Aloiska
Foto: autorka

Aloiska

26. 11. 2020

Aloisova vyhlídka na Pohradické hoře je nejstarší vyhlídkou Českého středohoří. Byla postavena v letech 1838 - 1840 spolu s vyhlídkovým altánem pražským arcibiskupem Aloisem Josefem Schrenkem. Po něm také byla celá výšina pojmenována - Aloisova výšina. Rozhledna stojí na čedičové Pohradické hoře.

Každoročně si na ni vyšlapnu ze Světce přes louky a pole, přes Pohradický les a zpět přes osadu Úpoř. Je to krásná procházka, pouze výstup na vrcholek je trochu strmější, jak už to bývá .Vyhlídkový altán už neexistuje, pouze zbytky původní 15 metrů vysoké rozhledny na jedné straně vrcholu a na druhé trosky altánu.  Milovníky vyhlídek potěší nádherný rozhled do kraje, na Krušné hory s Klínovcem, Hněvín, Doubravku, vidíme i Komáří Vížku, Kostomlaty i Milešovku a další kopce Českého středohoří.Trochu kazí dojem stožáry, které se táhnou touto malebnou krajinou. Spíše hodně, ne trochu. Potěšilo mě čisté ohniště, zřejmě milovníci přírody si zde na chvíli sednou.

Pohradickým lesem vede pěkně vyšlapaná cesta, která nás dovede až do osady Úpoř, kde žije asi 50 obyvatel. Bohužel i osada Pohradice byla zasažena hlubinnou těžbou uhlí a musela zmizert z povrchu zemského. Naši předci z blízkých obcí si vyšlápli v neděli pod Aloisku s dětmi a svačinkou, užívali si krásný pobyt v přírodě. Moji vrstevníci a rodáci si to pamatují z vyprávění svých rodičů. Zřejmě se na poddolovaném území už nikdy nic nepostaví. Škoda. 

Byl to krásný listopadový sobotní výšlap, který si moc ráda na jaře zopakuji. 

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5.3 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - čtvrtý týden <p>Aby byly vaše peníze v&nbsp;bezpečí se postará Garanční systém finančního trhu. Vyzkoušejte si Vaše znalosti v&nbsp;oblasti pojištění vkladů. Vítěz tohoto speciálního týdenního kvízu zaměřeného na finanční gramotnost, získá i speciální cenu!&nbsp;</p>
AKTUÁLNÍ ANKETA