Jak zůstat v době koronavirové v co největší psychické pohodě

Jak zůstat v době koronavirové v co největší psychické pohodě

20. 3. 2020

Z médií se neustále hrnou negativní zprávy, titulky jsou emočně zabarvené a samy o sobě vyvolávají strach. A právě strach je teď jednou z nejsilnějších emocí. Bojíte se o sebe, o své blízké. Obáváte se nákazy, komplikací, naprostého odloučení od světa i smrti.

Nevíte, jak dlouho se virus bude šířit ani kdy to vše skončí. Neustále si říkáte, že takhle jste si stáří nepředstavovali. Chtěli jste si užívat důchodu a teď se bojíte, že k tomu nedostanete příležitost.

Někteří mohou zažívat stav velmi podobný strachu, ale mnohem intenzivnější – úzkost. Při záchvatu úzkosti si totiž uvědomujete, že je něco špatně, ale konkrétní příčinu nevíte. Jednoduše nedokážete určit, co ve vás ten svíravý pocit vyvolává. Přijde to nečekaně a nechce vás to pustit.

Nebojte, nejste v tom sami. Tyto negativní pocity zažívá každý z nás. Pro seniory je ovšem důležité, aby si o tom mohli s někým racionálně promluvit. Bez poplašných informací, bez citového zabarvení a různých strašáků. Proto se snažte zůstat alespoň na dálku, po telefonu, s rodinou. Ta by vás v první řadě měla uklidnit, nebojte se jim svěřit. Protože sdílená starost je poloviční starost.

Zde je několik základních doporučení:

 1. Hlavně nezlenivět

Snažte se netrávit všechen čas jen u televize. Nejspíš se brzy začnete nudit. A od nudy je to jen krůček k depresi. Snažte se každý den věnovat svým (i zapomenutým) koníčkům. Pleťte, luštěte křížovky, přečtěte si knihy, na které jste neměli čas. Pokud nejste doma úplně sami, zahrajte si s partnerem nebo rodinou nějakou společenskou hru. Věnujte se zahrádce. A pokud umíte šít, zkuste vyrábět třeba roušky, kterých je teď všude nedostatek. Najděte si jednoduše něco, co vás bude bavit.

 1. Dostatek čerstvého vzduchu

Ano, sice se nemůžete vypravit na procházku s kamarádkami, ale i menší pohyb na vzduchu vám prospěje. Zkuste vyjít alespoň na zahradu, nebo do parku v době, kdy je tam co nejméně lidí. Doma vydatně větrejte.

 1. Pohybem ku zdraví

Nezapomínejte na pravidelný pohyb. Menší procházka nebo protažení vám prospěje. Nehledě na to, že pohybem posílíte svou imunitu, a ta je teď opravdu důležitá.

 1. Zůstaňte v kontaktu

Nemůžete za sousedkou na kávičku, ale klidně si s ní popovídejte z okna do okna. A když na vás dopadne splín ze samoty, popadněte telefon a zavolejte rodině a známým. Díky moderní technice můžete zůstat v kontaktu. Pokud máte možnost a třeba i chuť zkoušet nové věci a výzvy, můžete vyzkoušet také videohovor (například přes Skype). Budete tak mít nejenom možnost se svými blízkými mluvit, ale také je zase vidět.

 1. Pozor na informace

Samozřejmě sledujte zprávy, ale nenechte se strhnout masovou panikou. Informace se snažte ověřit z důvěryhodných zdrojů a nedejte jen na to, že jedna paní povídala… I když je teď pozitivních zpráv poskrovnu, zkuste se každý den alespoň na jednu zaměřit. Hledejte si i malé drobnosti, které vás mohou potěšit – kvetoucí strom, krásné počasí…

 1. Odpočívejte

Nedostatek spánku je hlavní příčinou podrážděnosti. Všechny negativní emoce pak naberou na síle.  Zkuste si před spaním vypěstovat nějaký svůj vlastní uklidňující rituál a místnost pro spánek si dobře připravte. Dostatek kvalitního spánku je v těchto dnech základem.

 1. Požádejte o pomoc

Pokud byste měli pocit, že je na vás těch starostí a špatných pocitů až příliš, požádejte o pomoc. Mnoho lidí třeba bojuje se silným strachem jít si nakoupit nebo nejistotou spojenou s nedostatkem informací. Neváhejte využívat linek pro seniory, různých projektů, které starším lidem zajišťují nákupy, nebo požádejte o pomoc své blízké.

Současná situace je opravdu psychicky hodně náročná, proto připomínáme také možnost kontaktovat psychologa. Psycholog, který je odborníkem právě na lidskou psychiku a emoce, vás vyslechne, probere s vámi vaši situaci a pomůže vám najít možnosti a řešení právě pro vás.

Připravila Psychologická poradna Mojra.cz, která nabízí konzultaci s psychologem online. To znamená, že k psychologovi nemusíte nikam dojíždět a dodržíte tak i doporučení minimalizovat osobní kontakt s druhými. Konzultace může proběhnout přes Skype, telefonicky nebo emailem.

 

 

psychika
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

 • Váš nejnovější článek
 • Nejnovější komentáře k vašim článkům
 • Nové vzkazy od přátel
 • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA