Bezvěká společnost. Výraz pro ideální život nebo nesmysl?
Ilustrační foto: ingimage.com

Bezvěká společnost. Výraz pro ideální život nebo nesmysl?

10. 1. 2020

Lidé nebudou muset nikde uvádět, kolik je jim let. Jakékoli řeči týkající se stáří budou považovány za nevhodné. Slovo věk vymizí z naší řeči.  Pro někoho jde o obraz ideální společnosti, pro někoho o nerealizovatelnou nesmyslnou vizi.

Pojem bezvěká společnost se nyní mezi sociology a lékaři používá poměrně často. Ve stejném smyslu bývá uváděn i další pozoruhodný výraz – tekutý věk. Souvisí to se současnou proměnou světa, kdy přibývá lidí vyššího věku, kteří si už nechtějí nechat líbit, že jsou řazeni do škatulky slabších, zbytečných, nemocných. Vyznavači tohoto trendu jsou přesným opakem lidí, kteří se dopouštějí ageismu, tedy diskriminace na základě věku. Za propagátora výrazu bezvěká společnost bývá označován sociolog Anthony Giddens. Ten je přesvědčen, že je naprosto zbytečné uvádět věk, porovnávat lidi podle toho, jak jsou staří. Podle něj tomu nahrává současný stav světa, kdy padá řada tradic, norem a mnohé tradiční pojmy a hranice se smazávají či různě prolínají. Jinými slovy podporuje to, o čem mluví řada psychologů a sociologů, kdy říkají, že už vlastně neexistuje škatulka klasický senior, klasický penzista. Za seniora bývá přece označován šarmantní pětašedesátník, který lyžuje a jezdí na kole, stejně jako devadesátník odkázaný na pomoc druhých. A nebo tomu bývá přesně naopak. Pětašedesátník je těžce nemocný, nesportuje, jeho životospráva je příšerná. Naopak jeho devadesátiletý soused chodí na dlouhé procházky, cvičí a jeho celková fyzička je mnohem lepší.

„Bezvěká společnost je ideálem. Jde o společnost, kdy jediné, co člověka omezuje, je případná choroba, nikoliv věk. V Česku se nám ji nedaří dosáhnout, naše společnost je nadprůměrně ageistická,“ uvedl jeden z předních českých geriatrů Zdeněk Kalvach.

„Stárnutí je přirozený proces pro všechny živé organismy a tak bychom ho měli chápat,“ podotýká zakladatelka Gerontologického centra Iva Holmerová. A pokračuje: „Měli bychom ho brát jako naprosto normální věk, snažit se mu porozumět, ale nezařazovat ho do škatulek. Jenže to děláme. Cestovní kanceláře vytvořily kategorii 55 plus, od které máte nárok za levnější zájezdy, další kategorie je důchodce – od určitého věku máte nárok na důchod.“

Ve skutečnosti ovšem neexistuje žádná hranice, podle které se někdo stane starší osobou. Stejně jako neexistuje hranice, kdy je ještě ve středním věku nebo kdy je mladý. To vše jsou uměle vytvořené pojmy. Vždyť některý muž je v pětadvaceti zodpovědný, má dobrou práci, uživí rodinu, stará se o své malé děti, staví dům. Jiný pětadvacetiletý muž bydlí u maminky, nechává si od ní vařit a prát, nemá práci žádnou a jeho největší zálibou je hraní počítačových her.

Věk by podle propagátorů bezvěké společnosti neměl být nikdy dáván do souvislosti s tím, co lidé umí a neumí, co dělají a co nedělají, kdy s něčím mají začít nebo s něčím přestat. Ovšem pozor, život v bezvěké společnosti nemusí být snadný, narazit můžeme s čímkoli. Nebylo by vhodné například psát článek o devadesátileté dámě, která začala v sedmdesáti letech malovat, protože vyznavači bezvěké společnosti by namítli: Proč zmiňujete věk v souvislosti s tím, že někdo začal malovat?

Protože maluje kdekdo, ale zajímavé je, když někdo tento talent rozvine až po sedmdesátce a věnuje se tomu v devadesáti. Je to dobrá, povzbuzující zpráva, která může jiné přimět k aktivitě.

Námitka: Ne, je to nesmyslné zmiňování věku v souvislosti s něčím, co s věkem nesouvisí.

Uf, a teď babo raď, že?

Každopádně je ideál bezvěké společnosti sympatický trend, který má při současném stárnutí populace časem poměrně slušnou šanci na úspěch. Až budou pětašedesátníci tvořit čtvrtinu české společnosti, což bude podle demografů brzy, možná se bude prosazovat silněji. Možná, že už nebude tak často v souvislosti se stárnutím populace mluvit o problému. Možná, že se do popředí dostanou jiné názory, například ten, který už v roce 1953 vyjádřil americký demograf Frank W. Notestein. Řekl, že problém stárnutí přece není problémem. Pokud ho někdo nazývá problém, jedná se o pesimistický pohled na triumf civilizace. Protože společnost, ve které žijí lidé výrazně déle, než dříve bývalo běžné, je podle něj přece historicky jedinečným úspěchem lidstva a nazývat toto problémem mohou jen lidé s naprosto pokřiveným vnímáním.

