Co odsuzují skoro všichni lidé?
FOTO: Keith Johnston, Pixabay

Co odsuzují skoro všichni lidé?

18. 3. 2020

Někdy lidé diskutují, co vlastně člověk smí a co ne. Co už je „za hranou“. Říká se, že každý to má „nastavené jinak“. Že kvůli tomu nelze nikoho druhého soudit.

Zkusím to popsat jinak: samozřejmě nelze druhého člověka odsuzovat za jeho názory (leda  výjimečně, když nabádá k násilí) a že každý člověk je jiný. Ale kdo od narození žije „někde tady v Evropě“, nejen v Čechách a na Moravě, ale třeba v Německu, Norsku, Portugalsku nebo na Maltě, tak – kromě křesťanského Desatera – jistě ví, co ještě dalšího by určitě dělat neměl. A tak zkusím obecně špatné skutky vyjmenovat. Zatím se mi zdá, že jich není mnoho. Seznam asi nebude úplný, jistě mě doplníte. Chtěl jsem vytvořit jakési „antidesatero“, je jich zatím devět. Mělo by to být něco důležitého a přitom to, co odsuzují skoro všichni lidé. Tady je seznam:

- pracovat pro zločineckou skupinu nebo pro mafii

- tunelovat banky a jiné podniky

- získávat bohatství jiným nezákonným způsobem

- stavět se na veřejnosti za nespravedlnost

- zneužívat úřední postavení

- okrádat společnost o společné peníze

- setrvávat v nepřátelství, nenávisti, závisti, i když druhá strana by se ráda smířila

- úmyslně škodit druhým lidem  

- vychovávat dítě k nenávisti

 

Jak je to ve stáří? Připravil jsem dotazník, který zjišťuje názory starších lidí od 60 let výše. Vše, co tam je, se dělat nebo naopak nedělat smí, nic z toho nelze hodnotit jako špatné. Přesto jsou rozdíly mezi lidmi zajímavé a napovídají, jak se člověk dívá na své stáří. Prosím vás tedy o pravdivé vyplnění tohoto anonymního dotazníku po kliknutí na http://www.mojeanketa.cz/pruzkum/277882133/. Odpovědi se průběžně ukládají, nepotřebujete tlačítko „Odeslat“. Děkuji.

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.