Velké břicho. Mají ho často lidé, kteří nahrazují bílkoviny alkoholem. Může být také projevem chronického stresu
Ilustrační foto: ingimage.com

Velké břicho. Mají ho často lidé, kteří nahrazují bílkoviny alkoholem. Může být také projevem chronického stresu

25. 5. 2020

Když si do internetových vyhledávačů člověk zadá slovo břicho, po chvíli získá dojem, že nic jiného v posledních letech lidstvo nezajímá. Odkazů na to, jak břicho zmenšit, jsou stovky tisíc. Jedná se o návody na cvičení, na diety, na zaručeně správné stravování. Co se to děje, že tolik lidí má pocit, že jejich bříška vypadají jinak, než by chtěli?

Současný kult krásy velí, aby břicho bylo ploché, ideálně s rýsujícími se svaly. Realita je taková, že většina lidí ho má vypouklé, převislé, zkrátka více či méně výrazné. A vůbec to nesouvisí s celkovou nadváhou, větší břicho mají velmi často i ženy, které jsou velmi štíhlé. I když si mnohé dámy drží i ve vysokém věku pěknou, štíhlou postavu, břicho si žije svým životem a prostě tam je. Je viditelné, nafouklé, zkrátka, větší, než jaké jeho majitelky považují za ideální.

„Je mi padesát pět a vypadám, jako bych byla těhotná,“ říká Monika, která pravidelně dvakrát týdně cvičí, jezdí na kole, jí hodně zeleniny a téměř ze svého jídelníčku vynechala pečivo. To vše proto, aby se její bříško zmenšilo. Jenže ono se nezmenšuje, přestože je Monika velmi štíhlá. „Štve mě to. Když má nějaká silná žena velké břicho, tak se to tak nějak ztratí, ale u nás hubených, je to horší,“ tvrdí. Podobný problém má řada jejích kamarádek v různém věku a to i těch velmi mladých.

Lékaři mluví o tom, že postavy žen se změnily. Zatímco mezi ženami, které jsou nyní v seniorském věku, v době jejich mládí převažoval typ postavy zvaný hruška, nyní je mezi mladými ženami častější typ nazývaný jablko. Postavy ve tvaru hrušky jsou ty, která mají větší zadeček, stehna. Jablko se naopak říká těm, které jsou zavalitější okolo pasu a často mají štíhlé, až hubené nohy. „U dívek a mladých žen nyní mnohem častěji vidíme typ postavy, která má velké břicho, i když jsou celkově štíhlé,“ říká dietolog Pavel Suchánek. Upozorňuje, že se nejedná jen o estetickou záležitost, ale takový typ postavy napovídá, že její majitelku čekají výrazné zdravotní problémy. Jedná se totiž o takzvaný útrobní tuk, který způsobuje hodně patálií.

Podle lékařů se jde o důsledek toho, že hodně mladých lidí jí nepravidelně, často přes den hladoví a pak jedí pozdě večer, v noci. Právě proto dříve mladé ženy tak často velké břicho neměly, protože byly zvyklé jíst mnohem pravidelněji.

„Mně břicho narostlo až poté, co jsem odešla do penze a přestala jsem se hýbat. Odpadly stresy, cestování do práce, brzké vstávání a tak jsem se po roce užívání si klidu poněkud rozkydla,“ říká se smíchem devětašedesátiletá Lenka, která se dříve pyšnila velmi pěknou, souměrnou postavou. Nasadila tedy po roce v penzi střídmější stravu, začala více chodit pěšky, zhubla, ale břicha se jí zbavit nedaří. „Je to nehezké a v podstatě jsem kvůli toho přestala nosit plavky. Už se mi ani nechce jet k moři, nebaví mě valit se tam po pláži jako brouk. Ale děsí mě, že moje vnučka už má na panděro taky zaděláno. Je to mladá holka, poměrně štíhlá, ale břicho má a když vidím, jak nezdravě jí, je mi jasné, jak bude vypadat za pár let,“ vypráví.

„Bez cvičení se povoleného břicha zbavit nejde. V tomto případě jen úprava stravy nepomůže. Lidé to ale nechtějí slyšet, protože se k pohybu nejsou schopni přinutit. A tak mnohdy raději uvěří takzvaně zázračným návodům na hubnutí břicha, což jsou většinou naprosté nesmysly,“ uvedl Pavel Suchánek.

Faktem je, že lidé s velkými zásobami vnitřního břišního tuku častěji mají infarkty, mozkové příhody a další vážné zdravotní obtíže. Právě břišní tuk má na celkovou zdravotní kondici člověka největší vliv.

Velké břicho přivádí mnohé ženy k zoufalým činům. Osmačtyřicetiletá Alžběta jedla dva měsíce pouze suchary a pila zelený čaj. Zdůvodňovala to tím, že jde o způsob jak zmenšit obvod břicha. Už ale nikomu neříkala, že je z toho v takovém stresu a nepohodě, že si co druhý večer dává sedmičku vína. Podobně se chovala její přítelkyně, která chodila třikrát týdně cvičit, ale po cvičení si rovněž dávala minámálně dvě dvojky. A pak se společně divily, proč jim bříška nemizí a pátraly na internetu po dalších zaručených dietách a cvičeních.

„Velmi často mají větší bříško lidé, kteří nahrazují bílkoviny alkoholem. Zároveň to může být projev chronického stresu. Větší břicho a hubené ruce a nohy jsou známkou nízkého množství aktivní hmoty,“ vysvětlila lékařka Kateřina Cajthamlová.

Každopádně jde o téma, které hýbe společností a člověk se s ním setká, ať je mu dvacet nebo sedmdesát. Někdy to v této souvislosti ženy přehánějí a tvrdí, že mají velké břicho, i když mají naprosto normální postavu odpovídající svému věku. Zkrátka, po padesátce už mají plochá bříška nazývaná pekáče buchet opravdu jen ženy, které celý život cvičily a nadále cvičí. Myslet si, že v šedesáti získá žena ploché břicho jen tím, že přestane jíst pečivo, čokoládu a občas si jemně zacvičí, je mírně řečeno, naivní. Taková víra může přinést jen a jen další stres z neúspěšného hubnutí a jak už víme, stres to bříško jen zase o něco zvětší.

Nic to však nemění na tom, že obvod břicha je ukazatel zdravotní kondice a může být i varovným signálem do budoucna. Proto není od věci si ho čas od času změřit a neříkat: Mně je šedesát, to už je jedno, to už vycvičit a vyhladovět nejde.

Tabulky mluví jasně. Pokud u žen obvod pasu přesahuje osmdesát osm centimetrů, hrozí různé zdravotní problémy včetně infarktu. U mužů platí totéž od čísla sto dva centimetrů.

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

britrodukt.png

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA