Můj letošní nejsilnější zážitek s i60 - chytrolín
FOTO: autorka

Můj letošní nejsilnější zážitek s i60 - chytrolín

28. 12. 2019

Letos mám za sebou celou první pětiletku s portálem i60, lépe řečeno máme ji za sebou hezky spolu. Za tu dobu jsme toho zažili opravdu dost. Netušila jsem, že jsem až takový psavec (nebo ho ze mě udělal náš milý portál?) a moje příspěvky se rozprostřely do dvaceti stran mého profilu. Mezi nimi jsou i nejsilnější zážitky roku z minulých ročníků. Letos jsme dostali úkolem zaměřit se na zážitky spjaté právě s i60. Rok má dvanáct měsíců a já vím, že bych ho mohla zpracovat do dvanácti odstavců a v každém z nich bych se mohla věnovat jinému zážitku. Cítím, že portál a lidičky kolem něho se stali součástí mého bytí, mojí rodiny. Vzpomínám na setkání s paní Švejnohovou a jejími hosty, velké setkání v Kořenově, výlety a posezení s přáteli z našeho portálu, výstavu fotografií v Jeseníku, kterou jsem si osobně dojela prohlédnout, vstřebávám výlety prošlapané díky projektu Do stovky. Pro účely zážitku roku bych však měla vybrat jeden, a tím se nakonec stala jiná portálová soutěž - Prázdninový tip. Výhrou v soutěži byl sice chytrý telefon a o ten jsem vůbec nestála, ale výzvě jsem nemohla odolat a do soutěže jsem vyslala pozvánku do "mého" města Roudnice nad Labem. Snažila jsem se představit ho čtenářům tak trochu jinak a popsala v něm zajímavosti, které jinde nemají. (Prázdninový tip-Roudnice nad Labem)

Pokaždé, když se zavedla řeč, ať u stolu či na chatu, na chytré telefony, vedla jsem si svou. Nedala jsem dopustit na svůj véčkový Alcatel věku předškoláka, disponující malým displejem, ale zato klávesnicí s velkými, dobře viditelnými tlačítky s písmeny. Potřebuji ho na volání a sem tam psaní sms zpráv. Na co by mi byl nějaký chytrý telefon s bůh ví jak složitou obsluhou a funkcemi, které nemůžu ani potřebovat?

A pak se stalo, že čas ukončení soutěže Prázdninový tip, resp. tedy vyhlášení výsledků, se kryl s mým pobytem v místě, kde lišky a wifi dávají dobrou noc. Užívala jsem si přírody, když se mi na zádech v batůžku zavrtěl a mou pozornost známým zvukem přivolal můj malý alcatel. S nevolí jsem odvrátila zrak od dramatické scény, kterou jsem se právě snažila zachytit objektivem fotoaparátu - pasoucí se kozy v ohradě za humny, viz. úvodní foto. Zalovila jsem v batůžku a zjistila, že mi volá kamarádka z íčka Elena. "Aleno, blahopřeji Ti, víš, že jsi vyhrála telefon?" "Ty si děláš legraci, to není možné! Co s ním budu dělat?" Tak asi v tomto duchu se nesl náš rozhovor. Hnědé kozy si mezitím lehly do trávy, já jsem se odebrala směrem hřiby u Slavného a říkala si, nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko.

Jednoho dne ležela doma na stole krabička s nápisem Samsung Galaxy A-40. Asi po třech dnech jsem našla odvahu ji otevřít. Černá placka se na mě dívala s výčitkou, proč ji nechávám tak dlouho v těsném obalu. To ještě nevěděla, že i dalších pár dní stráví nečinně hned vedle svého krabičkového pelíšku. Chodila jsem kolem ní po špičkách a až asi po týdnu jsem usoudila, že se cítím být dost silná na to, abych ze svého oblíbence alcatelku vytáhla sim kartu a nakrmila jí černou placku. Zafungovala jako šém a černá placka si se mnou nenápadně začala povídat a lákat mě do svých tenat. Rozechvěle jsem zjišťovala, že všechno je jinak a při prvním zazvonění jsem nedokázala přijmout hovor. To se postupem času změnilo a já jsem na chytrolína změnila názor. Brzy jsem začala podléhat jeho kouzlu a dnes mi pomáhá např. při mých výletech, kdy se mohu kdykoliv podívat do mapy, kde zrovna jsem a kudy dál, a dokonce ho používám i jako navigaci, další aplikace mi zaznamenává počet ujitých kilometrů i s přesnou mapkou, v portmonce mám všechny karty a nemusím nosit portmonku skutečnou, volám a obrázky posílám přes aplikaci WhatsApp, ve vlaku s wifi si vesele prohlížím, co nového na íčku, mohu si na místě určit houbu či rostlinu atd. Jen na jedno si nemohu zvyknout, a to je psaní zpráv, při kterém chytrolín samovolně mění mnou napsaná slova za jiná a pokud si toho nevšimnu, příjemce se nestačí divit. I přesto jsem svůj starý telefon odložila do temného šuplíku a nemám v úmyslu se k němu vrátit.

