Advokát Václav Láska: Senioři musí být ve střehu, šmejdi stále útočí
Advokát Václav Láska

Advokát Václav Láska: Senioři musí být ve střehu, šmejdi stále útočí

31. 8. 2020

Předváděcí akce, na kterých podvodníci nutili seniory k nákupům předražených hrnců a dalšího zboží, sice skončily, přesto jsou podle advokáta Václava Lásky takzvaní šmejdi stále aktivní.

"V posledních letech se přesunuli do on-line prostředí a jejich triky jsou mnohdy ještě rafinovanější," říká v rozhovoru pro i60.cz Václav Láska, který se na problematikou podvodů na seniorech ve své praxi často zabývá.

Kde v současné době číhá na seniory největší nebezpečí?
Určitě je to v posledních letech internet. Ačkoliv výrazně roste počet lidí ve věku nad šedesát let, kteří umí pracovat s internetem, mají počítač nebo tablet, mají svou e-mailovou adresu a třeba i profil na facebooku, ale nenaučili se zvládat veškeré technologie a pohybovat se bezpečně v on-line prostředí. Mnozí nevědí, že internet je zaplaven tunami nejrůznějších fake news, ale také to, že na internetu působí organizované mezinárodní gangy, které se zaměřují právě na starší lidi a zneužívají toho, že jsou často důvěřivější, než lidé mladí, neznají tyto praktiky, které se dějí v on-line prostředí, takže nezřídka těmto praktikám podvodníků podlehnou. Takže bych řekl, že v poslední době je ten on-line svět nebezpečnější než ten svět reálný, ve kterém už ty praktiky šmejdů se naštěstí potlačily.

Jaké praktiky tito podvodníci nejvíce využívají, tedy na co si mají senioři dávat pozor?
Těch triků je několik a už řadu let se opakují. Je vidět, že ty gangy mají vyprecizované scénáře, podle kterých postupují. Oslovují cíleně desítky tisíc seniorů a ze stovek z nich vytáhnou peníze tím, že si u oslovených lidí získají důvěru a ti ji pak sami pošlou peníze na účet v zahraniční bance. Vystopovat tyto účty je pak samozřejmě i pro policii velmi těžké či spíše nemožné.

Mohl byste uvést konkrétní případy, jak ti podvodníci ze seniorů peníze vylákají?
Velké množství gangů využívá pro své podvody Facebook, kde se snaží navázat se staršími lidmi přátelství, vymýšlejí si nejrůznější historky. Například ženy oslovují bývalí američtí vojáci, muže zase zdravotní sestřičky a postupně vedou konverzaci třeba několik měsíců tak, aby zjistili, zda ta česká oběť má nějaké peníze. Když zjistí, že ano, tak požádají o půjčku třeba na nějakou vymyšlenou léčbu nebo napíší, pošli mi peníze na letenku, abych za tebou mohl přiletět a podobně. Další gangy zase posílají do e-mailových schránek dopisy od vymyšlených právníků z různých koutů světa. Například napíší "Jsem právník z Argentiny a zastupuji tady klienta stejného jména jako je to vaše, který právě zemřel, ale odkázal velké jmění v řádech milionů dolarů. Zjistil jsem, že je to váš vzdálený příbuzný. Pokud uhradíte náklady spojené s dědickým řízením, bude na váš účet zasláno tolik a tolik milionů dolarů." No a důvěřiví lidé pošlou "právníkovi" desítky tisíc korun na zahraniční účet.

Dají se ti podvodníci dohledat, pátrá po nich policie?
To je právě to, že v tom virtuálním světě je to dost těžké. Ti podvodníci mohou sedět u počítače kdekoli ve světě, v Maďarsku, ve Spojených státech amerických, v Africe a nechat si poslat peníze do jakékoli banky. Jsou v podstatě nedohledatelní.

