Ztracené adresy: zaniklá místa,
kde se kdysi normálně žilo

Ztracené adresy: zaniklá místa,
kde se kdysi normálně žilo

12. 11. 2012

Česká televize startuje unikátní cyklus dokumentů s názvem Ztracené adresy. Sérii připravilo ostravské televizní studio už v minulosti, nyní jde do vysílání šest nových dílů.

„Jedná se o šest nových zastavení na místech, která pohltila historie a o nichž často vědí jen kronikáři nebo hrstka pamětníků,“ upřesňuje mluvčí ostravského televizního studia Jolanda Pilařová.

Tvůrci připomenou vesnice a osady, které už nejsou na mapách, ale dříve se v nich normálně žilo. Zanikly kvůli stavbám přehrad, vojenským újezdům nebo prostě kvůli politickému a hospodářskému vývoji země. Lidé se z těchto místo odstěhovali za prací, za lepším životem nebo byli vystěhováni proti své vůli.

Cyklus startuje na ČT 2 v sobotu 24. listopadu ve 14.40 hodin a bude pokračovat pět týdnů každou další sobotu. Nezajímavé jistě není, že jej celý komentuje oblíbený herec Petr Kostka.

„Tvůrci filmu připomínají zapomenuté reálie, využívají animaci, aby na záběrech současných míst vytvořili iluzi bývalých objektů,“ říká Pilařová. „Uvědomíme si přitom řadu momentů, které tvoří naše dějiny a které ovlivňují demografický vývoj. A možná přitom zatoužíme vědět víc i o adresách svých vlastních,“ dodává.

A jaké že bude téma prvního dílu? Hůrka. Nekonečné lesy, narušené jen občas loukami a mýtinami. Jen pozornější turista tu nepřehlédne kamenné základy domů, zbytky kostelní zdi, bortící se sklepy starých domů. Kdysi, před třemi sty lety, tady stála Hůrka. Psal se rok 1732, když do panenských šumavských lesů vstoupil Johann Georg Hafenbrädl. Koupil prales od kněžny z Mansfeldu na místech, která se zdála být ideální pro stavbu skelné huti…

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Olga Štolbová
Na tenhle pořad se opravdu těším.O těch předchozích jsem nevěděla,škoda.