Místo návštěv teď v SeniorCentrech používají videa
FOTO: Seniorcentrum SeneCura

Místo návštěv teď v SeniorCentrech používají videa

26. 3. 2020

Přestože jsou SeniorCentra SeneCura uzavřena pro návštěvy, snaží se zaměstnanci všemi silami zprostředkovat kontakt klientů domovů s jejich rodinami. Chtějí zabránit tomu, aby se izolace podepsala na jejich psychickém stavu.

Senioři tak mohou „vidět“ své rodiny a blízké pomocí Skypu, WhatsApp nebo natočených video vzkazů. Setkání s rodinami pak probíhá virtuálně pomocí life streamu YouTube.

„Jsme si vědomi toho, že udržování kontaktů s rodinou je pro naše klienty a jejich psychickou pohodu naprosto zásadní. Proto jsme příbuzným a všem blízkým nabídli několik možností, jak zůstat v kontaktu i v době, kdy jsou návštěvy zakázány,“ uvedla Věra Husáková za společnost SeneCura, která v Česku provozuje 15 SeniorCenter s kapacitou 2 044 lůžek. Společnost z tohoto důvodu kromě jiného pořídila nové tablety, které může pro online video hovor s rodinou využít na pokoji i klient upoutaný na lůžko.

Nejvíce rodin zatím využívá videohovor přes Skype. „Po odsouhlasení a rezervaci času klientem a volajícím sociální pracovník zprostředkuje hovor. Ten může probíhat ve společenské místnosti u stolního PC nebo na pokoji klienta pomocí tabletu. Aby si užil čas strávený se svou rodinou, připravíme klientovi i dobrou kávu. Z reakcí všech vidíme, že jim tato komunikace přináší obrovskou radost,“ popisuje Veronika Šilhanová, vedoucí sociální péče SeneCura SeniorCentra Modřice. Domovy také vyzývají rodiny, ať posílají natočená videa – video vzkazy – mailem. Zaměstnanci je klientům pustí a nahrají zpět vzkaz od klienta pro jeho rodinu.

Intenzivně probíhá také komunikace s rodinami, které mají o své staré rodiče, babičky a dědečky samozřejmě strach. Kromě standardní telefonické komunikace dostávají příbuzní pravidelné zprávy mailem o dění v daném SeniorCentru včetně fotografií z aktivit; ty také najdou na webových stránkách a na Facebooku. „V Liberci měli tento týden první life stream přes YouTube, kde ředitel SeniorCentra Miloslav Klíma informoval rodiny o aktuálním životě v domově,“ uvedla Michaela Kopřivová ze společnosti SeneCura. Virtuální setkání s rodinami klientů pomoci life streamu se uskutečnilo i v SeniorCentru Plzeň a setkalo se s velkým ohlasem. Rodiny mohou sledovat vysílání ředitele domova, pokládat otázky formou chatu a zároveň na ně během vysílání dostat odpověď. Rodiny a jejich zpětná vazba jsou velkou podporou. „Chtěla bych touto cestou poděkovat Vám i celému kolektivu za péči, s jakou se staráte o naše staroušky. Zprávy a fotografie ze SeneCury jsou pohlazením po duši. Všem přeji hlavně hodně zdraví a sil. Vydržte, bude líp,“ napsala domovu rodina z Plzně.

Moderní technologie tak mohou zmírnit pocity osamocení seniorů a přinést tolik potřebné pozitivní energie a radosti do každého dne. „Dnes se mohla moje maminka poprvé vidět po Skypu se svým prvním pravnoučkem Míšou. Bylo to nádherné a dojemné a my za to jako rodina moc děkujeme. Maminka je v Telči moc spokojená a my oceňujeme profesionalitu a laskavost celého týmu domova,“ vyjádřila poděkování dcera klientky SeniorCentra v Telči.

Věkový průměr klientů v SeniorCentrech SeneCura je 84 let, 75 % klientů je starších 80 let. Většina klientů využívá služby domova se zvláštním režimem určeného pro seniory s Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence. SeneCura je největším soukromým poskytovatele pobytových sociálních služeb v České republice, v 15 domovech pracuje 1 050 zaměstnanců.

domov pro seniory koronavirus
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

16%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

11%

SPD

9%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%