Vánoční tradice vítězí,
kapr versus řízek: 3:1

Vánoční tradice vítězí,
kapr versus řízek: 3:1

9. 12. 2012

Češi ani v době vánočních svátků nijak neholdují extravagancím. K večeři připraví tradičního smaženého kapra a u vánočního stromečku si zazpívají nebo poslechnou koledy. Potvrzuje to průzkum agentury STEM/MARK.

Tradiční souboj kapr versus řízek vyhrála jasně klasika 3:1. Další vánoční zvyky však už tak jednoznačné nejsou. Krájení jablek uznává jen něco málo přes polovinu lidí a zvyk baví spíše ženy než muže. Pouštění svíček ve vodě plánuje ani ne třetina, lití olova dokonce jen sedm procent lidí. Dlužno říci, že poslední jmenovaná tradice vyžaduje poměrně náročnou přípravu.

Na tradiční vánoční mši se letos překvapivě chystá až třetina lidí. „Češi jsou konzervativní nejen, co se dodržování tradic týče. Letos příliš nehodlají měnit ani způsob nakupování dárků. Tradičním místem zůstávají kamenné obchody, tam plánuje zavítat 82 procent lidí. E-shopy jim ale začínají šlapat na paty. Překvapením je, že se pro variantu e-shopů nově ve velké míře rozhoduje i zkušenější generace nad 60 let věku,“ uvádí analytik Michal Kozub.

Podle průzkumu také Češi nehodlají vyhazovat horentní sumy za přípravu štědrovečerní tabule. Celkem chystají průměrně utratit maximálně čtyři tisíce korun na domácnost. „Nižší výdaje za jídlo, alkohol, nealko nápoje, stromeček nebo ozdoby souvisí s ekonomickou situací většiny domácností. Vzhledem k růstu inflace, obzvlášť u potravin, nehodlají lidé riskovat a raději si Vánoce užijí v rodinném kruhu bez zbytečných výdajů," vysvětluje Kozub.

V restauraci, v zahraničí nebo na chatě bude trávit svátky méně než procento lidí.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%