Předpokladem dobrých vztahů mezi partnery či přáteli je tolerance
Ilustrační foto: ingimage.com

Předpokladem dobrých vztahů mezi partnery či přáteli je tolerance

27. 1. 2020

Lidé, kteří žijí řadu let v klidném manželství nebo mají dlouholeté pěkné vztahy s příbuznými, často dostávají otázky: Jak je to možné? Jak jste to dokázali? Oni krčí rameny, nevědí, co říct. Považují to za samozřejmost. Měli by však říkat jednu jedinou větu: Tím tajemstvím úspěchu je tolerance.

Sedmdesátiletá Mirka jezdívá každé léto se dvěma kamarádkami k moři. Už od podzimu se těší, vybírají zájezdy ve slevě. Pak se v zimě scházejí a plánují si, kde se na místě podívají, koukají na mapy, prohlížejí vybrané místo na internetu. Mirčin muž Jiří jim k tomu servíruje kávu, víno a žertuje: „Už aby to bylo, holky, to budu mít klid, to se těším.“

Pak mu v létě sousedé říkají: „Tobě nevadí, že Mirka je u moře a ty tady sekáš trávník?“

„Oni mají pocit, že když partneři nejsou spolu, něco ve vztahu neklape. Jenže u nás je tomu přesně naopak. Já jsem rád, když je Mirka spokojená u moře. Ona je ráda, když já jsem sám spokojený v klidu na chatě. Ona dobře ví, že ten čas tady využiju plodně: griluju, piju pivo, neumývám nádobí, kouřím, nemyju se, nečešu se, “ pokračuje Jiří v žertování.

Oba často tráví volný čas každý sám. Jiří často večer sedí u počítače, zajímá se o filatelii, má na sociálních sítích spoustu přátel se stejnými zájmy. Mirka si často čte ve vedlejším pokoji. Jiří někdy jede sám na jejich chatu, Mirka zůstává v Praze a chodí s kamarádkami za kulturou. Tak žili celý život, tak žijí i v penzi.

„Pokaždé se na sebe těšíme. Opravdu nám tento způsob života vyhovuje. Nikdy jsem nepotřebovala být s Jiřím pořád, nikdy mě nenapadlo ho kontrolovat, podezírat, kde je, co dělá, ani když jsme byli mladí,“ tvrdí Mirka.

Za jejich vztahem se skrývá velká dávka tolerance. Věc, kterou naopak mnozí lidé do svých vztahů dostat neumí. Ovšem, kdo se ji nenaučí v mládí, ve vyšším věku často  bývá nešťastný.

„Řada lidí ve vyšším věku zjišťuje, že mají rozdílné představy o trávení času. Pokud se v takových případech dovedou partneři navzájem tolerovat, velmi si usnadní život,“ uvedla psychiatrička Tamara Tošnerová. „Nezapomínejme, že muže často nezajímají pasivní návštěvy kulturních podniků. Mnozí raději vidí výsledek své práce. Tolerantní žena se proto nezlobí, když je muž raději v dílně a nechce s ní jít do divadla. Podobné je to s nákupy. Muži je často berou jako nutné zlo a vidíme je pak odložené, čekající v hypermarketech a k smrti se nudící,“ dodala.

Zvláštní je, že lidé, kteří ovládají umění tolerance, nejsou okolím obdivováni. Naopak, jsou podezřelí. Často se setkávají s otázkami typu:

Tobě nevadí, že žena je večer někde ve společnosti a ty jsi sám doma?
Není ti to podezřelé, že je Pepa pořád někde s kamarády? Je to pořád ještě pěkný chlapík, já bych tak klidná nebyla…
A fakt jezdí Ivoš každou neděli na ryby?
A proč vlastně nejezdíte k moři spolu?
Jak to, že se tak často brouzdáš po nákupním centru sama? Tomáš s tebou nechce chodit? To my chodíme s manželem úplně všude vždycky spolu.

Tolerance vyžaduje i notnou dávku sebevědomí a jistoty, že partner, partnerka smýšlí stejně. Když je tolerantní pouze jeden z páru, vztah fungovat nemůže. A rovněž je těžké se toleranci naučit ve vyšším věku. Jestliže si někdo myslí, že muž, který celý život na partnerku žárlil, bude v penzi klidně koukat na televizi, zatímco ona půjde s kamarádkou do divadla, mýlí se. Pokud však partneři byli zvyklí si důvěřovat celý život, jejich vztah bude stejný, i když jim bude šedesát, sedmdesát či osmdesát.

Tolerance je důležitá nejen ve vztazích partnerských, ale s přibývajícími léty se osvědčí i ve vztazích k příbuzenstvu.

Jednaosmdesátiletá Květoslava žila několik let sama ve svém rodinném domku. Před rokem se k ní nastěhoval vnuk. Od sousedek dostává otázky:

Nevadí vám, že odjíždí často brzy ráno, nebudí vás to, když startuje auto?
Tuhle se od něj z pokoje v sobotu ozývala dost hlasitá hudba…
Co ta jeho slečna, jaká je? Ona má tetování, že?

