Návod, jak si vyrobit univerzální čistící prostředek
Foto z knihy Výroba vlastní kosmetiky

Návod, jak si vyrobit univerzální čistící prostředek

1. 4. 2020

Přemýšlíte, co doma zajímavého vyzkoušet? Připravte si ekologický univerzální čistící prostředek. Jak na to - poradí Lenka Menšíková, autorka knihy Výroba vlastní kosmetiky, která právě vychází a přináší návody, jak o sebe pečovat přírodní cestou.

S tímto receptem (případně s pomocí sody) si vystačíte na téměř celou domácnost – od kuchyně přes koupelnu až po sanitární keramiku, leštění oken a mytí podlahy. A navíc to vypadá hezky! 

Co budete potřebovat:
• sklenici s uzavíratelným víčkem o objemu 1,5 l
• cca ¾ l octa
• slupky z citrusů
• láhev s rozprašovačem

Příprava:
Ocet nalijte do skleněné láhve a postupně do ní přidávejte slupky z citrusů, tedy odpad z domácnosti. Slupky mohou být různé – citronové (lze použít i zbylé vymačkané půlky), mandarinkové, pomerančové, grepové. Během času je do láhve dodávejte a nechte odstát v pokojové teplotě (ani světlo při louhování nevadí), ideálně 3 měsíce. Tekutinu samozřejmě můžete použít i dříve, jen bude mít intenzivnější octové aroma, které se postupem času díky citrusovým slupkám ztrácí. Slupky vyjměte, když změní barvu dohněda.

Použití: Do láhve s rozprašovačem nalijte část přípravku a zřeďte vodou v poměru 1 : 1. Používejte při běžném úklidu – nastříkejte přípravek na kuchyňskou linku, sanitární keramiku, použijte ho při leštění pákových baterií i mytí oken. Lze ho rovněž použít do pračky pro změkčení prádla. Navíc výborně odstraňuje i vodní kámen.

Pach octa se díky citrusům časem zneutralizuje, pokud však preferujete intenzivnější vůni, lze přípravek doplnit o esenciální olej dle vlastního uvážení nebo použít ocet jablečný (je dražší, ale méně aromatický). Čisticí efekt podpoříte zejména citrusovými esencemi, a pokud jsou plochy silně znečištěné, doporučuji je lehce posypat jedlou sodou,

 

Hodnocení:
(5.3 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.