Hodnocení:
(5.1 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
olga skopanova
Pokud nelze jinak vymýtit ageismus a podceňování seniorů, tak zřejmě není jiná cesta než bezvěká společnost.
Jana Kollinová
Moc se mi líbí zejména závěr článku. Někteří politici a návazně media nás pravidelně informují o PROBLÉMU stárnutí české populace a s tím související hrozbou, že nebude na důchody. Jde o lidi s naprosto pokřiveným vnímáním nebo v ekonomické rovině je to skutečně problémem? :-)
Jitka Caklová
Pro mě líbivost tohoto článku, s každým dalším přečtením stoupá. Ve skutečnosti je o svobodě myšlení jednotlivce. Nebýt závislá/ý na tom, co o mně, nebo přímo mně říkají, nebo píší jiní. Například, když se obléknu do něčeho, co se mi líbí a ještě k tomu se v tom cítím dobře, tak to nepřestanu nosit jen proto, že pro jiného je to dílem nevkusu, nedostatkem soudnosti a nazve mě "klimakterickým diblíkem" :-)
Danka Rotyková
Taky se mi ta představa, tedy vlastně studie zdá trochu přes čáru. Navíc, necítím se nikterak ztracená, přesně vím, co bych si ještě od života přála a taky vím, jaké mám možnosti. Třeba to v budoucnu bude jinak, ale teď to ještě všechno vím naprosto přesně. A studovat U3V už nebudu, ale učit se malovat a modelovat nepřestanu. Konečně mám na to čas, rozhodně při tom nemyslím na svůj věk. Takže ať už je článek spíš in nebo víc out, je mi vlastně jedno, ale docela bych si přála, aby se svět trochu vzpamatoval, pak by třeba ani takové studie nebyly zapotřebí.
Soňa Prachfeldová
Bezvěká společnost - to jsou tedy novodobé výzkumy, které za chvíli zapadnou a jako v modě,, vyživě a jiných věcí se vše kolem dokola opakuje i zde si myslím, se vrátí vše jednou k normálu. Nebo také ne , kdo to ví ...
Zuzana Pivcová
Pokud se chápe stárnutí jako problém, pak není divu, že je snaha to nějak řešit. Problémy jsou od toho, aby se řešily. Jenže mnohá "řešení", hlavně různá omlazování, jsou ještě větším problémem. Blbé je, že jsou pořád nastavovány hranice, to je vhodné pro mladé, když to dělá starší, budí to nelibost nebo naopak nepřiměřený úžas. Být stále pod drobnohledem, jestli tohle ještě ano nebo už ne, mě pěkně otravuje. :-D
Jana Šenbergerová
Stařenko moje věkuprostá ... Tak mi říká moje dcera a mně se to moc líbí. Mladá už nejsem, ale věk neřeším, stejně jednou, naštěstí, umřu. Do normálu bych se také ráda vrátila, ale většina těch, kteří si přejí totéž, by se z toho normálu nepěkně vyděsila.
Jitka Caklová
Ještě čistě preventivně dodávám, k tomu, co jsem napsala, že absolutně nic nemám nic proti těm, kteří U3V studují.
Jitka Caklová
Díky za článek. Nejvíc se mi líbí, v posledním odstavci, slova amerického demografa Franka W. Notesteina už z roku 1953. Nebudu dělat U3V, jen proto, že jsem v mládí nemohla studovat, když teď už to není můj cíl. Ale na druhou stranu, jako dítě jsem, krom jiných věcí, neměla koloběžku. Dnes v sedmdesáti letech ji mám a užívám si ji mnohem víc, než bych si ji užívala jako dítě, protože vím proč a vůbec se necítím ztracená :-)
Zdenka Soukupová
No, to jsou vyhlídky... Tak mám pocit, že by bylo nejlepší, kdyby tu místo nás lidí, byli nějací unifikovaní roboti. Bezpohlavní, bezvěcí, všichni stejné velikosti a barvy, ze stejného materiálu (aby pak zase nebyly problémy, že jeden je plechový a druhý plastový...) Ireno, věřím v to, jako Vy.
Irena Mertová
Já pořád ještě doufám, že kyvadlo se zhoupne a vnímání světa se aspoň trochu vrátí do normálu... zatím se zpochybňuje úplně všecko, nedivím se, že se pak mnozí cítí ztracení :-)
Dana Puchalská
Bezvěká společnost tak to opravdu nevím. A není to malounko "fantasy" vize? :-)
Věra Ježková
To koukám. Děkuji za zajímavý článek. Podepisuju Ivanku. :-)
ivana kosťunová
"Bezvěká společnost" mi zní stejně nesmyslně, jako" bezpohlavní společnost." Ale kdo ví- třeba se i toho dočkáme, když tedy probíhá ta proměna světa :))