Konec srpna na zahradě. Čas sklizně i nové práce
FOTO: Mountfield

Konec srpna na zahradě. Čas sklizně i nové práce

20. 8. 2022

Srpen je období radosti. Zahrada nám vydává bohatou odměnu za naše úsilí v předchozích měsících. Je časem sklizně a zpracování rajčat, okurek, cuket, rybízu, ostružin a nepřeberného sortimentu dalších plodin, které jsme vyseli a vysadili, okopávali a zalévali.

Ale je rovněž měsícem, kdy už je třeba myslet na dobu příští.

Na okrasné zahradě se můžete pustit do sestříhávání a tvarování živých plotů, ať už listnatých nebo jehličnatých. Udělejte to spíš navečer, kdy už není velký pařák. A to kvůli sobě i kvůli plotu, aby čerstvě střižené konce větviček nespálil žár slunce. Použijte ruční nebo ideálně elektrické nebo AKU plotové nůžky, které by měly být samozřejmě dobře nabroušené, abyste střih měli co nejčistší.    

    

                      2.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V                                                                               

Během dlouho trvajících veder buďte opatrní se sekáním trávníku. Pokud se do toho pustíte, tak mu nechte výšku aspoň 6 centimetrů, aby zbytečně nevysychal a nevznikala v něm zažloutlá místa. Před případným ohlášeným vydatnějším deštěm aplikujte letní trávníkové hnojivo. Pustíme se do opětovné výsadby cibulovin, řízkujeme muškáty, přesazujeme kosatce. A sbíráme dozrálá semena letniček a dvouletek, abychom měli osivo na příští rok. Dosušená semínka uložte do papírových sáčků a na suché a chladné místo. Odkvetlé trvalky můžete do konce srpna dělit a přesazovat. A je také čas na výsadbu nových okrasných dvouletek, jako je ocún, brambořík, nebo šafrán.              

3.png

 

Také na ovocné zahradě je co dělat. Nastal čas letního prořezu ovocných stromů. S prořezávací pilou, AKU nebo elektrickou, to jde a bez větší námahy. Na slabší výhony, třeba na „vlky“ u jabloní, si ovšem vystačíte i s kvalitními zahradnickými nůžkami. Odstraníme všechny kolmo rostoucí výhony, které přesahují délku 40 centimetrů. Jabloně se tak nebudou zbytečně vysilovat a svou energii vrhnou do tvorby plodů.                                    

 4.png

AKU prořezávač větví G40PS20 40V

Opadané plody pod stromy sbíráme. Můžeme je dát do kompostu, ale ty nahnilé a plesnivé raději zakopeme do země a posypeme hašeným vápnem. Stejné prosvětlení a zmlazení dopřejeme také keřům angreštu, rybízu a maliníku. Je také vhodná doba na výsadbu nových sazenic jahodníku, aby do zimy dobře zakořenily. Jahodníky, které na záhonech zůstávají očistíme od suchých a poškozených listů i šlahounů a přihnojíme speciálním hnojivem pro jahodníky.

 

 6.png

Foto Mountfield

 Zeleninová zahrada je nyní jako bohatě prostřený stůl. Ale po srpnové sklizni si můžete dopřát ještě sklizeň druhou, podzimní. Na uvolněné záhony vysejte zelené hnojivo. Anebo se na ně dají i v závěru tohoto krásného měsíce ještě vysít třeba pozdní odrůdy kedlubnů a ředkviček, špenát, mangold, fenykl, polníček i saláty. Listové saláty sklidíte tak za 7 týdnů a hlávkové za 10 až 11 týdnů. Je čas také na přihnojení podzimních košťálovin vhodným hnojivem.

Více na www.mountfield.cz.

                        

 

bydlení Mountfield zahrada
Hodnocení:
(2 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.