Vracení doplatků za léky v roce 2020. Víte o nich všechno? Jaké budou změny?
Ilustrační foto: ingimage.com

Vracení doplatků za léky v roce 2020. Víte o nich všechno? Jaké budou změny?

2. 1. 2020

Nadlimitní doplatky vracejí zdravotní pojišťovny klientům 4x ročně automaticky, a to složenkou nebo na účet. Nejčastěji doplatky zpět dostávají senioři nad 70 let, kteří mají limit snížený na 500 Kč a zároveň jsou skupinou s největším objemem užívaných léků.

Ve hře je do budoucna i varianta, že by se peníze nevracely dodatečně, ale po dosažení limitu by byli pacienti rovnou v lékárnách od doplatku osvobozeni. Toto řešení je ovšem vyžaduje zásadní úpravu informačních systémů a otázkou je, kdy k němu dojde.

Pokud si sečtete všechny zaplacené doplatky, ke správné sumě nedojdete

Počítají se totiž tzv. započitatelné doplatky za léky, tedy ve výši doplatku za nejlevnější lék, který obsahuje stejnou léčivou látku se stejnou cestou podání. Takový přípravek musí být dostupný, nebylo u něho zjištěno přerušení nebo ukončení dodávek.  Může se tedy stát, že se doplatek nezapočítá vůbec, pokud ve skupině stejných terapeutických přípravků existuje lék plně hrazený pojišťovnami. Naopak existuje možnost, že lékař v odůvodněných případech na receptu vyznačí, že konkrétní lék nelze nahradit jiným a v tom případě se započítává doplatek v plné výši.

Pojištěncům od 65 let se jako započitatelné doplatky uznávají i předepsané částečně hrazené léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely, které obsahují léčivé látky určené k podpůrné nebo doplňkové léčbě.

Informace o cenách léků a doplatcích naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.

Invalidním osobám se od ledna 2020 snižuje limit, musejí však invaliditu doložit

Dosud byl limit na léky pro invalidní osoby stanoven ve stejné výši jako u ostatních osob ve věkové kategorii 19 až 64 let, tedy 5000,-Kč, přitom právě invalidní pacienti často musejí užívat velké množství léků. Na rozdíl od ostatních je ovšem třeba, aby své zdravotní pojišťovně doložili kopii rozhodnutí o invalidním důchodu pro invaliditu třetího stupně, resp. uznané invalidní osoby ve druhém či třetím stupni invalidity musí doložit kopii posudku o posouzení zdravotního stavu. Jinak budou i dále přiřazeni do odpovídající kategorie dle svého věku. Potvrzení lze zaslat i elektronicky společně s vyplněným formulářem.

Ochranné limity na doplatky na léky platné v roce 2020

500 Kč u pojištěnců starších 70 let (včetně kalendářního roku, kdy dovršili 70 let)

1 000 Kč u pojištěnců starších 65 let (včetně kalendářního roku, kdy dovršili 65 let)

5 000 Kč u pojištěnců mezi 19 a 64 lety

1 000 Kč u dětí mladších 18 let (včetně kalendářního roku, kdy dovršili 18 let)

500 Kč u pojištěnců, kteří jsou poživateli invalidního důchodu 3. stupně a u pojištěnců, kteří byli uznáni ve 2. nebo 3. stupni invalidity a nebyl jim přiznán invalidní důchod z důvodu nedostatečné doby pojištění.

Částku, která přesáhne stanovený limit, zdravotní pojišťovna vrátí nejpozději do 60 dní od uplynutí kalendářního čtvrtletí, v němž byl limit překročen. Pokud je částka menší než 50,-Kč, pojišťovna ji uhradí do 60 dnů až po posledním čtvrtletí. O vrácení není nutné žádat, dochází k němu automaticky. Pacient má nárok na rozpis položek.

„Ruku v ruce se snižováním ochranného limitu na léky pochopitelně rapidně narůstá objem prostředků i množství pacientů, kterým doplatky vracíme,“ uvádí vedoucí marketingu VoZP Jan Mates a dodává: „Oproti 2,2 milionu Kč,- za celý rok 2016 Vojenská zdravotní pojišťovna vyplatila jen za 3 čtvrtletí roku 2019 již 29,5 milionu Kč. Průměrně vyplácíme za čtvrtletí částku kolem 500,-Kč, u některých pacientů se jedná i o více než 10 000,-Kč za čtvrtletí.“

 

léky zdraví
Hodnocení:
(5.3 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.