Čas rododendronů a azalek aneb jarní kouzlo průhonického parku
Foto: autorka

Čas rododendronů a azalek aneb jarní kouzlo průhonického parku

24. 5. 2020

Chci se s vámi podělit o svou procházku Průhonickým parkem, kde jsem léta nebyla a letos jsem měla možnost ho vidět v celé jeho jarní kráse.

Uchvátil mne svou nádherou, postála jsem před pamětní deskou jeho zakladatele, hraběte Arnošta Emanuela Silvy-Tarouca. „Kousek za jihovýchodní hranicí Prahy v členitém údolí potoka Botiče vytvořil tento botanik a právník na 250 hektarech přírodní kompozici, která dnes čítá na 1600 druhů domácích i cizokrajných dřevin. Je vrcholným krajinářským dílem světového významu, od roku 2010 zapsaným na seznamu UNESCO“.… a  já si v duchu říkala, jak úžasní jsou lidé, kteří tu po sobě nám ostatním něco zanechají. Ať už jsou to nádherné tóny skladeb, zahrady a parky, či cokoliv, co nám zkrásní život. Měli bychom jim být vděčni, protože ne každý je schopen něco vytvořit. Je to totiž dar a byla by nesmírná škoda takový dar promrhat, protože něco zničit či zničit to, co vytvořil někdo jiný, to není žádné umění.

P.S.

„Hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca se narodil 3. ledna 1860 na zámku Čechy pod Kosířem na Prostějovsku, a právě park u tohoto zámku mu byl spolu s parkem knížete Pücklera-Muskaua v Bad Muskau inspirací pro jeho životní dílo. Do Průhonic přišel v roce 1885, kdy se oženil s Marií Antonií, dcerou majitele průhonického panství hraběte Alberta Nostitze-Rhinecka. V roce 1927 byl Silva-Tarouca z důvodu finanční tísně nucen prodat celé průhonické panství státu, ale Průhonický park budoval prakticky až do své smrti 15. srpna 1936.“

Hodnocení:
(5.1 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

26%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

29%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%