Jiří Šlitr byl pilný výtvarník, rád kreslil i erotiku
Jiří Šlitr kreslí ve svém ateliéru. Foto: Ivan Englich

Jiří Šlitr byl pilný výtvarník, rád kreslil i erotiku

19. 12. 2019

Jiří Šlitr, jeden z nejvýznamnějších českých umělců 20. století, byl mužem mnoha talentů – skladatel, zpěvák, herec, ale i výtvarník. Jeho výtvarné dílo zachycující lidské typy či kavárenský život je až do 15. února možné obdivovat v pražské Galerii Villa Pellé.

„Byl nesmírně pilný,“ říká o Jiřím Šlitrovi, který by letos oslavil 95. narozeniny, kurátorka výstavy Daniela Kramerová.

Jak jste se dostala k dílu Jiřího Šlitra?
50. a 60. léta mne zajímají v umění obecně. A to nejen ve vysokém, ale i designu a životním stylu. Když jsem s kolegy připravovala pro Cheb expozici Retromuseum, část jsme věnovali také rodící se populární hudbě jako významnému faktoru ovlivňujícímu život. Na Šlitra a Suchého jsme samozřejmě nemohli zapomenout. Klíčové pak bylo setkání s dcerou Jiřího Šlitra, Dominikou Křesťanovou. Výstavu jsme pak načasovali k výročím – Jiřího Šlitra i Semaforu.

Jaký byl výtvarník? Co byste z jeho díla vyzdvihla?
Nesmírně pilný. Nejdříve odhodlaný zvládnout všechny aspekty realistické kresby a malby, a poté na ně zapomínat ve jménu vlastního stylu, předání a hlavně přinášení dobré nálady pomocí stylizace a karikatury.

Co nového jste se o něm dozvěděla?
Že nejen výborně kreslil, ale i maloval. Zpočátku akvarely, oleje a v závěru experimentoval s kombinacemi různých technik. Nejen, že byly vztahy s druhým pohlavím oboustranně vřelé, ale že tuto fascinaci výrazně promítl i do své tvorby, především do erotických kompozic, které vytvářel v poslední fázi tvorby.

Na co se návštěvníci výstavy mohou těšit?
Vedle Šlitrových kreseb a maleb na originální kresbu slavného rumunsko-amerického kreslíře Saula Steinberga, kterou Šlitrovi věnoval. Dále na projekci hudebních vystoupení i záznamů výtvarné tvorby, audionahrávku dopisů Jiřího Voskovce pro Jiřího Šlitra načtenou Romanem Zachem. A pak také na publikaci - s obsáhlou biografií, fotodokumentací, texty o výtvarné tvorbě, řadou reprodukcí a přepisem korespondence Voskovce.

Kdo si výstavu nejvíce užije?
Výstava je koncipována pro všechny generace - pamětníkům připomínáme známější stránky výtvarné tvorby Jiřího Šlitra - ilustrace, karikatury známých osobností a kresby z hudebního prostředí. Ukazujeme i neznámé cestovní deníky a eroticky laděnou tvorbu.  Výtvarné zpracování výstavy vytvořené mladými grafiky Matějem Činčerou a Janem Klossem zdůrazňuje, že Šlitrova tvorba je i v současnosti přitažlivá pro mladší generaci.  Výtvarné dílny jsou koncipovány pro všechny generace - vybízejí například k společné návštěvě prarodičů s vnoučaty.

Reflektuje výstava i 60 let od vzniku Semaforu?
Výstavu jsme připravili k výročí Semaforu i 50. výročí od smrti Jiřího Šlitra. Její významnou součástí jsou fotografie Ivana Englicha - bývalého provozního ředitele divadla Semafor.  Na vernisáži okouzlil návštěvníky Jiří Suchý, který zazpíval několik písní zlaté Semaforské éry.

Odkud kresby a fotografie pocházejí?
Poskytla je rodina Jiřího Šlitra.

Nahlédnout bude možné i do jeho korespondence s Voskovcem. Co Vás zde překvapilo?
Kolik si toho měli přes vzdálenost geografickou a generační říci - o divadle, tvorbě, životě.

osobnosti rozhovor
Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu