VIDEOSERIÁL: Jak zvládnout chytrý mobil. Studenti učí seniory ovládat moderní telefony. Tady jsou první díly
FOTO: Ingimage

VIDEOSERIÁL: Jak zvládnout chytrý mobil. Studenti učí seniory ovládat moderní telefony. Tady jsou první díly

8. 3. 2021

Foťák, krokoměr, mapa, jízdní řád, houbařská aplikace… Chytré telefony nejsou jen o pohodlném volání a čtení zpráv na internetu. Uživatelům jakéhokoliv věku šetří čas, energii a zjednodušují život.

I proto se mladí studenti zapojili do projektu Abecedy pro seniory, který funguje již dva roky u České spořitelny. Studenti se rozhodli naučit s chytrými telefony pracovat co nejvíce seniorů s pomocí návodných videí. A do tohoto projektu se nyní zapojuje i portál i60.

Připravili jsme pro vás novou rubriku Chytrý mobil, v níž budou pravidelně (zpravidla dvakrát do měsíce) vycházet nové články a naučná videa, která vás provedou světem chytrých telefonů. Díky nim budete umět za několik měsíců dokonale ovládat váš chytrý telefon. Zjistíte, že může být nejen vaším zábavným společníkem, ale i spolehlivým pomocníkem.

Krásné je, že každý uživatel si může na svém chytrém telefonu nastavit přesně takové funkce, které potřebuje. Stačí si jen stáhnout vhodnou aplikaci. Každá umí něco a můžete jich mít libovolný počet. Většina z nich je zdarma. Proč si tedy nevybrat ty, které udělají váš život pohodlnější či pestřejší?

Inspirujte se, jak vám může chytrý telefon zpříjemnit život! Jak vám může chytrý telefon pomoci?

  • Budete v kontaktu s rodinou i přáteli. S chytrým telefonem můžete posílat fotky či videa vnoučatům, psát si s nimi nebo volat. To vše často zdarma. Vše, co pošlete nebo dostanete, se v telefonu automaticky ukládá. Takže se k tomu můžete kdykoliv vracet. Snadno se pak pochlubíte přátelům fotkami z dovolené nebo videy, na nichž váš vnouček zkouší první krůčky.
  • Usnadní každodenní život. V jízdních řádech si během chvilky vyhledáte všechna možná i nemožná spojení ze své současné destinace. Nevadí, že třeba vůbec nevíte, kde jste. Mapa v mobilu vám na výletě s naprostou přesností ukáže, kde se právě nacházíte, kolik už jste ušli kilometrů, nebo jak dlouho ještě půjdete. Otevírací doby prodejen i ordinační hodiny svého lékaře vyhledáte během pár vteřin.
  • Pomůže vám ohlídat zdraví. Velmi oblíbená aplikace Záchranka vám zjednoduší přivolávání první pomoci, pokud jste vy nebo někdo v okolí ohrožení života. Další aplikace dokáží třeba hlídat dávkování léků nebo sledovat hladinu krevního cukru. Díky telefonu se také můžete zapojit do sportovních lekcí a například si užít každodenní jógu pod vedením odborné lektorky v soukromí svého bytu.
  • Rozšíří obzory. Procvičujte si cizí jazyky, sledujte dění doma i ve světě, vzdělávejte se. Nebo si procvičujte paměť pomocí kvízů, testů a nekonečného množství křížovek. Nadšení kutilové nebo kuchařky mají díky chytrému telefonu přístup k tisícům praktických tipů i nejrůznějších receptů.
  • Zjednoduší nakupování. Všechny věrnostní kartičky můžete mít jednoduše uložené v paměti svého mobilu. Stejně tak platební kartu.

Pokud nemáte s používáním chytrého telefonu zkušenosti, nebojte se zeptat. Statisíce seniorů se jej naučilo používat.  

Zkušenosti ukazují, že nejsrozumitelnější vysvětlení dokáží seniorům podat mladí lidé ve věku kolem 20 let. Generace, která s telefonem v ruce vyrostla a perfektně mu rozumí. Zkuste proto poprosit své vnuky a vnučky, zda by vám se začátky nepomohli. Nebo se podívejte na videa, která speciálně pro vás tito mladí lidé připravili. Jednotlivé lekce si můžete projít krok za krokem a vlastním tempem, v případě potřeby se k nim vracet.

Sérii krátkých videí připravila spolu s mladými studenty Česká spořitelna v rámci projektu Abeceda vzdělávání. „Naučil jsem pracovat s chytrým telefonem svoji babičku, která je ročník 1935. Věřím, že to stejně hezky dokážu vysvětlit i ostatním jejím vrstevníkům,“ říká student Jakub, který na prostřednictvím videí učí seniory používat mobily.

Podívejte se na první první díly.

 

Jak si poradit s nastavením moderního telefonu:

 

Jak si užívat Internet v chytrém telefonu:

 

Jak si nainstalovat a používat aplikaci WhatsAPP:

 

mobily technologie
Hodnocení:
(4.8 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

15%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

11%

SPD

10%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%