Konec očkování v Čechách? Možná ano. Zásoby vakcín ve skladech docházejí
Ilustrační foto: pixabay.com

Konec očkování v Čechách? Možná ano. Zásoby vakcín ve skladech docházejí

27. 1. 2021

Obavy se naplnily, vakcíny došly. Ministr zdravotnictví Jan Blatný apeluje na vakcinační centra v krajích, aby přerušila očkování první dávkou vakcíny a pozastavily se nové rezervace k očkování.

„Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje ministerstvo zdravotnictví utlumit po dobu následujících 14 dnů,“ uvedla pro Novinky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Rozhodnout, zda očkovat či neočkovat první dávkou, budou muset krajští koordinátoři. Už nyní ale většinou kraje potvrzují, že ruší rezervace pro seniory.

Co se vlastně stalo?

Zásoby vakcín docházejí a nové nepřicházejí. Do České republiky nedorazily vakcíny od farmaceutických form, které byly objednány. Důvodem je jednak výrobní výpadek společností Pfizer a BioNtech, ale i problémy se schvalováním vakcíny firmy AstraZeneca Evropskou unií. Spekuluje se o tom, zda má být vůbec vakcína povolena pro lidi nad 65 let. Jednání mezi farmaceutickou firmou a zástupci EU jsou nyní vyostřené. Pokud by přeci jen byla pro využití v Evropské unii schválena, do Česka by se první várka dostala až zhruba v polovině února.

Aby měla vakcína od splečností Pfizer/BioNtech zhruba 90procentní účinnost, jsou nutné dvě dávky. Jenže převážná část ze zhruba 220 000 lidí naočkovaných v Česku obdrželo zatím jen první dávku. Proto nyní ministr zdravotnictví Blatný apeluje na vakcinační centra, aby alespoň na dva týdny přestala aplikovat první dávku a nejdříve dokončila očkování dávkou druhou. Ta by měla být aplikována tři až čtyři týdny po dávce první.

K této politováníhodné situaci se v podvečerních hodinách vyjádřil premiér Andrej Babiš, který překvapivě uvedl, že o doporučení odložit očkování o dva týdny nic neví.

V ČR se primárně očkují senioři v sociálních a zdravotnických zařízeních, lékaři a registrovat se mohli rovněž lidé nad 80 let.

Bude se očkovat ruskou a čínskou vakcínou?

Bývalý ministr zdravotnictví a současný poradce premiéra Roman Prymula již připustil, že výpadek v zásobování vakcínami amerických a britských farmaceutických firem by mohly pokrýt ruské vakciny Sputnik V. Jak uvedl pro server Novinky.cz či Český rozhlas, ruské vakcíny jsou podle něj bezpečné a jejich případný nákup by chtěl projednat s premiérem Andrejem Babišem.

Podle Prymuly se vakcína Sputnik V jeví jako bezpečná.„Ještě jsem neviděl výsledky velké studie, která byla zahájena až po registraci, protože tu byla velká nevole, že ta studie nebyla už před registrací, ale myslím si, že ty výsledky musely být předloženy teď Evropské lékové agentuře, kde bylo žádáno o registraci této vakcíny. Doufám, že se dostanou i na veřejnost,“ uvedl Prymula pro Český rozhlas.

Například Maďarsko již obešlo dohody s Evropskou unií a sjednalo si samo dodávky ruského Sputniku V. Stejně tak jednají s Ruskem o dodávkách této vakcíny i další země, například Srbsko. A podle některých zdrojů není ani vyloučeno, že se ve vybraných evropských zemích bude časem očkovat i vakcínami z Číny.

koronavirus
Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu