Naděje pro nemocné s covid-19: Šanci na uzdravení mají i starší pacienti s řadou dalších onemocnění
Ilustrační foto: Hygienická stanice Hlavního města Prahy

Naděje pro nemocné s covid-19: Šanci na uzdravení mají i starší pacienti s řadou dalších onemocnění

15. 4. 2020

Hygienická stanice hlavního města Prahy kontinuálně sleduje průběh onemocnění covid-19 na území metropole, a také jednotlivé případy pacientů, u kterých se onemocnění laboratorně potvrdilo.

V širokém spektru se objevuje množství příběhů s dobrým koncem, a to i u lidí, u nichž se počáteční prognózy vývoje nejevily úplně optimisticky. Konkrétním příkladem může být paní spadající do věkové kategorie seniorů 60 – 70 let, klientka jednoho z domovů pro seniory, vyžadující 24 hodinovou péči, navíc trpící několika dalšími přidruženými onemocněními onkologicko-neurologického charakteru.

Kromě laboratorního potvrzení paní od prvopočátku vykazovala příznaky odpovídající nemoci covid-19. Hygienici, v rámci předběžné opatrnosti, zajistili hospitalizaci v lůžkovém zdravotnickém zařízení odpovídající odbornosti. Pobyt v nemocnici se naštěstí obešel bez vážnějších komplikací, pacientka mohla být po celou dobu léčena na standardním lůžkovém oddělení, bez nutnosti přesunu na anesteziologicko– resuscitační oddělení.

Dle sdělení ošetřujícího lékaře není paní jedinou pacientkou v této věkové kategorii, u níž i přes řadu dalších zdravotních komplikací, měl covid-19 lehký průběh. Zdá se, že naději onemocnění dobře zvládnout mají pacienti, jejichž přidružená onemocnění jsou dobře léčena a navíc v okamžik nákazy nejeví zhoršující tendenci ohledně budoucího vývoje. Dalším nutným předpokladem pro úspěch je také včasné zahájení léčby samotného covidu-19. Nemalou měrou v cestě za úspěšnou léčbou hraje i dobrý psychický stav pacienta. Součástí by měl být také odborně zdatný a příjemný ošetřující i lékařský personál.  

Po absolvované léčbě a zlepšení celkového stavu pacientka absolvovala dva kontrolní odběry: již první z nich po odebrání vzorků přítomnost viru nepotvrdil. Současně krevní rozbory prokázaly přítomnost protilátek proti nemoci, což signalizovalo, že paní směřuje k vyléčení. Se stejným výsledkem, tedy negativitou, proběhl i druhý test.

Paní je tak dle platných standardů Světové zdravotnické organizace považována za uzdravenou (co se týče nemoci covid-19) a může se vrátit do svého domova seniorů a dál čerpat potřebnou péči, do prostředí, které je jí blízké, a kde, jak sdělila, vede spokojený život.

 

Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP

 

 

 

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.