Vánoční zvyky z různých koutů světa
Ilustrační foto: ingimage.com

Vánoční zvyky z různých koutů světa

24. 12. 2019

Někde mají zabíjačku, jinde Vánoce oslavují pořádným piknikem na pláži. Pojďme se podívat na výběr některých vánočních zvyků z různých míst celého světa.

Itálie: Dárky děti dostávají ke své posteli v noci na 25. prosince teprve posledních několik let. Rodina se o tomto svátku scházela vždy, nadílka k němu ale nepatřila. Děti obdarovávala až 6. ledna hodná čarodějnice Befana, která na koštěti létala od domu k domu.

Španělsko: Důležitým vánočním rituálem je tah šťastných čísel ve vánoční loterii. "Lotería de Navidad" je nejstarší a největší loterií světa. Dva dny před Štědrým dnem se rozdávají miliardy eur a všichni doufají, že vyhrají hlavní cenu – takzvaného "tlusťocha" (El Gordo).

Nizozemsko: Středobodem vánočních svátků je slavnostní večeře "kerstdiner" v rodinném kruhu. Už v listopadu přichází svatý Mikuláš (Sinterklaas). S pomocníkem černým Petrem (Zwarte Piet) přijíždí na vyzdobeném parníku plném dárků. Vrchol přichází na Večer balíčků (Pakjesavond), kdy si lidé vyměňují dárky.

Polsko: U slavnostní tabule o Štědrém večeru se pojídají jen bezmasá jídla, ale s tradičními dvanácti chody nikdo nezůstane o hladu. V mnoha rodinách se prostírá o jedno místo navíc pro nečekaného hosta. Podle jedné z legend mohou o vánoční noci mluvit i zvířata.

Rumunsko: Typická je adventní zabijačka. Když někdo v hovorové řeči řekne, "ten zabíjí prase", znamená to, že dotyčný myslí na Vánoce. Děti chodí dům od domu a zpívají koledy – za sladkosti i za peníze.

Bulharsko: O Štědrém večeru se jí lichý počet tradičních bezmasých jídel. Ve zvláštní oblibě jsou červené papriky plněné rýží a rolády z vinných listů či ze zelí. Ze stolu se po večeři zásadně nesklízí, aby se během noci mohli najíst i zemřelí.

Řecko: Mnoho Řeků si místo vánočního stromečku do svých zahrad či do oken staví malé loďky ozdobené vánočními světly. Dárky dostávají nikoli o Vánocích, ale v noci ze Silvestra na Nový rok. Pod postel je dává svatý Basil.

Rusko: Děda Mráz nosí dětem dárky na Silvestra. Rodiny se scházejí u jedličky a společně večeří. Ruské ortodoxní Vánoce se slaví podle juliánského kalendáře o 13 dní později než ty české.

USA: Vánoční zvyky jsou směsicí tradic zemí původu jejich obyvatel. V noci na 25. prosince přiletí Santa Claus na svých saních a komínem prolézá do domu. Tam obvykle plní dětem vánoční punčochy svými dárky.

Mexiko: Vánoční zvyky mají svůj původ ve španělské koloniální době. Veselé průvody (posadas) určují podobu Vánoc na ulicích. Představují putování svaté rodiny při hledání příbytku.

Jižní Afrika: V pobřežních oblastech lidé často míří na druhý svátek vánoční na piknik a grilování na pláže. V chudinských čtvrtích je znamením luxusu porážka ovce, mnozí si ale musí vystačit jen se slepicí.

Namibie: Kmen Hererů rozprostírá kůže zabitých volů či koz chlupatou stranou na zem před "svatý oheň". Muži po kůžích pak dupou, což jim má přinést štěstí.

Etiopie: Tady se slaví Vánoce v noci ze 6. na 7. ledna. Věřící přicházejí na několikahodinové mše do kostelů celí v bílém. Po třiačtyřicetidenním půstu pak následuje hostina, kde se podává maso s velmi ostrými omáčkami. 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.4 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Zajímavé.
Jitka Hašková
Zajímavé
Dana Puchalská
Moc zajímavý článek.
Jana Šenbergerová
Líbí se mi ta rozmanitost vycházející z místních tradic.
Hana Nováková
Zajímavé a poučné, díky