Někdejší paní učitelky
předčítají nemocným

Někdejší paní učitelky
předčítají nemocným

10. 12. 2012

Učitelky v penzi rozjely v Ostravě nový projekt. Chodí do nemocnic předčítat dětem. Pokud se nápad osvědčí, akce by se měla rozšířit do dalších měst.

Zapojily se dámy, které jsou v důchodu, ale rády by něco udělaly pro druhé. Podobné předčítání v nemocnicích či dětských domovech je čím dál populárnější a věnují se mu i mnohé známé osobnosti. Například bývalá gymnastka Věra Čáslavská takto pravidelně dochází do Jedličkova ústavu v Praze. Tam dětem čte knížky, ty se na ni pokaždé těší, jí i jim pěkně ubíhá čas.

Do ostravské městské nemocnice teď chodí předčítat bývalé učitelky, například sedmašedesátiletá Dagmar Chejacová. „Nejdříve jsem měla trému,“ říká. „Ale posluchačkami byly velmi milé dívky, takže jsme si nakonec rozuměly.“

Děvčata, která musejí ležet v nemocnici, akci hodnotila jako velmi milé překvapení. „Připadá mi to, jako by mi četla moje babička, tak si aspoň nepřipadám v nemocnici osamělá,“ říkala čtrnáctiletá pacientka Valérie.

„Do projektu se zapojilo sedm dvojic babiček, předčítat chodí od prosince do 28. února v městské nemocnici vždy mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou,“ vysvětlil spoluautor projektu Ivan Sekanina. Nemocnice vše organizuje s místní pojišťovnou, která předčítajícím dámám hradí jízdné a knihy. Cíl je podle organizátorů jasný: Dětem se zpříjemní čas, který musejí trávit v nemocnici a seniorky mohou uplatnit své zkušenosti a schopnosti. „Přečítám dětem velmi ráda a když mi vnučka řekla, že už umí číst sama, byla jsem z toho trochu smutná,“ vysvětluje jedna z dam, které se do projektu zapojily. „Ale tady mám pocit, že děti o mé čtení stojí a že jsem někomu opět užitečná,“ dodává bývalá učitelka.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Dobrý tip, až nebudu zaměstnaná, taky začnu někam chodit číst.