Foto

Metanolová aféra mění
výrazně návyky lidí

7. 12. 2012

Z obavy před otravou metanolem Češi výrazně omezili nákup lihovin ve večerkách a stáncích a vyžadují nové kolky na lahvích. Tři čtvrtiny (76 procent) pravidelných konzumentů lihovin jejich spotřebu omezilo a nahrazují je pivem či vínem, uvádí průzkum agentury Perfect Crowd.

V nejvíce postižených kategoriích, tedy rumu a vodce, preferují spotřebitelé zahraniční destiláty, kterým důvěřují tři čtvrtiny (77 procent) Čechů proti pětině (22 procent) u české provenience.

Lidé (53 procent) nejvíce u nezávadných lihovin vyhledávají nové kolky, zavedený obchodní řetězec (50 procent) a zahraniční značka (40 procent). Starým kolkům lihovin, vyrobených před rokem 2012 důvěřuje podle průzkumu 27 procent dotázaných.

Zhruba 76 procent pravidelných konzumentů lihovin uvádí, že si v poslední době na úkor destilátů kupují spíše víno nebo pivo, dalších 59 procent lidí omezilo pití lihovin.

Aféra s metanolem výrazně poškodila tuzemské lihoviny. Lokální vodce důvěřuje pouze 22 procent proti 77 procentům u zahraniční. Průzkum potvrdil odklon od neznačkových lihovin k prémiovým, od domácích značek ke značkám zahraničním. Nejmarkantnější je tento trend v kategoriích rumu a vodky, kde lokálním produktům důvěřuje jen 22 procent spotřebitelů v případě vodky a 28 procent u rumu. Za nejbezpečnější lihovinu je považována whisky, o které nepochybuje 95 procent respondentů.

V restauracích by nedůvěru spotřebitelů k lihovinám rozptýlilo, pokud by jim obsluha nalévala z originální láhve přímo před nimi, vyjádřilo se 70 procent respondentů. Skoro polovina (46 procent) respondentů, si častěji než dříve raději koupí lahev lihoviny domů, než aby ji konzumovali v restauraci.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.