Do divadla
FOTO: Michal Maňas - volné dílo

Do divadla

27. 11. 2020

I když se, v nynější době chorobné, setkávání ani besedám nedaří, přece mi při jakémsi hovoru kdosi položil otázku, co mi nyní nejvíc chybí. No, chybí mi ledaco, ale já si vzpomněl na divadlo. Že by chybělo nejvíc, to jistě ne, ale je ho škoda. 

Byli jsme zvyklí navštívit Moravské divadlo v Olomouci jednou či dvakrát v roce, taky jsme nikdy neopomněli jít se podívat na představení ochotnická, ta mám moc rád. Ani hudbu neodmítáme, a tak nějaký ten koncert si ujít nenecháme. Proto jsme, potěšeni, loni přebírali dárek od dcery. Poukaz na vstupenky do olomouckého divadla. Vybrali jsme si jedno z březnových představení. Bylo zrušeno pro korunní virus v souboru. Vyberte si náhradní představení na podzim! Těšíme se na září, ale zase se nehraje. Nový termín je v listopadu. Ovšem stále diváci do divadla nemohou! Bude se hrát příští rok? Nebo dožijeme bez kultury? To se zatím nedá odhadnout.

Tak co nám teď zbývá? Jen otevřít rodinnou kroniku a potěšit se vzpomínkou na to, čím jsme se těšili před touto dobou, kdy nám vládne Koronavirus. A tu jsem objevil i zmínku o představení, na něž jsme se před lety vypravili:

Už se nemůžeme dočkat objednaného Netopýra. Tedy známé operety Johanna Strausse. Pojedeme ve čtvrtek. Jenže! V úterý nám přišel mail, že Netopýr nebude. Hraje se místo něj opereta Franze Lehára - Paganini. Ale to nám přece vůbec nevadí! Dobrý bude i ten.

Jedeme autem, které odstavíme za divadlem, za šedesát korun. Hned navrhnu levnější řešení: Zaparkujeme zadarmo u Tržnice a tu jednu zastávku dojedeme tramvají. Jízdné tam a zpět přijde na korun padesát šest! Tak se zasmějeme a chvátáme do divadla.

Než usednu vedle manželky, neodolám a jdu nahlédnout do orchestru, kde už se připravují muzikanti. Opona, a je tu první jednání. To mi ale přináší jakési zklamání! Kde jsou známé Lehárovy melodie? Také libreto je poněkud vážné, málo operetní. Dílu chybí lehkost a vtip. Ovšem to je jen mou neznalostí! Jak později zjišťuji, Lehár ve svém pozdějším období chtěl operetní žánr přiblížit opeře a tomu odpovídá i výběr témat, stavba děje či nedořečený konec.

Je tu druhé jednání a s ním konečně i Franz Lehár! Teď jsme zahrnuti známými melodiemi. Krásná píseň Vás všechny jsem líbal rád ..., Nikde v světě celičkém ... a ještě jedna!, a navrch půvabný lehounký valčík, se stejně lehkými čtyřmi páry tanečníků ... Z orchestřiště tryskají girlandy ostře svítivých tónů fléten, k nim kontrast přinášejí sametově hebké hloubky fagotů, jasné cinkání trianglu nad tlukotem tympánů, vše podepřeno temnými violoncelly a skupinou houslí, jež kupředu pohání bručivý kontrabas. Občas drobné sólo s překrásným hlasem hoboje, zurčící klarinety, v nádherném souzvuku se ozývají lesní rohy ... To je krása!

I když se mi zdálo, že mi ke spokojenosti cosi chybí, vše zapomenuto. Druhé i třetí jednání jsou lepší toho prvního a výtečná hra orchestru je znamenitým příspěvkem ke skvělému prožitku dnešního večera. Pro takovéto chvíle stojí za to vypravit se z domova!

Strávili jsme pěkný večer, potěšili se úžasnou hudbou, a domů se vracíme spokojeni a snad i kulturně zušlechtěni. A nezbývá nám, než doufat v lepší časy, kdy se bude moci do divadla či koncertního sálu, aby se v kronice mohla objevit zase nějaká zmínka o podobném večeru.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA