Vánoční šok v centru Prahy
Foto: autor

Vánoční šok v centru Prahy

27. 12. 2019

Zažil jsem štědrovečerní zázrak v centru Prahy. V den vánoc odpoledne jsme si jen tak s Helčou vyrazili na cour centrem Prahy. Prošli jsme Staroměstským náměstím, a vydali se přes Karlův most na Kampu. Sešli jsme schody z Karlova mostu a na Kampě je takové malé tržiště, a od něj je malá alej lemována lavičkami na odpočinek. Všude plno lidí, ale nikdo nikam nešel a já jen zíral. U každé lavičky stál hlouček lidí, smáli se, komunikovali, a na lavičce každý z nich donesl z domova ukázku vánočního cukroví, pamlsků, jednohubek, ale i ten mocný démon alkohol a domácí vínečko bylo k dispozici pro ně. Co lavička, to hlouček a pamlsky. Stáli tam, povídali si, mlsali, a bylo vidět, že to jsou hloučky známých lidí, a ty vedle u lavičky zas je jiný hlouček sám pro sebe.

Nedalo mně to a optal jsem se, co je to za akci. Odpovědi mne dostaly. Žádná akce, žádná výstavka, či skrytá reklama na šikovnost, co lze ukuchtit, ale normální setkání přátel u lavičky. Zkrátka kamarádi, přátelé se domluví, něco připraví na mls a u lavičky se sejdou. A těch hloučků tam bylo… Smích, vyzařovala z nich pohoda, komunikovali s okolím, zkrátka pohoda. Prý se takhle setkávají průběžně přes rok. Kdo chce, je to jen na něm, a partě lidí, co dokáže mít čas, vypnout PC, a místo čudlikování do mobilu hodiny se sejít, a říci si vše na živo, a třeba něco vymyslet na další setkání či nějaký výlet. Škoda, že toto je už v dnešní době velký zázrak. Každý by chtěl něco zažít, setkat se, ale když padne kosa na kámen, zda ano či ne, kdy… Však to známe. JOJO ale ještě nevím, uvidíme, možná, dám vědět, ještě zavolám, napíšu… a je už jisté, že NE. Nebo jo jo jo, a den před akcí najednou to nejde. Práce, nenadálá návštěva, nemoc, zemětřesení, potopa… Určitě se s tímto setkáváme všichni.,

Ona ta pohoda ale byla i v běžném MHD. Lidi nastupovali, uculovali se, smáli se, a stačilo něco nadhodit do řeči a podívat se na někoho a usmát se, a už se povídalo, přálo, takové příjemné prostředí. Nedalo mně to, a při výstupu jsem popřál řidiči krásné vánoce. Usmál se, doslova poposedl na sedačce a jízdní řád neřád, rozpovídal se, jak se těší domů, do kolika bude jezdit, a nikomu to nevadilo, že nejede a povídá si.

Sakra, proč se tak nechováme i mimo vánoční svátky. Proč to svedeme jen 2-3 dny v roce? Už to slyším po Silvestru, jaké to bylo, jak se muselo vařit, co, rozebírání špatného, jak je to blbé zase, práce, problémy, závist, když někdo řekne, jak si vánoce užili, kde byli, co dostali… Proč to říká, proč se chlubí, aby se z toho nepo…

A nakonec se pak rozhlédnu po okolí a zjistím, jak se po vánocích rozmnožila armáda mobil maniaků, co dostali k vánocům nový mobil či první mobil. Vánoční šílenství je za námi, svátky skoro též, a po příchodu nového roku…

Hodně štěstí, zdraví, úsměvu na rtech, hodně nápadů, jak a kde se sejít na živo. A zde, na I60 to jde. Díky vám. Jsou to dobré akce. Ať se daří.

Hodnocení:
(4.8 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Červenka
Čumím jak péro z gauče - to je ještě v dnešní době možné??? Znova prohlížím fotky, fakt nikdo nedrží v ruce ten magický mobil! A dali ti, Romane taky ochutnat?
Jana Šenbergerová
To vypadá dobře, takové zajímavé srocení lidu.
Hana Polednová
Romane, krásný příspěvek, moc se mi to líbí. Takovéhle party lidí jsou opravdu v hlavním městě vzácností.
Danka Rotyková
Romane, asi dostanete metál za poskytnutí návodu na bezvadnou společenskou zábavu. Stačí jen pár přátel, kteří bydlí poblíž sebe a rádi se setkávají. Takže díky !
Zuzana Pivcová
Takových pozitivních šoků by mohlo být víc. Chce to ale partu lidí stejně naladěných, kteří jsou i za sebe ochotni něco přispět. Díky, Romane, vylíčil jsi to moc pěkně.
Elena Valeriánová
Tak to je pro mě opravdu neskutečný zážitek. Děkuji, je to skvělý nápad a moc se mi líbí, jen nevím, jak to uvést do praxe.
Naděžda Špásová
Romane, hezky jsi to napsal, třeba se to někdy povede, člověk je tvor nevyzpytatelný. Až budete u nás, tak se ozvětě. Pozdravuj Helču a krásný příští rok. :-)
Dana Puchalská
Romane, to je paráda. Je fajn že i v dnešní hektické době se dokáže tolik lidí sejít a povídat si. Moc se mi ten nápad líbí.
Tamara Brebisová
Pane Romane, něco podobného jsme s manželem začali provozovat před dvěma lety , ale na Silvestra odpoledne. Sezvali jsme kamarády a známé, dokonce přišly i děti s vnoučaty, sešli jsme se u lavičky, každý přinesl něco malého k občerstvení, povídali jsme, smáli jsme se , bylo nám moc fajn. Letos tedy bude již třetí ročník našeho setkání a já se moc a moc těším. Přeju všem hodně zdraví v Novém roce .
Eliška Murasová
Romane, velmi potěšující a milé, nedivím se, že jste se taky poradoval.
Anna Potůčková
Moc hezký článek o malém setkávání u laviček. Opravdu by se všem lépe žilo, kdyby těchto chvilek mezi lidmi více bylo!
Zdenka Soukupová
Krásný zážitek. Nikdy jsem nic takového nezažila ani o tom neslyšela. Škoda, že jsme nepoučitelní (většinou) a že se tak nechováme pořád.
Eva Mužíková
Romane, tak za tento zážitek o který jsi se s námi podělil, moc a moc děkuji. Lidské setkání, ať jen u malé lavičky, to je opravdu nádherný zvyk. Kéž by takových bylo stále více. ... Že bych to zavedla u nás v parku:)))) Třeba by se to ujalo . kdo ví??