Zralé ženy touží po něžnostech, muži se stydí
Ilustrační foto: ingimage.com

Zralé ženy touží po něžnostech, muži se stydí

14. 4. 2020

Zapomeňme na vtipy o tom, že se ženy vyhýbají intimnostem tvrzením, že je bolí hlava. V dlouholetých manželstvích je tomu často právě naopak. Když partneři stárnou, často dochází k tomu, že ženy by sex vítaly, jenže mužům se do něj nechce.

Martině je šestapadesát let, a kdyby jí dříve někdo řekl, že bude v tomto věku přemýšlet o sexu, smála by se. Připadalo by jí to naprosto nepředstavitelné. Jenže ve skutečnosti se nyní trápí přemýšlením nad tím, proč už o ni její partner nemá zájem.

Martina žije téměř třicet let v pohodovém manželství. Okolí ji a jejího o sedm let staršího muže vnímá jako ideální pár. Vychovali dva syny, vybudovali malou prosperující firmu a pěkný domek, mají hodně přátel, rádi jezdí na výlety na kolech. Martina často slýchává lichotky, jak ve svém věku vypadá skvěle. Její muž je k ní pozorný, hodně času tráví společně. Ve skutečnosti se Martina trápí tím, že spolu asi tři roky nežijí intimně. "Nějak to pomalu vyšumělo. Možná je to v našem věku normální, nevím, ale já pořád někde čtu o tom, jak jsou senioři sexuálně aktivní, jak si užívají. Vím, že muž nikoho nemá, to prostě vím. Spíše je za tím to, že už prostě nemá chuť. Bojí se možní selhání, což se párkrát stalo. Asi ho už nepřitahuju, to také asi hraje roli. Zkrátka se z nás stali staří manželé, kteří žijí vedle sebe, chovají se k sobě hezky, mají se rádi, ale to je všechno. A já si říkám, že přece nejsem tak stará. Já pořád toužím po lásce," vypráví.

Když manželovi několikrát naznačila, že by si o problému chtěla promluvit, bylo jí jasné, že jde o téma, které on rozvádět nechce.

"Je naprosto přirozené, že když člověk žije s partnerem delší dobu, tak pomine první období, kdy chtějí oba sex co nejvíce. Nastává fáze okoukanosti a projeví se, jakou má člověk reálnou sexuální potřebu. A tu má každý jinou,“ říká sexuoložka Laura Janáčková. A pokračuje: „Většinou si lidé myslí, že muži mají vyšší potřebu sexu. Stačí si vzpomenout na různá klišé o tom, jak se ženy sexu vyhýbají tvrzením, že je bolí hlava. Jenže ve skutečnosti je nyní velmi časté, že se sexu vyhýbají muži. Z praxe známe řadu případů, kdy muži jsou unavení, vyčerpaní z práce nebo si nevěří a sexu se vyhýbají."

Velmi často se tento problém projevuje u párů, které bývají označovány za takzvané mladé seniory. Tedy jde o dlouholetá manželství, o lidi aktivní, zdravé, s řadou přátel, zájmů. O dobře vyhlížející páry ve věku okolo šedesátky.

"Moje žena vypadá výborně, velmi o sebe dbá. Naše manželství je vlastně úplně v pohodě, až na to, že ona má pocit, že už o ni nestojím. Přesněji, představovala by si bohatý intimní život, v tomto směru si odmítá připustit, že jsme zestárli," vypráví pětašedesátiletý Radim. "Rád se podívám za mladými děvčaty, ale ani ony mě už nevzrušují. Není to tak, že nemám zájem o mou ženu, že by mi vadilo, že zestárla. To ne, stále se mi líbí, mám ji rád, vážím si jí. Jen už po ní netoužím jako po ženě. Je pro mě partnerkou, kamarádkou, ale už mě po letech nevzrušuje. Nevidím na tom nic divného, vždyť je mi šedesát pět. A rozhodně to neznamená, že bych toužil po jiné, mladší ženě, to opravdu ne," říká.

Přiznává, že se nechce o intimnosti pokoušet, protože se obává selhání.

Problém pro mnoho starších mužů představuje to, že se v posledních letech o sexu seniorů hodně mluví a píše. Po dobách, kdy byl naprosté tabu, se toto téma stalo naopak velmi atraktivní. Většinou je prezentováno ve smyslu, že je naprosto přirozené a rozšířené mít bohatý intimní život v šedesáti, sedmdesáti, ba i osmdesáti. Člověk, který na něj nemá chuť, pak může podlehnout dojmu, že selhává, že není takzvaně aktivní senior jednadvacátého století.

Jenže ve skutečnosti není důvod se trápit. Přístup k sexualitě je jedním z důkazů toho, že každý člověk je jiný a vyšší věk na tom nic nemění. Naopak. Jsou senioři, kteří spolu mají pravidelný sexuální život v sedmdesáti. Jsou páry, které ho nemají v padesáti. A jsou páry, které se v tomto směru časem přestanou shodovat natolik, že se v nich ženy trápí pocitem, že už pro manžely nejsou dost atraktivní, že jim připadají staré. Ve skutečnosti tomu tak není, jen jejich muži prostě přestali mít chuť na sex.

"Je potřeba si uvědomit, že senioři mají také své sexuální potřeby a i oni je mají různé, podobně jako mladší lidé. Ale velmi často je sexualita i ve velmi vysokém věku prostředkem k upevňování vztahů," říká Karolína Friedlová, která na toto téma prováděla průzkumy mezi lidmi vyššího věku. Jedním z největších mýtů spojených s těmito intimními otázkami a věkem tak je, že starší ženy nemají na sex chuť, zatímco starší muži jsou k němu připravení, touží po něm. Průzkumy, ale i zkušenosti jednotlivých párů v poslední době spíše naznačují, že tomu často je naopak.

vztahy a sex
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu