Zdravá krev zachraňuje životy, v ČR však stále chybí na 100 tisíc pravidelných dárců
Ilustrační foto: pixabay.com

Zdravá krev zachraňuje životy, v ČR však stále chybí na 100 tisíc pravidelných dárců

13. 6. 2020

Světová zdravotnická organizace si od roku 2003 vždy 14. června připomíná Světový den dárců krve. Ten každoročně slavíme i my, a zejména v současné době je to velmi důležité.

V České republice je totiž stále významný nedostatek dárců krve a krevních destiček a zásoby transfuzních oddělení se v posledních třech měsících ještě více ztenčily. Zdravotnický systém ale potřebuje co nejvíce pravidelných dárců, aby byla zajištěna dostatečná zásoba i během krize.

Každý člověk potřebuje v průběhu života průměrně až pět krevních transfuzí a spotřebuje celkem 14 léků vyrobených z krve. Ta je tak z mnoha důvodů nenahraditelnou tekutinou, která dokáže zachraňovat životy. Současná medicína ji však stále nedokáže vyrábět uměle a je přímo závislá na jejích dárcích. „Dárcovství krve je naprosto nezbytnou součástí zdravotního systému. Všichni zdraví občané se tak mohou podílet na každodenní záchraně lidských životů. Každý dárce je vlastně takovým superhrdinou. Jsme neskutečně vděční všem, kteří krev pravidelně darují a motivují k tomu i své blízké,“ říká revizní lékař VoZP Ladislav Hadravský a doplňuje: „Právě pravidelných dárců v systému chybí nejvíce, pokud chceme zajistit dostatečné zásoby i v době krize. Podle odhadů odborníků nám jich chybí kolem 100 tisíc.“

Mezi důvody, proč lidé nechodí krev darovat, patří např. často vysoké požadavky transfuzních oddělení na dárce i nedostatečná informovanost o tom, jak celý proces probíhá. „Často se setkáváme se zdrženlivostí na straně potenciálních dárců kvůli velmi přísným požadavkům odběrových center. Ty jsou však nezbytné proto, aby se ochránilo zdraví příjemců transfuzí i jejich dárců. Následný proces už není vůbec složitý a dárce jím provedou zkušení zdravotníci. S ohledem na současnou situaci také doporučujeme dárcům, kteří mají podezření na nákazu koronavirem, aby s odběrem počkali minimálně měsíc po odeznění všech příznaků,“ zdůrazňuje doktor Hadravský.

Zájemci o darování krve mohou kontaktovat nejbližší transfuzní stanici a informovat se, zda jsou vhodnými kandidáty. Úspěšní dárci mají následně nárok čerpat placenou dovolenou v den odběru a odepsat si ze základu daně z příjmu 3 000 Kč za každý odběr. Vojenská zdravotní pojišťovna poskytuje svým pojištěncům odměny za odběry krve až do výše 3 000 korun. „Často nedoceňovaným pozitivem pro dárce je i pravidelná kontrola krevního obrazu. V případě potenciálního zdravotního problému je jeho včasné detekování naprosto zásadní,“ uzavírá Hadravský.

zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

16%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

11%

SPD

9%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%