Nepříjemné vyšetření střev
lze provést mnohem šetrněji

Nepříjemné vyšetření střev
lze provést mnohem šetrněji

22. 2. 2012

Fakultní nemocnice Brno začala pacientům nabízet šetrnější metodu pro vyšetření střev. Místo nepříjemného kolonoskopického vyšetření, kdy se zavádí do střev přes konečník sonda, mohou vhodní pacienti absolvovat takzvanou virtuální kolonoskopii. „Pacient při ní stráví na vyšetřovacím stole mnohem kratší dobu. Metoda je neinvazivní a nehrozí při ní žádné nežádoucí účinky jako poranění střeva,“ řekl přednosta radiologické kliniky nemocnice Vlastimil Válek.

Virtuální kolonoskopie je podle něj vhodná například pro pacienty, kteří mají k běžné kolonoskopii silný odpor, nebo lidem se zúženým střevem. Člověk se ani před tímto vyšetřením nevyhne dietě. Vyprázdněné střevo pak lékaři pomocí speciální pumpy nafouknou vzduchem, za příplatek asi 700 korun používají šetrnější oxid uhličitý. Ten se v organismu vstřebá a člověk se po vyšetření vyhne nepříjemnému vycházení plynu ven z těla. Navíc nafouknutí oxidem uhličitým podle lékařů není bolestivé.

Nafouknuté střevo lékaři snímají pomocí CT přístroje a záběry pak vyhodnocují. Hledají například polypy či karcinomy. Snímky nejdřív posoudí automatický software a pak nezávisle na sobě dva lékaři. „Výrazně se tím zvyšuje citlivost metody a snižuje riziko chybných nálezů,“ uvedl Válek.

Podle Válka má metoda i své stinné stránky. Z polypu při ní nelze odebrat vzorek, což tradiční kolonoskopie umožňuje. Stejně tak nelze při vyšetření hned léčit – například polyp odstranit. Radiologové však nasnímají celou pacientovu břišní dutinu, takže mohou odhalit nálezy i na dalších orgánech. „Jako zcela náhodný a neplánovaný výsledek může být včasné zachycení třeba nádoru ledviny, nádoru slinivky břišní či jiných orgánů,“ dodal Válek.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.