Šest mýtů o stárnutí. Nevěřte tomu, co o něm povídá.
Ilustrační foto: ingimage.com

Šest mýtů o stárnutí. Nevěřte tomu, co o něm povídá.

10. 4. 2017

Dobrá zpráva na začátek: většina tvrzení, která se běžně používají v souvislosti se stárnutím, jsou nesmysly. „Generace ve věku padesát pět let a více je zdravější, než si myslíme,“ tvrdí psychiatrička Tamara Tošnerová, která patří mezi nejuznávanější české odborníky zabývající se stárnutím.

Znáte tenhle vtip? Jak se liší francouzský, švýcarský a český důchodce?

Francouzský ráno vstane, dá si dvě deci červeného francouzského vína, francouzský sýr a odjede na francouzskou Riviéru.

Švýcarský ráno vstane, dá si dvě deci čerstvého švýcarského mléka, švýcarský sýr a vypraví se do švýcarských Alp.

A český důchodce? Ráno vstane, dá si švýcarské tabletky, uchopí francouzské berle a jde za svým českým lékařem.

Ano, tahle drsná anekdota vystihuje, jak česká společnost nahlíží na starší lidi a bohužel i to, jak se starší lidé sami někdy chovají. Doktorka Tošnerová ji publikuje ve své knížce Ageismus – Průvodce stereotypy a mýty o stáří. Těch je totiž v české společnosti hodně a právě jim se říká ageismus.

Jenže realita je jiná. Tady jsou nejčastější předsudky.

1. Většina starších lidí trpí nějakou nemocí
Skutečnost: osmdesát procent seniorů není nemocí omezeno tak, aby nemohli vést běžný denní život, to znamená jít na nákup, umýt se a podobně. Lidé ve věku nad šedesát let sice trpí častěji chronickými nemocemi, zároveň však ve srovnání s mladšími generacemi mají mnohem méně akutních nemocí, méně zranění v domácnosti a méně nehod na silnici.

2. Sexuální život skončil. Sexualita je
ve vyšším věku nedůležitá či nechutná
Skutečnost: většina zdravých párů ve věku mezi šedesáti a sedmdesáti lety označuje svůj milostný život za uspokojivý a tvrdí, že tělesný kontakt s partnerem i v tomto věku hraje v životě muže a ženy důležitou úlohu.

3. Starší lidé se už nechtějí učit nic nového
Skutečnost: mnoho lidí sice považuje za nevyhnutelnou součást stárnutí fakt, že mizí schopnost se učit nové věci a pamatovat si je, ale většina starších lidí naopak je schopna si normální duševní schopnosti udržet. Problém je jen v tom, že se u nich zpomaluje reakční doba, tudíž jim už učení nových věcí trvá déle. Ovšem na výsledku to nic nemění.

4. Často trpí duševními nemocemi
Skutečnost: totální nesmysl. Jen kolem dvou procent lidí nad pětašedesát let má diagnostikovánu psychiatrickou chorobu. Přitom v rámci celé populace je to téměř deset procent lidí.

5. V práci nejsou schopni
držet tempo s mladšími

Skutečnost: v některých oborech to platí, na druhé straně ale šedesátníci bývají nepostradatelnými členy dobře fungujících týmů a mnozí manažeři to už pochopili. „Lidé vyššího věku se mnohdy umějí v práci rozhodovat lépe než mladší,” říká Iva Holmerová, předsedkyně České gerontologické společnosti. „Zažili už totiž spoustu situací, které se v životě opakují. Díky tomu se nedostávají do slepých uliček a jsou ideální pro pozice samostatných expertů. Nemají už obvykle ambice se prosazovat, ale v práci jsou velmi vytrvalí,” vysvětluje.

Chytří šéfové proto vědí, že takový pracovník je pro ně v týmu větším přínosem, než mladý dravec, který sice má skvělé nápady, ale zároveň jde svým nadřízeným po krku a hledá, kde si přivydělat, aby se co nejdříve zbavil hypotéky.

6. Nejsou zajímavou cílovou
skupinou pro obchodníky

Skutečnost: tento donedávna převažující trend se mění a změny dorazily také do Česka. Pravý opak je nyní pravdou. Senioři se stávají významnou klientelou cestovních kanceláří, kosmetických firem, farmaceutických firem. „Všimněme si, jak se média zobrazování lidí vyššího věku bojí. V reklamě směřující k seniorům nad šedesát pět let obvykle vidíme ani ne padesátníka, tedy muže, který není starý,” upozorňuje Tamara Tošnerová.

Časopis The Economist nedávno publikoval závěr několikaletého výzkumu amerických vědců, kteří zastávají takzvanou teorii U. Tvrdí, že život průměrného člověka opisuje tvar písmenka U. Z toho vyplývá, že nejlépe nám je v mládí, pak přichází krize středního věku, tedy období, kdy člověk prožívá něco jak středněvěkou pubertu. Neví, co si se sebou počít a tudíž jeho pocit spokojenosti klesá. A pak už jde křivka zase nahoru. Pokud přeje zdraví, pocit klidu, spokojenosti, vyrovnanosti stoupá.

A to je dobré vědět. Takže si na tuto křivku vzpomeňme při každém ranním pohledu do zrcadla a při každém pocitu, že už nestíháme to, co ve dvaceti. A také na to, že ne vše co se o stárnutí obvykle tvrdí, je ve skutečnosti pravdivé.

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdeněk Sečka
Těch mýtů bude jistě i více. Ale při čtení jsem si vzpomněl na svůj nekompromisní střet se svým "stářím". Nastoupil jsem do nacpaného autobusu a sotva jsme se rozjeli vstávala ze sedadla mladá paní se slovy "Pane, pojďte si sednout". Vyrazilo mě to dech. Poděkoval jsem, že už vystupuji. A fakt jsem vystoupil o 5 zastávek dříve, jež jsem chtěl jet. Bylo mi 55 a já se lekl. Dnes to řeším s úsměvem, poděkováním a slušným odmítnutím s tím, že postupuji dál do vozu ke dveřím.. Nevím, co to mám za pocit, ale ještě nejsem tak starý, abych nemohl být starší. To mě činí klidným.
Jana Šenbergerová
Myslím, že i tady platí: "Co se v mládí naučíš, v stáří jako když najdeš."
Miluše Převrátilová
Bezvadný článek, děkuji za něj. Pokud se člověk spřátelí se svým stárnoucím tělem ( duše přece zůstává stále mladá) a je otevřený k dění kolem sebe, má rodinu, přátelé a své zájmy, stáří se může stát další krásnou etapou života.
Marie Magdalena Klosová
Souhlasím s paní Jarmilou.A vyzývám,dámy,přidejme se do jejích řad!
Hana Rypáčková
Jste šťastná žena paní Rašovská..Přeji vám mnoho dalších šťastných let.
Jarmila Komberec Jakubcová
Plně souhlasím s autorem článku protože při svém věku 70let stále pracuji jako OSVČ, nemám žádné choroby kromě každoroční virozy, tudíž k lékaři chodím jen na preventivní prohlídky, léky neberu žádné a žiji stejně jako v 50 letech.Cestuji nejméně 4xročně do zahraničí a dotykový mobil považuji za samozřejmost.Myslím že stáří je stav mysli.Být v pohodě, občas si udělat radost a hlavně mít okolo sebe rodinu a přátele.Jsem se svým životem spokojená a když to vydrží dalších 20let budu ráda.