Lípa - symbol české státnosti!

Lípa - symbol české státnosti!

19. 11. 2012

Během staletí se některé stromy staly oblíbenější než ty druhé. A nemusely to být právě stromy plodonosné (ovocné) jako je například švestka, ba právě naopak. Pro Čechy se minimálně po 300 let stala takovým oblíbeným stromem lípa.Lípa, strom, který roste na zemi již 20 milionů let. Lípa, která je významná nejen tím, že nám ulehčuje bytí, ale především svých skrytým významem.

Lípa je symbolem, který pravděpodobně od pradávna uctívali Slovné spolu s dubem na všech svých obývaných územích. Symbolem, jenž v sobě ukrýval místní regionální duchy a bůžky a jenž byl lidem uctíván i jako náboženský symbol. Národním symbolem, který spojoval Slovany především střední a jižní Evropy proti germánsko-uherskému útlaku. Dodnes národním symbolem boje Lužických Srbů proti tvrdé germanizaci Horní a Dolní Lužice. Národním symbolem, jenž tak krásně oslavovali a opěvovali vlastenečtí básníci během národního obrození. Národním symbolem dodávající sílu a víru mnoha mytickým i skutečným hrdinům. Národním symbolem, jehož atributy (větvička, list, květ) se po mnoho generací dodnes stávají symbolem obrany proti okupaci a zničení naší vlasti. Stmelujícím symbolem lidu zemí Koruny české v dobách jakkoliv těžkých. A především symbolem české státnosti!

To všechno a mnohem více je ta naše lípa česká. Avšak nejen ona, ale i mnoho jiných stromů nám poskytuje množství podobných výhod, třebaže ne v takovém množství a rozsahu. Lípa, monumentální košatý strom, v jehož stínu jsme si navykli tak příjemně odpočívat v letních parných měsících. 

Lípa, která svým světelným i větrným stínem chránila nejednu dřevěnou stavbu či kapličku. A dobře je chrání dodnes. Lípa, pod níž nalezne náhodný kolemjdoucí ochranu před letní přeháňkou.

Lípa, medonosný strom, který tisícům včelařů již po stovky let umožňuje nakrmit své včeličky.

Lípa, strom poskytující svým tělem potravu i úkryt množství živočichům, skrze všechny druhové třídy.

Lípa, ta, pod níž se scházejí milenci, ke svým tajným setkáním. Ta lípa, která jejich tajemství nikdy neprozradí.

Lípa, jenž slouží i po své smrti - řezbářům k vytváření krásných předmětů, snad na památku padlého stromu.

Lípa, inspirující umělce k novým nápadům a dílům nebo jen lahodící našemu oku svým uklidňujícím vzhledem.

Lípa, která nám poskytuje své léčivé květenství, které užíváme proti nejen proti horečnatým onemocněním.

Lípa, strom, který roste na zemi již 20 milionů let.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Mám stromy moc ráda. Krásně jste svým článkem vzdala hold jednomu z nejhezčích. Už se těším, až rozkvetou a sladce provoní vzduch. To bude léto na dosah ...
Marie Bartošová
To je moc pěkné čtení. Za svobodna jsem se jmenovala Lípová.
Zuzana Pivcová
Jednu nádhernou lípu míjím v Týně nad Vltavou, kam jezdím na dovolenou. Mají tam vůbec překrásné stromy, i neokousaný kaštan. Váš článek zachycuje vše krásné na lípě, a to je dobře.
Nina Šachová
I já mám blízko domova v polích na rozcestí pěknou mladou lípu, pod kterou myslivci udělali dřevěnou lavičku a všichni pocestní, kteří jdou okolo, tam rádi usedají a odpočívají pod její voňavou korunou. Krásné vyprávění, děkuji.