Díky portálu i60 a jeho čtenářům jsem poznala výhody chytrého telefonu a vlastně i mohla sepsat tento svůj zážitek roku  :)

Hodnocení:
(5.1 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Faldynová
Také se nehrnu do nákupu chytrolína, ale nejspíš mě to nemine, až doslouží ten tlačítkový. Zvítězila jsem nad tabletem, tohle taky zvládnu...
Jana Kovářová
Před rokem mně začal "odcházet" tlačítkový telefon a mladí mě obdarovali chytrolínem. Do té doby jsem se mu bránila, přestože s PC a další technikou si docela poradím. Bylo to pár perných dní, než jsem mu začala rozumět. To bylo smíchu, když jsem zkoušela napsat první SMS! Ale zvykla jsem si docela rychle, i když v mnohém zaostávám za vnuky. Moc pěkně napsaný článek.
Soňa Prachfeldová
Jen se nebát, chytrolin je dobrý pomocník, ba přímo skvělý.
Helenka Červenka
Já už mám chytráka déle a štve mne, že je o moc moc moc chytřejší než já :-) Ale začátky byly taky kruté - a musím opět pochválit íčko, protože první práci s chytroušem mě naučila a tím jeho používání mi usnadnila naše zmrzlinářka Danuška. Aplikace se učím pomalu a jde mi to jak psovi pastva, ale už taky oceňuji mít takovou zázračnou placatou potvůrku při sobě.
Eliška Murasová
Ani já nemám chytrouše, mám křivé neposlouchající prsty a zdá se mi, že tlačítkový bohatě stačí. Ale výhody a umy, které jsi zde vylíčila, by se mi šikly. Tak nevím, co udělám, až přijde čas...
Zuzana Pivcová
Patřím k těm, kteří chytrý telefon nemají a nejspíš mít ani nebudou. Je to asi jako s řidičským průkazem. Ale Ty jsi podnikavější a věřím, že se výhra dostala do správných rukou.
Hana Rypáčková
Syn mi ho vnutil se slovy, čím dříve si na něj zvykneš, tím lépe. Používám ho na vše místo PC, ale na to, jak mi do textu skáčí jeho slova místo mých, si nezvyknu..
Zdenka Soukupová
Taky jsem dlouho odolávala. Vždycky, když děti navrhovaly, ať si pořídím něco modernějšího, vždycky jsem se bránila: "Neberte mi můj zlatej tlačítkovej!" Jenže můj zlatej se jednou před vánocemi (pouhé 2 dny před nimi!) rozhodl, že už nebude tlačítkovat, a to nadobro. Tak Ježíšek ještě stihl přinést nový , kamarádka mu říká "ťukni nebo táhni", (tomu chytrolínovi). Pár dní jsme spolu zápasili, kdo je chytřejší, ale nakonec jsem ho přesvědčila, že on je to od toho, aby mi pomáhal a sloužil a ne naopak. Pochopil a už jsme kamarádi.
Alena Vávrová
Chytrolína mám mnohem déle než Ty, ale nejspíš jeho dovednosti málo využívám, resp. jsem se to sama nenaučila. Což mne zrovna nectí. Prostě mi ho mladí jednoho hezkého dne koupili a babi, smejkej se. S dovětkem, že druhá babička to taky zvládla.
Dana Kolářová
Tak tento zážitek mě určitě nečeká. :-)
Eva Mužíková
Alenko.I když jsi to využití telefonu hezky lákavě popsala, i když nejde o vydání peňez, nemám odvahu koupit si jej. Opravdu se bojím, že bych všechny ty jeho dovednosti nedokázala zvládnout. Tak ať vám všem ostatním dělá jen dobrou službu, já zůstávám u tlačítek..
Anna Potůčková
Moc napínavý článek od první věty až po tu poslední. Chytrý telefon nemám, nechci jej stejně jako Ty, neboť nejsem tak chytrá abych mu porozuměla, neboť on je jistě chytřejší než já!!!
Naděžda Špásová
Álo, dobře napsané. Taky vlastním chytrý telefon a musím říct, že jsem si docela rychle zvykla. :-)
Jitka Hašková
Gratuluji dodatečně k výhře. Já už mám tak zkřivené a neohrabané prsty, že si chytrý telefon nemohu dovolit. Stačí mi blbosti, které dělám na tabletu.
Elena Valeriánová
Měla jsem tenkrát z té tvé výhry obrovskou radost, protože ty sis tu výhru plně zasloužila. Jen těch kilometrů, co jsme s tebou našlapali, těch nových krásných míst objevili. Tak ať ti dlouho dobře slouží. Za článek palec nahoru!
Jana Šenbergerová
Přestože už jsem také přišla na to, že nemá smysl bránit se novotám, protože nás stejně dříve nebo později dostanou, chytrému telefonu odolávám. Mám totiž vážné obavy, že jednou nebude mým sluhou, ale mým pánem. Na tlačítkový často zapomínám, jenže s ním není na čem být závislý. Moc hezky jsi svůj nejsilnější letošní zážitek napsala. Možná urychlí moje rozhodování. :-)
Marie Novotná
Ano, íčko dodá odvahu, čtenáři podpoří, kamaradka vyhecuje a už je to. Jsi šikulka, to se ví. Tvoje články jsou cestopisne a pro mne hooodně zajímavé. Díky za to, že můžu být s Tebou i když Tě zrovna mám asi 150 km daleko, diky za portál,který lidi poučí i potěší
Dana Puchalská
Moc hezký článek. Álo, chytrý telefon jsem dostala už před pár lety od manžela. Moc jsem mu nechtěla věřit, ale přesvědčil mně o svých výhodách. A už na něj nedám dopustit.
Marie Ženatová
Milá Alenko díky za hezký příspěvek, také jsem Ti dala hlas i blahopřála k výborné výhře. A jak je to u mne? Dcera si koupila nový chytrý telefon a ten starý "chytrý" mi věnovala. Zatím mi leží na stole, ale jak čtu Tvůj zajímavý a pro mne velmi poučný článek, tak dostávám také odvahu ho někdy už otevřít a pokusit se s ním trochu víc důvěrněji seznámit - ovšem nevím, nevím zda se mi to tak dobře povede jako Tobě...?