Výstava obrazů Michaela Rittsteina: Ve vlnách
FOTO: autorka

Výstava obrazů Michaela Rittsteina: Ve vlnách

8. 12. 2019

Ve středu jsme se s kamarádkou vydaly do Jízdárny Pražského hradu na výstavu malíře k jeho sedmdesátinám: 70 let = 70 obrazů. Ten den byl snad začarovaný, ale hezky, svítilo slunce a skoro nikde nikdo, to je na Hradě až neuvěřitelné. U bezpečnostních rámů jsme nečekaly, také proto, že jsme si to namířily k rámu pro zaměstnance – ostraha nás přesto s úsměvem odbavila. Ve výstavní síni jsme byly zpočátku téměř samy, pokladní samý úsměv, totéž paní v šatně, obě si s námi povídaly.

Obrazy samotné jsou ohromné, některé sestavené z více navazujících panelů, přes celé stěny – ale hlavně vás zasáhnou svojí barevností. Malíř do nich vměstnal tolik fantastických zvířat, postav, přírody, věcí, že při prohlídce není možné všechno „pobrat“. Pár obrazů jsem si vyfotila, článek jsem vůbec původně nezamýšlela, chtěla jsem si je pak v klidu znovu prohlédnout doma. Také proto jsem si nepoznamenala názvy, ty se mi nezdály až tak důležité. Fotky jsou ale slabým odvarem, ta mohutná barevná energie v nich chybí. Já se cítím ještě dnes „nabitá“, a dokonce i zaměstnankyně galerie byly tak nějak radostné, dávaly se s námi vesele do řeči.

Výstava pokračuje v 1. patře ještě desítkami malých kreseb a akvarelů, působících často jako trochu drsnější kreslené vtipy - „hlídací“ starší pán z galerie nás upozorňoval na některé podle něj „obzvlášť pikantní“ a hned nám také vyprávěl, jak si jakási návštěvnice musela vzít prášek, aby z výstavy nedostala infarkt.

Potom jsme prošly ven, nádvořími vánočně vyzdobeného Hradu do Nerudovky a prosincové Prahy, proti obrazům tak nějak vybledlé. Ještě po dvou dnech mám všechnu tu barevnost v hlavě a usmívám se, proto na ochutnávku přikládám několik fotek.

Výstava trvá do 5. 1. 2020. Vstupné pro důchodce 80 Kč

Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Irena Mertová
Děkuji za vaše názory :-)
Dana Kolářová
Procházka Nerudovkou by se mi líbila víc.
Hana Nováková
Asi bych svůj čas výstavě nevěnovala, modernu zcela nemusím, jen podle vašich fotek obdivuji malířovu krásnou souhru pastelových barev.Děkuji za přiblížení
Dana Puchalská
Byla to určitě zajímavá výstava.
Zuzana Pivcová
Viděla jsem pouze plakát jako upoutávku. Ty obrazy jsou v rámci toho, že moderní malířství zase tak úplně nemusím, pro mě přitažlivé hlavně svou pestrobarevností.
Soňa Prachfeldová
Jak krása dokáže člověka naladit a energii dodat. To jsou chvíle a dny, které stojí zato.
Mirek Hahn
Bezvadné ! Expresívní panoptikum. To se mi moc líbí.
Naděžda Špásová
Mám ráda klasiku, tohle je na mně moc abstraktní, ale asi to je impozantní. :-)
Danka Rotyková
Možná, že jsou to pěkné obrazy, ale já se s nimi nepotěšila.
Marie Doušová
Výstava určitě zajímavá, a děkuji za přiblížení obrazů, ale můj šálek to není,budí ve mě chaost a nevyrovnanost.
Vladislava Dejmková
Ta barevnost mi v dnešním zašedlém dni udělala vyloženě dobře. Ale jinak tento druh obrazů není právě mým šálkem čaje.Přesto jsem informaci o výstavě uvítala.
Věra Ježková
Irčo, ač se mi obrazy nelíbí, představení výstavy vítám. Určitě potěší i další. Je prima, když se kustod dá s návštěvníkem do řeči a připojí vlastní informace. Stalo se mi to několikrát. :-)