Jak se tedy mají hlavně důvěřiví senioři proti těmto podvodníkům bránit?
Ty gangy používají vždy stejné metody, které jsou v danou dobu takzvaně v módě. Lidé by si měli dát vždy velký pozor na to, od koho dostávají e-mailové zprávy či žádosti o přátelství na facebooku. A obecně, lidé by měli vždy zbystřit, když dostanou jakoukoli žádost o finanční pomoc, půjčku, investici. Pokud si ten starší člověk neví rady, měl by se zeptat třeba v rodině, dětí, vnoučat, nebo se svěřit přátelům, známým, sousedům a vyslechnout si jejich názor. Rozhodně by neměl nikdy nikam posílat peníze na žádost někoho, koho nikdy neviděl a koho zná jen z internetu. Existují i nejrůznější webové stránky, které se těmito podvody zabývají, dokumentují je a popisují, jak takové podvody probíhají.

A co čeští šmejdi, takoví ti klasičtí prodavači předražených hrnců. Ještě v Česku působí, nebo mají nějaké jiné metody?
Řekl bych, že takové ty primitivní podvody typu hrnce na předváděcích akcích už jsou snad vymýceny. Ale tady nastal jiný problém a to je problém obrovské složitosti českého práva. Vyznat se v českém právu má problém nejen člověk středního věku, ale někdy i právník, natož tedy senior. Takže se často senioři dostávají do situace, kdy nemohou ubránit svá práva. Jsou to například nejrůznější reklamační řízení, kdy firmy dost často hřeší na to, že se většina lidí nebrání. Jen proto, že se ve složitém reklamačním řádu nevyznají. Další takovou kapitolou jsou pojišťovny. Jejich všeobecné podmínky napsané drobným písmem na pěti stranách musí i právníci pročíst několikrát, aby jim porozuměli. A tak skoro každou pojistnou událost se vám snaží pojišťovna hodit na hlavu, vymyslí si nějakou výjimku. A čeká, jestli se budete bránit, jestli si třeba najdete právníka. Takže lidé ve vyšším věku se dost často stávají oběťmi v tomto složitém světě, složitém právním prostředí.

Když se starší člověk ocitne v nějaké složité situaci, na koho se může obrátit. Mohou jim pomoci organizace či instituce typu Člověk v tísni, ombudsman apod.?
Ano, určitě. tyto instituce vám pomohou v základní orientaci, udělají to první síto, tedy to, jestli jste nebo nejste v právu a navedou vás, co máte dělat, zda je potřeba řešit situaci s právníkem, případně vám právníka doporučí. Takže určitě bych to jako první krok doporučil.

Vy jste před lety působil u policie, nyní vedete advokátní praxi, jste i senátorem. Jak vnímáte postavení seniorů v české společnosti? Často se hovoří a píše například o tom, že senioři jsou diskriminováni. Jak to vnímáte vy?
Hodně se to teď ukázalo v průběhu koronavirové pandemie, kdy senioři ze všech stran slyšeli jen zůstaňte doma, nikam nechoďte, s nikým se nestýkejte, nic nedělejte. Senioři byli odsouzeni do role obětí. A to mnohé starší lidi muselo vystrašit. Na druhou stranu jsem se setkal s řadou starších lidí, kteří byli naštvaní z toho, jak z nich všichni dělají oběti. Říkali, že mají sílu, zkušenosti, čas a chuť s něčím pomoci, třeba s rozdáváním roušek čili dezinfekce. Ale když se vrátím do doby před koronavirem, tak ta tendence společnosti odsunout seniory na vedlejší kolej s tím, že už jsou starší, s ničím nám nepomohou a jen se o ně musíme starat, tak ta tu opravdu byla. A je to špatně. Vždyť je tu plno sedmdesátníků i osmdesátníků, kteří jsou ve skvělé kondici a jsou stále hodně aktivní. Společnost by měla naopak seniory co nejvíce zapojovat do aktivního dění, využívat jejich zkušeností, jejich času a chuti pomáhat. Myslím, že bez aktivní pomoci seniorů se tato společnost neobejde.

 

Mgr. Václav Láska (46) je advokát, bývalý policejní vyšetřovatel a předseda správní rady Transparency International. V říjnu 2014 byl zvolen senátorem. Je autorem tří publikací - Jak se zavírají tuneláři, Advokát a Senátor. V rámci své senátorské kanceláře poskytuje právní konzultace seniorům a svobodným matkám. 

 

rozhovor šmejdi
Hodnocení:
(4.8 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Zavřít reklamu