Tip na výlet - hrdé město Tábor
Foto: autorka

Tip na výlet - hrdé město Tábor

10. 7. 2020

Druhé největší jihočeské město jistě znáte a tušíte, že leží asi 100 km na jih od Prahy. Možná ho máte spojené i s husitskými válkami, protože jste se o tom učili ve škole. Podobně jsem na tom byla já, než jsem toto zajímavé město navštívila. Sice jen na jeden den, ale i tak krátký výlet stál za to. A protože počasí bylo přímo ukázkové, povedlo se mi udělat i pár zajímavých fotografií, o které se chci s vámi podělit.

Navštívila jsem pouze historickou část města - z pohledu návštěvníka asi tu nejzajímavější. Tábor letos slaví 600 let od svého vzniku - byl založen husity v březnu roku 1420 na vysokém skalním ostrohu. I když Jan žižka z Trocnova, slavný husitský vojevůdce, nebyl přímo u založení města, sehrál velmi důležitou roli při jeho budování.

 

dsc-0399m.jpg

Centrem historické části Tábora je Žižkovo náměstí, jemuž jednoznačně dominuje děkanský kostel Proměnění Páně.

 

dsc-0418m.jpg

V letních měsících můžete vystoupat na kostelní věž a rozhlédnout se z pořádné výšky po romantické krajině v povodí řeky Lužnice.

 

dsc-0433m.jpg

Věž kostela na vás vykukuje z mnoha úzkých postranních uliček dlážděných kočičími hlavami. Popelnice nejsou v tomto historií dýchajícím místě příliš estetické, ale zase svědčí o existenci normálního života ve městě.

 

dsc-0438m.jpg

Na náměstí stojí pomník Jana Žižky z Trocnova (jak jinak) a také jeden z husitských vozů.

 

dsc-0440m.jpg

Náměstí je lemováno měšťanskými domy s výrazně zdobenými štíty. Stávající podoba domů je většinou až z období po velkých požárech města v 2. polovině 16 století.

 

dsc-0439m.jpg

Na Žižkově náměstí je velká renesanční kašna. Další menší kašny najdete i na dalších místech v historické části města. Zásobování vodou bylo od počátku existence města strategicky důležité. 

 

dsc-0395m.jpg

V roce 1492 byla vybudována údolní nádrž Jordán a musel se vyřešit problém, jak odtud dostat vodu na úroveň hlavního náměstí. Výškový rozdíl je 35 metrů. 

 

dsc-0407m.jpg

Celkový pohled na spodní část náměstí - na pravé straně Žižkův pomník a v pozadí stará táborská radnice. Její detail vidíte na úvodním obrázku k článku.  V současné době je radnice v rekonstrukci, ale Husitské muzeum  je stále  v provozu. V případě zájmu doporučuji objednání předem.

 

dsc-0435m.jpg

V přízemí měšťanských domů jsou dnes restaurace či obchody. Kromě Husitského muzea je v historické části města ještě Muzeum Lega a také Muzeum čokolády a marcipánu. Obě muzea jsou vhodná i pro návštěvu s menšími dětmi.

  

dsc-0397m.jpg

 V romantických postranních uličkách nemůžete zabloudit, vždycky se nějak dostanete na hlavní náměstí. Můžete však objevit zajímavá místa - obchůdky, kavárny, cukrárny či výstavy. A také třeba vstup do táborského podzemí.

 

dsc-0408m.jpg

Malebné a úzké uličky historické části lákají k procházkám. 

 

dsc-0447m.jpg

Cestou k Bechyňské bráně a věži  Kotnov. 

 

dsc-0425m.jpg

Cukrárna na fotografii je vyhlášená výbornou zmrzlinou. Pochutnají si na ni nejen děti.

 

 dsc-0451m.jpg

 A když na vás padne únava, můžete si odpočinou a relaxovat v některém z parků poblíž hradeb historického města. Najdete tu příjemná místa pro relaxaci i dobře vybavené dětské hřiště..

 

Pár praktických informací na závěr:

Do Tábora se dostanete z Prahy vlakem zhruba za 1,5 hodiny (cena pro 65+ 32 Kč). Pokud přijedete autem, vyplatí se zaparkovat v parkovacím domě, který je blízko hradeb historické části města (40 Kč za den). Z horního podlaží parkovacího domu se dostanete na úroveň historické části města. Mapu města dostanete zdarma v turistickém informačním centru, které je u staré táborské radnice.

 

Zdroj informací: www.visittabor.eu 

cestování
Hodnocení:
(5.2 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.