Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková píše otevřený dopis seniorům
FOTO: Česká televize

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková píše otevřený dopis seniorům

18. 3. 2020

Vážené a milé seniorky, vážení a milí senioři,           

současná situace související se šířením koronaviru vede u řady z nás k obavám, strachu z budoucnosti, pocitu zvýšené izolace a někdy až k panice. To vše podle odborníků oslabuje náš imunitní systém a dále zvyšuje naši zranitelnost vůči viru samotnému i vůči negativním jevům, jež epidemií provázejí.

Proto bych vás ráda jako zmocněnkyně pro lidská práva, která je zároveň shodou okolností jednou z vás (ročník 1951), ujistila, že opatření, která v současné době vláda přijímá, jsou určena k ochraně všech obyvatel České republiky včetně seniorů a seniorek. Jedná se o doporučení, která mohou usnadnit volbu správného postupu a tím napomoci předejít riziku nákazy.

Doporučení vlády, aby lidé starší 70 let po dobu nouzového stavu příliš neopouštěli svá obydlí, reaguje na skutečnost, že koronavir si zatím vybírá nejvíce obětí právě mezi lidmi této věkové kategorie. Doporučení rozhodně nemá za cíl to, abyste se doma izolovali způsobem, který by vedl k pocitům úzkosti až deprese, a tím oslaboval vaši imunitu. Sami se můžete rozhodnout pro variantu, která co nejlépe odpovídá způsobu vašeho života, vašemu zdravotnímu stavu a pocitu bezpečí a soběstačnosti.

Zároveň vás prosím, abyste nevěřili poplašným zprávám, které se šíří po internetu a tvrdí, že by se měli senioři v České republice v souvislosti s prevencí šíření koronaviru plošně izolovat a uzavřít ve svých domovech. Žádné takové opatření se nepřipravuje. Naopak nám jde o to, aby zůstala zachována možnost volby toho, jakým způsobem se rozhodnete využívat svůj čas, kterého nyní máte, jako ostatní obyvatelé ČR, vesměs více než jindy.

Obce, nestátní neziskové organizace i sdělovací prostředky připravují v současné době různé aktivity, které by měly umožnit zajímavé trávení času. Obce a nevládní organizace také nabízejí různé programy pomoci, zahrnující např. donášku nákupů, dovoz obědů a léků, nebo venčení psů. Cílem je zajistit, aby ani v době nouzového stavu nezůstal nikdo odříznut od ostatních a aby každý měl přístup k základním službám.

Děkuji vám za vaši dosavadní důvěru a vaši ochotu přijmout vládou vyhlášená dočasná opatření, jejichž cílem je zabránit dalšímu šíření koronaviru. Velmi si vážím toho, že i když současná situace není snadná, přistupujete k ní s klidem a rozvahou. Pokud budete mít potřebu se mi svěřit se svými problémy souvisejícími se současnou situací kolem koronaviru nebo mi zaslat své návrhy, jak ji zlepšit právě s ohledem na specifické potřeby nás seniorek a seniorů, můžete se obrátit na tuto e-mailovou adresu: lidska.prava@vlada.cz

 

S pozdravem a přáním pevného zdraví

Helena Válková
zmocněnkyně vlády pro lidská práva

 

 

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(3.4 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

26%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%