Je tady zlatá neděle
Ilustrační foto: pixabay.com

Je tady zlatá neděle

22. 12. 2019

Pouhé dva dny zbývají do Vánoc, nejkrásnějších svátků v roce. Ano, začíná čtvrtá neděle adventní, nazývaná také zlatá.

Podle tradice by lidé měli zapálit čtvrtou, a tedy poslední svíci na adventním věnci. Čtyřtýdenní adventní doba skončí se západem slunce o Štědrém večeru, který letos připadá na úterý. Patrně nebude "Ladovsky" zasněžený. Ale na to už jsme si zvykli a přežijeme to.

Slovo advent pochází z latinského slova adventus – příchod. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce.

Adventní doba, jejíž barvou je fialová, má charakterizovat ztišení a rozjímání a těšení na oslavy příchodu Ježíše Krista v Betlémě. V dnešní době ji však leckdy provází pravý opak klidu, a to předvánoční shon v obchodech, smýčení domácností a pečení cukroví.

Podle církevního pojetí je adventní doba obdobím velkého očekávání a nadějí, že Bůh splnil své přísliby dané už starozákonním věřícím a poslal Ježíše Krista na svět. O adventu by si lidé měli dát do pořádku své svědomí ve vztahu k Bohu i k druhým lidem a šířit kolem sebe naději a radost. Dříve se dodržoval půst.

Adventní věnec symbolizuje Kristův kříž, který šíří požehnání do čtyř světových stran. Kruh věnce je zase symbolem boží věčnosti. Čtyři svíčky představují čtyři týdny, jež předcházejí Vánocům, jejich světlo pak samotného Krista, který je světlem světa.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Ať všem tento čas čekání příjemně plyne. ♥
Marie Ženatová
Přeji všem ze srdce hezkou a vydařenou poslední adventní neděli!
Helenka Červenka
U nás je klid a těšení, nesmýčíme, nenakupujeme jako kdyby obchody měly být měsíc zavřené. Vánoční pohodu přejeme všem!
Anna Potůčková
Adventní dobu mám ráda právě kvůli těm přípravám na ty nejkrásnější svátky v roce. Všem přeji pohodové, radostné, klidné a především láskyplné Vánoce!
Hana Nováková
Pohodový adventní čas všem..
Dana Puchalská
Velmi zajímavý článek. Já osobně adventní věnec nemám, ale každou neděli zapaluji jednu svíčku ve vánočním svícínku. Přeji všem, jen to dobré, pohodu a klid v předvánoční době.