Chirurgové odpovídají: vše,
co chcete vědět o liposukci

Chirurgové odpovídají: vše,
co chcete vědět o liposukci

21. 2. 2012

Asi není třeba připomínat, že liposukce je operace, při které je z různých míst lidského těla odsáván přebytečný tuk. Uplatňuje se především v kosmetické chirurgii a také v boji s obezitou. Tuk se většinou odstraňuje pomocí kanyly a aspirátoru. Vzhledem k značnému zájmu našich čtenářů o liposukce jsme oslovili přední plastické chirurgy - Jitku Cíchovou, ředitelku kliniky Laser Esthetic, a Tomáše Doležala z Plastické chirurgie Praha – a položili jim následující otázky:

Obrací se na vás také starší klientela a je vůbec metoda  liposukce vhodná pro osoby nad 50 let?

Jitka Cíchová: Samozřejmě, v dnešní době není 50 žádný věk, i ženy toho věku chtějí dnes nosit úzké džíny a vypasovaná trička. Dnešní moderní metody liposukce (není tím ovšem myšlena dnes tolik propagovaná „neinvazivní liposukce“, kterou nabízí každý kosmetický či kadeřnický salon), skutečně přináší zaručené výsledky a jsou tak šetrné k okolním tkáním a k pokožce, že je možné je provádět i v tomto věku. Jedná se o takzvané tumescenční liposukce, vibrační, laserové, apod. Tyto nové technologie umožňují, že pokožka se zpravidla dobře adaptuje na novou „velikost“ lokality, kterou jsme upravovali.

Tomáš Doležal: Obrací se na nás samozřejmě i starší klientela. Vhodnost a možnost provedení liposukce u této klientely záleží především na kvalitě (elasticitě) kůže v dané problémové oblasti a tedy její schopnosti (po zmenšení objemu tukové tkáně pod ní uložené) se přizpůsobit těmto objemovým změnám. Provedení operace také záleží na celkovém zdravotním stavu klienta.

Co by měl po zdravotní stránce pacient splňovat?

Jitka Cíchová: U kosmetických zákroků a v estetické chirurgii obecně platí pravidlo, že zákrok by měl podstupovat jedinec s celkově dobrým zdravotním stavem. Drobné odchylky jsou již záležitostí osobní konzultace s plastickým chirurgem, záležitostí typu a rozsahu zákroku. Samozřejmě, že určitá předoperační vyšetření jsou nezbytná, zejména pokud se jedná o zákroky v celkové anestezii. V případě operace prsů je třeba provádět ještě sonografické nebo další vyšetření prsů.

Tomáš Doležal: Podmínkou provedení zákroku je předoperační vyšetření, jehož rozsah odpovídá náročnosti tohoto zákroku (od drobných zákroků prováděných pouze v lokální anestezii po rozsáhlejší prováděné v narkóze).

Kolik u vás stojí jednorázový zákrok například v oblasti břicha nebo stehen?

Jitka Cíchová: Ambulantní tumescenční vibrační liposukce jedné větší oblasti, čímž máme na mysli zevní či vnitřní stehna nebo oblast břicha, stojí kolem 20 tisíc korun.

Tomáš Doležal: Ceny liposukce se pohybují zhruba od 14 tisíc do 29 tisíc korun dle rozsahu a náročnosti operace.

Může mít liposukce takzvaný jojo efekt, nebo upravené  partie vydrží „štíhlé“ napořád?

Jitka Cíchová: Tukové buňky a jejich schopnost regenerace jsou liposukcí odstraněny navždy. Pokud ovšem klient nedodržuje zásady správné životosprávy, přejídá se, nemá žádný pohyb, může očekávat, že zbylé tukové buňky zvětší svůj objem a daná lokalita, která prošla „odsátím“ se může mírně zvětšit. Nemělo by však dojít ke zvětšení objemu na původní míru, neboť určitý počet tukových buněk je již odstraněn. Tukové buňky nedorůstají, pouze se mohou zvětšit ty, které zůstaly.

Tomáš Doležal: Vzhledem k tomu, že u dospělého jedince ztrácejí tukové buňky schopnost se množit a tloustnutí je způsobeno zvětšováním objemu tukových buněk zvýšeným ukládáním tuku v těchto buňkách, je jasné, že odsáté buňky se v těle již znovu nevytvoří a efekt bude trvalý. To ovšem neznamená, že pacient při nesprávné životosprávě nemůže tloustnout. Liposukce totiž neřeší problém obezity, ale pouze problém tělesných křivek.

hubnutí lékař liposukce plastická chirurgie zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu