Z povinného testování i přednostního očkování vypadli pracovníci sociálních služeb sloužící v terénu
FOTO: Ingimage

Z povinného testování i přednostního očkování vypadli pracovníci sociálních služeb sloužící v terénu

10. 3. 2021

Pracovníci, kteří za svými klienty dochází do domácího prostředí nebo se pohybují na ulici, se nedostali do systému přednostního očkování ani povinného testování. Znamená to značné riziko nejen pro ně, ale i pro jejich klienty, kteří patří z hlediska onemocnění Covid-19 mezi rizikové skupiny.

Na "díru" v pravidlech upozornila Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR), která nyní žádá vládu a ministerstvo zdravotnictví, aby to napravily.

„Pravidla očkování a pravidelného testování na Covid-19 by měla být stejná pro všechny pracovníky v sociálních službách, protože všichni dennodenně přicházejí do rizikového kontaktu se svými klienty. Patří proto do skupiny nejvíce ohrožené koronavirem a současně jsou rizikem i pro své klienty, kteří jsou křehčí a často zcela závislí na pomoci druhých. Vláda je ale opět pominula. Vedle toho nezahrnula mezi rizikové skupiny například ani pracovníky, kteří pomáhají v terénu lidem bez domova nebo v noclehárnách, na seznamu chybí i jednodenní stacionáře a mnoho dalších,“ uvádí předsedkyně Sekce sociálních a zdravotních služeb AVPO ČR Lenka Kohoutová. Dodává, že ministerstvo zdravotnictví při přípravě mimořádných opatření opakovaně klade důraz na pobytová zařízení, zapomíná ale na terénní a ambulantní služby.

„Pro organizace to znamená, že si nemohou ani částečně nechat testy proplácet a jsou tak závislé buď na podpoře z kraje, anebo jsou s ohledem na své klienty nuceny nakupovat testy ze svého. Velice stojíme o to, aby vláda tento problém zaregistrovala a ve vzájemné spolupráci se sektorem sociálních služeb nastavila rovné a spravedlivé podmínky, které pomohou ochránit pracovníky pro udržení chodu klíčových služeb a zamezí šíření koronaviru mezi klienty,“ dodává prezident AVPO ČR Marek Šedivý.

 Asociace veřejně prospěšných organizací sdružuje více než stovku neziskových organizací servisního typu, které poskytují veřejně prospěšné služby. Přes šedesát procent členské základny jsou poskytovatelé sociálních služeb.

 

koronavirus zdraví
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Podle lékařů je chůze nejzdravější pohyb. Kolik zhruba kilometrů týdně ujdete vy?

Maximálně tři

18%

Mezi třemi až pěti

15%

Mezi pěti až deseti

16%

Přes deset

25%

Nechodím vůbec, jen na nákup a k doktorovi

14%

Nevím, neumím to odhadnout

13%