Květoslava zpravidla odpovídá:

„Jsem ráda, že nejsem sama a ano, jeho brzký odjezd do práce slyším, ale aspoň se proberu a nespím do devíti, jako dříve.“
„Ano, pozval si kamarády. Je fajn, že náš dům opět žije. Když jsem tu byla sama, připadala jsem si už jak v krematoriu.“
„Jeho slečna je fajn, hezká holka, že?“
A dodává: „Ty můry, které bydlí ve vedlejších domech, pořád na všem hledají problém. Hodně lidí mi říkalo, že mi přistěhování vnuka změní život, ale já se rozhodla být tolerantní. Jsem ráda, že nejsem v domě sama, on mi s mnoha věcmi pomáhá. Vozí mi nákupy, zahradu dal do pořádku, konečně je v baráku zase chlap. Tak přece nebudu hudrovat, že si občas večer pustí hlasitěji muziku nebo přivede partu kamarádů. Je přece mladý a je to jen občas.“

Tolerance má mnoho podob a v různých vztazích se projevuje různě. Ve všech situacích však platí, že ti, kteří ji ovládají, jsou spokojenější a oblíbenější než věční nespokojenci a šťouralové.

Hodnocení:
(4.7 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Takže suma sumárum, už nám zbývá jen dobrá vůle, bez které nejdou ani kompromisy :-)
Jana Šenbergerová
Tolerance, netolerance, bez kompromisů a dobré vůle to nejde.
Danka Rotyková
Tolerance stačí mezi přáteli, mezi partnery a manželi je potřeba navíc respekt. Článek je jinak moc pěkný.
Jitka Caklová
Moc hezké čtení na toto téma :-) https://medium.com/@adent/jemne-umeni-blahosklonneho-povyseni-6ba4b01e919e
Jitka Caklová
Je to jako, v jakéhokoliv vztahu, uplatňovat kompromis. :-)
Jitka Caklová
To co mně zavání, to je o mně a to co mi vadí na druhých, jsem ve skutečnosti já. Tolerantnost a respekt ano, ale oboustranný. Pokud ale dle wiki do tolerantnosti spadá i "přijímat či dokonce snášet něco samo o sobě spíše nežádoucího nebo nepříjemného.", tak z oboustranného aplikování tolerance a zjednávání-si respektu, je rázem "slušná itálie" :-)
Věra Ježková
Souhlasím s tím, že tolerance má mnoho podob. Mně ale někdy zavání trochu povýšeností, blahosklonností. Tolerovat můžu třeba nevhodné chování člověka v tramvaji. V partnerském vztahu bych použila raději slovo respekt.
Soňa Prachfeldová
Díky :-)
Jitka Caklová
...přijeďte, nebo zajeďte.....
Jitka Caklová
Tak někdy přijeďte s Pepou na kafe, možná i něco na přilepšenou a dáme řeč :-)
Soňa Prachfeldová
Jitko také někdy zajedu, kam nechci a pak si říkám, tady jsem ještě nebyla a mám důvod to poznat. A máš pravdu, co člověk to nějaký názor, to je v pořádku, jen se někdy přemrštěně reaguje a je to zbytečné.
Jitka Caklová
Mnohdy jsou jen různé úhly pohledu na danou věc a i na ty by se v případě tolerantnosti měly brát v úvahu.
Jitka Caklová
Nenapsala jsem nic o nadávání, to jen sama jsem se cítila viníkem, že jsem vám přivodila nepříjemnou situaci, proto mi to utkvělo v paměti a uř vůbec to neznamená, že bych proti Tobě, nebo Pepovi cokoliv měla :-)
Soňa Prachfeldová
K té GPS tehdy jsem se ji teprve učila, dnes v mobilu je to snadnější, my jeli za vámi a spoléhali na vás a ani jsme ti nenadávali :-), či snad ano? Už je to dlouho, ale tohle by nebyl můj styl.
Jitka Caklová
Soňo, teď jsem si vzpomněla na Tvoji tolerantnost, když jsem bez GPS zabloudila cestou ze setkání Loučné a vy jste ji měli v autě nezapnutou :-). Ale dovedu to pochopit. Mě samotnou dokáže rozčílit, něco co zaviním sama, natož když to zaviní někdo druhý. Naštěstí jsem splachovací, což si myslím, že v dnešní době je víc, než být tolerantní :-)
Soňa Prachfeldová
Mám pocit, cim jsem starší tím jsem tolerantnější a věřte i svobodnější. Naši mladí si pozvou přátele na zahradu pozdravím se s nimi a nechám je být ať se baví po svém, nad hlavou mi někdy rušivě dupe vnouček, jsem ráda že nebydlím v domě sama. Vedle sousedi mají uštěkaneho ,ale šíleně uštěkaneho psa, jsou v práci pes je sám, ale rozumím mu. Není to jeho vina a sousedy mám ráda. Trávím hodně času samostatně a můj přítel kamarád také. Mám svoji svobodu ani nechci narušit svobodu druhého. Nakupovat chodím nejraději sama a nebo s kamarádkou víc si to užiji, než s pánským doprovodem. Pokud má někdo jiný názor a neshodneme se nevidím problém než se navzájem tolerovat a opět se slušně pozdravit.
Jitka Caklová
Wikipedie: "Tolerance (z latinského slovesa tolerare, snášet, strpět) nebo snášenlivost znamená ochotu, schopnost nebo možnost člověka nebo společnosti žít vedle lidí s jinými názory, postoji a přesvědčeními nebo přijímat či dokonce snášet něco samo o sobě spíše nežádoucího nebo nepříjemného." Osobně nevím, proč bych měla "přijímat či dokonce snášet něco samo o sobě spíše nežádoucího nebo nepříjemného." Nebo jsem význam slova "tolerance" špatně pochopila?