Salát a brambory místo květin? Ano, užitkové zahrady jsou trendem
Ilustrační foto: Ingimage

Salát a brambory místo květin? Ano, užitkové zahrady jsou trendem

13. 4. 2021

Čím dál více lidí si na zahradě buduje zeleninové záhony. Někteří i na dvorcích či trávnících mezi činžáky a paneláky. Příčin je více, ale každopádně jde o trend, který sílí.

Zahradnictví i velké hobbymarkety zaznamenávají v posledních letech vyšší poptávku po semenech a sazenicích zeleniny. Lidé kupují vše, co souvisí s budování užitkových záhonů a zahrad. Pryč je doba, kdy chtěli zahradu tvořenou trávníkem, řadami tújí, případně úhlednou skalkou a záhon se zeleninou považovali za přežitek, který se hodí leda tak k venkovským chaloupkám.

„Hodně lidí nyní chce mít na zahradě užitkovou část,“ potvrzuje Ferdinand Leffler, zakladatel Ateliéru zahradní architektury Flera. „Platí, že by záhony se zeleninou měly mít na zahradě vyhrazené místo, ale neznamená to, že by měly být vizuálně odděleny, skryty jako něco nehezkého, co je třeba ukrývat. Zeleninová zahrádka přece je krásná. Může být nejkrásnější částí zahrady. A navíc lidi potěší, když se mohou při posezení na zahradě dívat na to, co se jim podařilo vypěstovat,“ vysvětluje nové trendy v budování zahrad.

Ano, už neplatí, že záhony se zeleninou je třeba schovávat. Naopak, nyní  přirozeně navazují na okrasnou část zahrady, někdy se s ní dokonce nenápadně propojují. Protože některé užitkové keře, například maliny ostružiny, angrešt či jahody dovedou udělat parádu a klidně mohou být těsně vedle keřů takzvaně okrasných. Stejně tak různé  byliny jsou půvabné, voňavé, takže mohou klidně nahradit klasické muškáty či petúnie na terasách a balkonech nebo se s nimi propojit.

Svoje v tomto směru sehrála i pandemie. Lidé se loni zdržovali doma a tak se mnozí rozhodli realizovat plány, na které neměli čas, odkládali je nebo o nich zatím jen snili. Jedním z nich často bylo přebudování či vylepšení zahrady, mnohdy právě šlo o to vybudovat v ní užitkovou část. A nyní se jim to zalíbilo a budují dál.

„Když jsme se před lety nastěhovali do naší řadovky, měli jsme jasno v tom, že chceme jen trávník, keře kolem plotu a minimum kytek. Naší mantrou bylo, že na zahradě nechceme pracovat, ale odpočívat. Děti a sousedé se nám teď smějí, protože se naše zahrada postupně mění v zemědělské družstvo,“ směje se pětašedesátiletý Robert z Ostravy. Covidový rok jeho i jeho manželku ubezpečil v tom, že mít doma dostatek bylin, zeleniny a ovoce se vyplácí. „Chodíme do obchodu co nejméně a je moc příjemné mít doma zásoby v lednici. A ještě příjemnější je doplňovat jídlo z nich připravené něčím čerstvým. Ten pocit, že si utrhnu svou papriku nebo své byliny, je k nezaplacení. Vnoučata ožírají maliny a rybíz přímo z keříků a jsou nadšené. Plánuju, že letos uberu trávník a záhony se zeleninou ještě rozšířím. Není nad čerstvý křupavý salátek z vlastní zahrádky,“ říká se smíchem.

„Lidské potřeby, touhy, doslova celý způsob života se za poslední rok proměnily radikálním způsobem. Lidé tráví doma a na zahradách mnohem více času, žijí ve svém domácím prostředí intenzivněji,“ vysvětluje Jan Kovačka, majitel sítě prodejen Hecht specializujících se na zahradu. „Vidíme změny v chování zákazníků. Například ti, kteří nedávno preferovali na své zahradě okrasné květiny, teď zahradu proměňují na spíše užitkovou a chtějí pěstovat vlastní zeleninu a ovoce. Tam, kde ještě dříve dominovaly růže a túje, budou letos zeleninové záhony,“ říká.

Hodně lidí nyní buduje takzvané vyvýšené záhony. Jde v podstatě o jakési více či méně vysoké bedny s hlínou a zeleninou či bylinami. Oblíbili si je především lidé, kterým dělá potíž sklánět se nebo dřepět při sázení, plení a sklízení. Takový vyvýšený záhon může být klidně vysoký po kolena i výše, aby se s ním jeho majiteli dobře pracovalo. Často je ocení lidé vyššího věku nebo zkrátka ti, kteří se hůře ohýbají. Některé tyto bedny osázené bylinami jsou tak krásné, že často jsou okrasou zahrady, byť původně měly sloužit jen k užitku.

Možností, jak si do zahrady pustit užitečné plodiny, je mnoho. Hlavní je zapomenout na předsudky a brát je jako něco, co má být skryto někde vzadu, za kůlnou, tam, kde nikdo nevidí a očím sousedů a kolemjdoucích vystavit především růže nebo skalničky. Proč by ale naši sousedé, kolemjdoucí či návštěvy nemohli  obdivovat jahůdky, tymián, kopr nebo pěkný zeleňoučký salátek?

hobby ovoce - zelenina zahrada
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.