Domov může léčit i škodit
Ilustrační foto: pixabay.com

Domov může léčit i škodit

1. 2. 2018

Už jste někdy přemýšleli, proč se v některém bytě cítíte dobře a v jiném ne? Proč se někde usíná skvěle a jinde to nejde? Útulno nezajistí nový nábytek ani drahé doplňky. Užitečnější je pár triků bytových designérů a architektů. Jsou důležité, protože byt může léčit, ale také způsobovat nemoci.

Nebojte se změny v bytě

Zamyslete se, co se dá doma změnit. Pokud někoho právě teď napadá, že nic, že je spokojený, není to dobře. Je to spíše znamení, že zpohodlněl, že jej nebaví vymýšlet něco nového. Taková malá bytová úprava může s naším životem udělat divy.

Stačí se začíst do zásad učení feng shui. To je založeno na tvrzení, že každým prostorem prochází energie. Ta by měla bytem volně proudit v určitých pásmech, ne narážet do věcí a už vůbec ne do lidí. To vysvětluje, proč by sedací souprava měla být v rohu místnosti a měla by mít tvar písmene L nebo U. V těch se obvykle cítíme lépe než v sedací soupravě umístěné zády ke dveřím či uprostřed místnosti. Je to, jako by pomyslný proud energie tekl přes nás, narážel do nás, sedačka mu brání v cestě. Kličkujeme v bytě? Vyhýbáme se nábytku, občas do něčeho vrazíme? Znamená to, že nábytek je špatně umístěný.

Další zásada se týká osvětlení. Všimli jste si, že se obvykle cítíte lépe v místnosti, kde je několik malých svítidel, než v té s jedním velkým osvětlením na stropě? Nejde jen o byty, stejně tak působí třeba kavárny, restaurace. Jedno ostré osvětlení způsobuje, že se cítíme nejistí, zranitelní, nervózní. Tři malé lampičky však udělají s pokojem i naší psychikou zázrak. Dbejme také na symetrii, ta v bytě vypadá vždy dobře. Dva noční stolky, dvě lampičky, zajímavé zátiší tvoří dvě stejné vázy, dva stejné kameny. Potíž je v tom, že řada lidí nad takovými fintami mávne rukou, ale pak se diví, proč je někde bolí hlava nebo se tam necítí dobře.

Ostré hrany a ležící pes

Pozor na ostré hrany. Vyznavači feng shui tvrdí, že bychom doma měli mít co nejméně ostrých hran. Stolky mají radši oválné. Když už hranaté, tak aspoň s hranami zaoblenými. Vedle skříní, televizorů či jiných hranatých předmětů umísťují vázy oblých tvarů či sochy vyvolávající dojem kulatosti. Nebo aspoň na skříňku či stolek s ostrými hranami položí oválnou míst plnou oblázků či jeden velký kulatý předmět.

Neméně důležitým pravidlem tvůrců příjemných interiérů je následující zásada. Všimněte si, kam si lehá pes. Mnozí sice toto pravidlo zpochybňují, jeho zastánci však tvrdí toto: Do nového nezařízeného bytu nebo bytu, u kterého se chystáme přestavět nábytek, se vyplatí, pozvat si někoho, kdo má psa. A pozorovat, kam si pejsek lehne. Několik vědeckých studií potvrdilo, že psi si vybírají z magnetických zón tu klidnější. Takže, kde je dobře psovi, mělo by být dobře i nám. Patří tam postel, sedačka, křeslo. Kočky nám naznačí to samé, jenže opačně. Rády se uvelebují v místech, kterými vedou geopatogenní zóny, tedy tam, kde se člověk zpravidla dobře necítí.

Pohromou pro psychiku jsou různé praskliny na stropech, stěnách, otlučené kusy nábytku, oloupané zdi. Podvědomě je vnímáme. Ruší nás, vyvolávají pocit, že byt je starý, opotřebovaný podobně jako my sami, kterým patří, kteří v něm žijeme. Vyznavači feng shui považují podobné vady přímo za nebezpečné, vedoucí k úzkostem až depresím.

A ta nejdůležitější zásada na závěr. Neobklopujme se ničím, co vyvolává smutek či nejistotu. Do bytu nepatří obrazy se smutnými motivy ani nic neosobního. Věci na zdech a dekorace by měly mít vztah k nám samotným. Příjemnější atmosféru určitě vytvoří koláž z fotek z dovolených v zajímavém rámu nebo fotografie našich předků než neosobní plakát s motivem květin z hobbymarketu, podobný jako mají všechny sousedky. Byt má být osobitý a jedinečný, protože jedinečný je přece i jeho majitel.

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Chtěla bych vidět, jak by se feng shui vyřádil v mém bytě nic plus jedna. Kde můžu akorát na jaře a na podzim vyměnit přehozy nebo dát na okno jinou kytku.
Anna Dudková
Články tu ráda čtu, ale tento je hodně zavádějící. Feng shui, alespoň tak, jak je podáváno po evropsku, považuji za neuvěřitelnou demagogii a jen něco, co interiérovým návrhářům přináší peníze od důvěřivců, podobně jako ezoterikům mnohé zaručené metody. Stačí si tu přečíst, že nepříjemně se v sedačce otočené zády ke dveřím cítíme proto, že přes nás teče energie. Omyl, je to zcela věcí instinktu, že nám může hrozit nebezpečí od toho, kdo nepozorován vstoupí. Teorii se psem snad ani nemá cenu komentovat, tomu uvěří jen ten, kdo psa nemá. Pes si lehne buď na místo, které považuje za nejbezpečnější, tedy odkud má přehled po celé místnosti, nebo tam, kde ho chrání stěna, případně blízko dveří, aby mohl rychle ven, nebo čeká až se v nich objeví pán. Mám to několikrát ozkoušené. Prostě tohle nefunguje. Taky můžete věřit podle feng shui tomu, že když máte vstupní dveře otevírací dovnitř, přináší vám blahobyt, otevírané ven vám vyhánějí peníze z peněženky. Tomu by snad věřili jen ve středověku. A oprýskané zdi a odřený nábytek jsou hlavními atributy stybu shabby chic.