Jóga jako zdroj radosti z pohybu i života
Ilustrační foto: ingimage.com

Jóga jako zdroj radosti z pohybu i života

29. 11. 2019

Roztrhl se s ní pytel. Věnují se jí děti, mladí, staří, začátečníci i ti nejpokročilejší. Cvičí se v malých místnostech, velkých sálech, v městských parcích, na mořských plážích.

Z některé nejde popadnout dech, u jiné se člověk ani nezapotí. Blahodárně působí na všechny části těla, vnitřní orgány, mysl i náladu. To všechno je - jóga.

Jóga jako druh tělesného a duševního cvičení skutečně zažívá za poslední léta nebývalý boom, neustále se rozvíjí a vznikají nové styly a jejich modifikace. Stále častěji také nabídka jógy cílí na generaci těch starších a je jedno, zda se věnovali intenzivně sportu celý život, nebo se začnou hýbat až na stará kolena.

Lektorka jógy Pavla Látalová začínala s jógou pro seniory v říčanském centru Na Fialce skoro před dvěma lety: „Zpočátku chodilo několik žen, postupně se přidávaly další a pro velký zájem jsme zařadili ještě jednu lekci týdně. Vytvořila se krásná skupina seniorek praktikujících jógu. Některé přestala bolet záda, jiné se při lekci zklidní a cítí se celkově uvolněnější.“

Právě jóga má tolik podob a stylů, že má člověk možnost vybrat si tu, která mu sedí nejlépe. U starších lidí to bývá spíše klidnější podoba jógových asán (pozic) oproti dynamičtějším lekcím, jako je power jóga nebo Ashtanga Vinyasa jóga. Často už názvy lekcí napovídají, o jaký styl jógy se jedná: protahovací, zdravotní, jemná, večerní nebo třeba light jóga.

„V lekcích pro seniory se zaměřujeme na pohyblivost kloubů, uvolnění pánve, pracujeme s hlubokými svaly těla, což pomáhá ke zdravé páteři, bezbolestné volné chůzi a dalším běžným činnostem. Tělo se posílí a protáhne zároveň. Během celé lekce se zaměřujeme na dech, který okysličuje tělo i mozek a důsledkem toho jsme tedy bystřejší a zároveň lépe eliminujeme stres,“ vysvětluje lektorka Pavla Látalová a zdůrazňuje, že lekce jsou vhodné i pro klienty se zdravotním omezením. A taky pro muže, kteří, zvláště v tom seniorském věku, si zatím v hojnějším počtu cestu k józe nenacházejí.

Co lektorku při vedení seniorů těší nejvíce? „Mám radost, že se klienti na lekce těší a že si také utvářejí nové vztahy. A že jim nevadí dojíždět třeba i z větší dálky. To, že člověk žije aktivním životem, ve kterém nachází každodenní radost, vnímám jako velmi důležitou součást života každého z nás“.

Narůstající zájem o jógu potvrzuje i ředitel marketingu Vojenské zdravotní pojišťovny PaedDr. Josef Křivánek: „V rámci našich preventivních programů přispíváme klientům na pohybové aktivity, a podíl kurzů jógy se každým rokem zvyšuje. Pokud si uvědomíme, že ne všechny sporty jsou pro seniory vhodné, tak velmi vítáme, když se věnují józe a zlepšují tak svoji fyzickou i psychickou kondici“.

Když chcete začít s jógou
- dejte přednost lekcím pro začátečníky a poraďte se s instruktory o vhodnosti vybrané varianty
- pokud cítíte při lekci nebo po ní nějakou bolest či nekomfort, proberte hned na místě s instruktorem/kou
- pokud máte zdravotní problémy, pobavte se o vhodnosti jógy se svým lékařem
- na jógu zvolte pohodlné oblečení, případně si pořiďte svoji vlastní podložku na cvičení
- zajímejte se o kvalifikaci instruktora/ky

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Jóga je dobrá věc, už jen to, že se člověka věnuje jen sám sobě a pod vedením dobré instruktorky je to lepší, než sám doma. I když často cvičím doma, ráda občas Zajdu.
Danka Rotyková
Jóga pro mne byla vždycky to, co mi moc přitahovalo. Navíc jsem občas potřebovala i berličku v podobě zdravého pohybu. Před 20 lety jsem si koupila krásné obrazové knihy o józe, abych pochopila co takové cvičení obnáší. Strašně jsem se začala těšit na první hodiny. Bohužel, nevyšlo to. Díky nemoci kyčlí jsem vždy 2. polovinu hodiny protrpěla, a proto jsem musela skončit. Začala jsem více chodit a vybrala si z jógy pár cviků, které mi tolik neškodí. Je to prostě smůla, ale co nadělám.
Marie Seitlová
Jógu mám ráda, chodím každý týden už několik let. Máme staršího jogína a ten je výborný. U nás je cena přijatelná.
Jitka Caklová
Především bych řekla, že je to velký byznys. Zaplatila jsem si 1/2 roku pro načerpání základů a ani jsem to celé nevyužila. V kurzu jsem byla s rozdílem 30 let nejstarší, což není zrovna dobrý start a první dvouhodinovku jsem doslova protrpěla. Takovéto hromadné akce typu "hrrr na ně", nejsou pro jógu vhodné. Pokud má mít jóga efekt, musí člověk vnímat, jak energie v těle proudí, což nejde na povel a zde bylo příliš mnoho rušivých elementů. Cvičím v klidu domova, každou pozici si procítím a nikdo mě pro dokonalost nikam nedotlačuje. Úsměv mě zvedá na nohy :-) ♥
Karel Boháček
Šťastná to žena na fotografii. Kolik jich asi zůstalo takových...
Marie Doušová
Jóga mě nikdy neoslovila a dokonce jsem neměla nikdy tolik trpělivosti ,abych se dokázala uvolnit. Mám raději cvičení ,procházky v přírodě a to mi hodně pomáhá. Jóga mě nic neříkala a dokonce mě i dost bolela. Musela jsem na ni přestat chodit a hned mě bylo dobře.
Věra Ježková
Myslím, že jóga je fajn. Bohužel na ni nemám potřebnou trpělivost. Už jsem to kdysi zkusila. Bezbolestnou chůzi provozuji denně; ovšem spíš svižnou.