Co dělat, když trávíte vánoce sami?
Ilustrační foto: pixabay.com

Co dělat, když trávíte vánoce sami?

7. 12. 2019

Většina lidí se již týdny nebo dokonce měsíce připravuje na Štědrý den. Veškerý mumraj spojený s nakupováním a přípravami se vás ale netýká. Možná, že vám někdo trochu závidí váš klid.

Na druhou stranu však by s vámi asi většina neměnila. Co dělat, při svých možnostech, jestliže jste jedním z milionů lidí na celém světě, kteří jsou na Štědrý den sami?

Trávit Štědrý den sám je pro někoho trauma, pro dalšího obvyklá záležitost. Je přirozené, že se ve vás během svátků mísí různé emoce, zvláště, pokud trávíte vánoce sami poprvé. Jak tedy vyjít s potenciálem, který máme? Asi, jak se říká, vidět "místo poloprázdné sklenice poloplnou".

Pokud vám to pomůže, zde je několik rad:

Klidně můžete, zvlášť pokud je venku mráz a sníh, zůstat celý den doma a dát si filmový den. Sestavte si seznam oblíbených zábavných nebo romantických filmů a radujte se z jejich sledování. Pokud vás filmy nebaví, vždycky objevíte jednu či dvě knihy, které si někde v teplém koutku přečtete. Udělejte si pěnovou koupel, dopřejte si čokoládu, domácí ovocné víno, zelené smoothie (mixovaný nápoj), trochu si zacvičte.

Vánoce pro vás mohou být dnem, kdy si prověříte svou zálibu ve vaření, pletení, malování, básnění. Zatímco se bude vařit jídlo, napište pár vlastnoručních blahopřání vzdáleným přátelům, které máte rádi. V době elektronické komunikace není nic tak krásného jako dostat poštou psanou zprávu.

Jestliže máte energii a jste připraveni na trochu chůze (autobusy moc nejezdí), projděte se městem a pozorujte světla, kterými si lidé vyzdobili příbytky. Zajděte na chvíli do kostela. Něco si vyfotografujte. Zkuste se vydat někam (ne daleko), kde jste třeba byli v létě nebo už před pár lety, a porovnejte ten rozdíl.

Kráčejte kupředu, a i když si vzpomenete na některé minulé vánoce, neulpívejte nad smutnými časy, usmívejte se nad vším pozitivním. Stále se dějí zázraky a třeba i vy potkáte záhy někoho, kdo bude letošní svátky trávit také ještě sám. Hodně štěstí.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.2 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Mně se článek líbí, i když zatím nejsem o Vánocích sama, mám hodné děti. Mnozí jsou rádi, že jim někdo v těžké chvíli poradí, jak na to. Komu se to nelíbí, má možnost to nečíst a nevyjadřovat se k tématu.
olga skopanova
Zase jeden článek plný "dobrých rad" o tom co by se mělo a nemělo.
Elena Valeriánová
Zatím jsme naštěstí dva. Cestu do církve bych nehledala a asi ani nenašla. Církev jako taková má u mě velký černý puntík, asi jako kolo od vozu. Bůh není církev a církev není bůh. Všem přeji krásné vánoce.
Hana Rypáčková
Díky Jano. Letošní Vánoce budu hodně sama. Poprvé . Třetí Vánoce bez Milana. Snad jen se psem, možná s přáteli. Ale oni jsou zvyklí být sami. Vendík je vážně už dementní stařeček a svůj život mu podřizuji. Spokojím se s krátkou návštěvou rodiny. Ale stromeček a prostřený stůl , vše jako obvykle. Dnes jsem zapálila druhou svíčku na věnci...
Soňa Prachfeldová
Záleží na povaze člověka, důležité je vyjit6 sám se sebou, je tolik krásných veci, které nás obohacují, jen je vnímat. Též si myslím i pociťuji, že i v samotě není člověk sám, pokud vnímá svůj vnitřní hlas.
Eva Mužíková
Já naopak svoji samotu hýčkám. Mohla bych být s rodinou mladých, Ti ke mně přijdou druhý den na oběd. Mám ráda svůj klídeček, pohodu. Jak jsem již psala, vše dodržuji. Výzdobu, štědrovečerní salàt se řízky, odpolední procházku. Letos to bude bohužel již po druhé, kdy mne nebude doprovázet Bertík. To je smutné,ale přesto sama zůstanu ráda...
Jitka Hašková
Děkuji za rady, nepotřebuji je.
Marie Faldynová
Vánoce jsou narozeniny Ježíše Krista. Pokud se vám nechce do církve, doporučuji internetové Rádio7. Péct, mlsat nebo odpočívat můžete i při jejich pořadech.
Jana Šenbergerová
Právě jsem díky tomuto textu a přemýšlení o něm zažila něco zvláštního. Vzpomněla jsem si, že jsem si kdysi napsala něco, čím jsem se potřebovala trochu povznést nad starosti. Nalistovala jsem si to a zjistila, že to bylo na den přesně před dvaceti lety 7. 12. 1999. A o co šlo? "Mám zem nad hlavou a nebe pod nohama a v každé buňce vědomí, že nikdy nikde nejsem sama." A navíc vím, že to tak je. Přeji krásné Vánoce všem, kteří si myslí, že jsou sami. Nejsou. Mohou se s kýmkoliv propojit myšlenkami.
Danuše Onderková
Také jsem jedna z milionů, co slaví vánoce sama už několik let. Udělám si je podle svého rozhodně nemohu říct, že bych se nudila nebo by mi bylo smutno. Stromeček mám malý, ale pěkný. Letos jsem na vánoce u dcery v Anglii a hned dvoje - české i anglické.
Jitka Hašková
Jsem také sama už 15 let, co mi umřela máma. Dělám si co chci, dobře si uvařím, odpočinu si a podle počasí se vydám na nějakou výstavu v Praze.
Alena Gebauerová
Tak to jsem nevěděla, že jsem jedna z milionů. Proto se mi asi ani na inzerát neozval nikdo z Prahy, kdo by byl sám a šel se projít na svařák apod. Ale Vánoce slavím, mám stromeček, udělám si slavnostní večeři a jediný dárek pod ním je pro pejska.