bývalý primátor Ostravy má nejspíš své rodiče, pokud ještě žijí, zabezpečené v drahém penzionu, na který téměř nikdo finančně nedosáhne. Kritizuje děti odložených seniorů, ale ty staré lidi nazývá tak, že se z toho dělá špatně.
Marie Seitlová
Libuš, výborně napsáno, tento článek by si měl vzít Seznam.
Margita Melegova
Hulvati na korytech, nic nevidi nic neslysi hlavne, ze se jim sypou penizky.
Jitka Hašková
Děkuji Líbo, kéž by se tvůj článek mohl dostat ke všem politikům. Vzpomínám, jak jsem měla nechodící maminku v LDN až do smrti. To, že jsem za ní chodila a mohla urgovat různé nevhodné záležitosti. Jsem ráda, že se najdou stateční lidé, kteří na to upozorňují.
Libuše Křapová
Je to o nás, proto nás to všechny zajímá. Mne navíc jako bývalou profesionálku tihle lidé strašlivě štvou. Stačí jich jen několik a ty nerozhodné svedou a těm slušným kazí pověst. Paní Lhoťanová je opravdu dobrá.
Alena Tollarová
Děkuji, Libuško, že ses ujala role zprostředkovatele této kauzy zde na íčku. Je to ostudné, co se taky děje. Všechno je o lidech ...
Zdenka Soukupová
Nechci být pesimistka, ale mám takový nepříjemný pocit, že se kauza po prvotních emocích zase tiše odsune do neznáma, jak to u nás bývá zvykem; bohužel. A doufám, že se do podobného zařízení nikdy nedostanu. Souhlasím s Ivanou.
ivana kosťunová
Paní Lhoťanová by měla dostat metál za to, že nesla svoji kůži na trh. Mnoho takových lidí, kteří jsou ochotni pálit si prsty v situaci, která se jich přímo nedotýká, se dnes nenajde.
Hana Nováková
Poutavý článek. Prostě za vším hledej peníze. Ale najdou se i ti, kteří to mají v srdci a starají se jak jen mohou. Jim patří dík. Jen vzpomínám na doby dávno minulé, kdy v DD v Kolíně byly jeptišky řadu let. Tatínek mi vyprávěl, často tam prováděl údržbu, říkal, že jejich péče byla úžasná. Bohužel, zestárly a odešly do jejich domova důchodců na Moravu, tatínka prosily, aby je pomohl odstěhovat. Jistě že neodmítl. Všichni přiložili ruce k dílu, ony si to moc zasloužily.
Marie Doušová
Moc dobře napsáno. Ano, je to problém a je třeba se mu věnovat. *********