Kauza Slunečnice aneb Kdo nechce, hledá důvod
Ilustrační foto Elena Valeriánová

Kauza Slunečnice aneb Kdo nechce, hledá důvod

3. 12. 2019

Senioři hýbou republikou. Ať jsou za volantem, za nákupním vozíkem v Kauflandu, kupují si jízdenku do vlaku či bezmocně leží na lůžku v Domově důchodců.

Ano, přesně na tohle teď narážím – kauza Slunečnice. Neprofesionální, hrubé a urážlivé chování některých osob z personálu ke klientům a pro mne nepochopitelné reakce jejich nadřízených i zřizovatele Domova.

Jak může někdo omlouvat tak ponižující chování a pokládat je téměř za normální a přirozené? Zdůvodňovat je špatným vzděláním a nízkými platy? Zavírat nad ním oči a tak je podřízeným trpět dlouhá léta?

Pro mne je to fatální neschopnost nejen vrchní sestry, ale i ředitele ústavu. Prostě podle hesla – Co oči nevidí….
Proč bych si přidělával práci a něco řešil? Kdo by také věřil stížnostem nějakých hysterických příbuzných, že jo.
Ospravedlňují svou nečinnost všemi druhy výmluv, které je napadnou. Já nic, to oni, já se snažil, ale na ty hodné a pracovité nemám peníze. Nemuseli sem přece maminku/tatínka dávat, a když se jim naše péče nelíbí, ať si je jednoduše vezmou domů.
Jan Werich řekl – Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Pokud je mi známo, tak Ostravsko patří k regionům s největší nezaměstnaností v republice, a to i nyní při celorepublikovém nedostatku pracovních sil. Kdyby ředitel byl ochoten věnovat stížnostem klientů a jejich příbuzných pozornost, kdyby je nepodceňoval, kdyby více příbuzným věřil, ověřoval si pravdivost stížností u klientů, kdyby problémy ihned řešil a důrazně jim předcházel, mohlo být všechno jinak. Tyranky by věděly, že mohou vyletět na hodinu a držely by se zpátky. Dobré pečovatelky by nemusely odcházet a hledat práci jinde. Stabilní schopný personál zná lépe potřeby jednotlivých klientů a může tedy logicky lépe pečovat.

Vím, co říkám. Já sama jsem rovněž pracovala v Domově pro seniory několik let. A věřte, že v tom našem by si tohle chování pečovatelka či sestra zkusila jen jednou. Víckrát by neměla příležitost.

Jsem moc ráda, že se našla ta jedna jediná dobrá duše, která místo důvodů hledala a našla způsob.
Snad se teď ledy hnou. A snad se i najde rezerva na zvýšení platů v sociálních službách. Protože já tady neobhajuji nízké platy ošetřovatelek. Dobrá práce musí být dobře ohodnocená. To ať si naši politici sáhnou do svědomí. A panu Petrovi Kajnarovi bych moc přála, aby se aspoň na čas dostal do péče takových těch “taky” pečovatelek.
**************
„Kolik je asi v Česku lidí, kteří budou s noblesou Ladislava Špačka, srdcem matky Terezy a za minimální mzdu utírat pokálené, dementní starce a stařeny, které jejich děti odložily do starobince, protože si musí užít života?” ptal se (Petr Kajnar, ČSSD, bývalý primátor Ostravy) na Facebooku v reakci na informace Seznam Zpráv, které upozornily na nelidské zacházení se seniory.
(zdroj  Novinky.cz 29.11.2019)
**************
Vážený – či spíše mnou nevážený pane. Ne všechny děti se o své staré a nemocné rodiče mohou starat. A to ne kvůli tomu, aby si mohli užívat. Někteří pečovat neumí, někteří jsou sami nemocní, někteří mají malé byty, bydlí daleko a většina z nich k tomu chodí do práce za průměrnou mzdu. Z ní se jim strhávají daně. Ty daně, ze kterých pak jde velká částka na platy právě vám politikům.
Tedy i vám, pane Kajnare. Myslete na to. Protože ať svůj hnusný výrok nyní vysvětlujete, zmírňujete, obhajujete, voliči ve vašem regionu si ho všimli zrovna tak, jako já.

Paní Gabrielo Lhoťanová, máte můj respekt a uznání. Děkuji vám za vaši odvahu začít řešit téměř neřešitelné.  

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 25 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl:  Jak si nainstalovat a používat aplikaci Záchranka

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

20%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

12%

SPD

9%

ČSSD

8%

KSČM

7%

Trikolora

8%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

8%

K volbám vůbec nepůjdu

8%