Zvyk je železná košile

Zvyk je železná košile

2. 3. 2013

Moje kamarádka měla manžela. To přece není nic divného, ale ten manžel byl o patnáct let starší a ona ho vlastně přijala se všemi zvyky a zlozvyky z let minulých. Jedno přísloví říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš a ona toho svého také už nic naučit nemohla. Bylo to zbytečné, protože už mu bylo padesát let a zvyky měl zajeté a nepředělatelné.

Některé jeho zvyky mojí kamarádce nevadily, ale jiné hodně.

Třeba, že hlavu si myje jenom v sobotu. A z toho neslevil, ani když šli do divadla v pátek a on vypadal, jako kdyby si na hlavu místo šamponu nalil olej. Vlasy se mu totiž mastily strašně... Nevadilo mu ani to, že mu manželka musí podkládat na polštář zvláštní hadr, protože by jinak musela polštář každý týden vyhodit.

Další jeho zvyk či zlozvyk byl ten, že jakmile přišel domů, svlékl se už v předsíni do naha a navlékl si domácí tepláky. Nejen, že nebyly moc slušivé. Horší bylo, že pokud bylo tepleji, chodil doma pouze nahý. Nepřekáželi mu ani kamarádčini synové z prvního manželství, kteří se na tuto hrůzu museli dívat.

Jednou se ale toto jeho převlékání stalo úplnou groteskou.

Kamarádce se udělalo tak špatně, že si musela zavolat pohotovost. Ležela, trpěla a čekala, až přijedou. Stalo se však, že dříve přišel manžel. Že má manželku v posledním tažení, ho ani moc nezajímalo, ale v první řadě se musel převléknout do svých tepláků. Stál v místnosti a ani nezaslechl, že syn pohotovostní četu pouští do bytu. Právě si svlékl všechno a ohnul se, aby si navlékl své oblíbené tepláky. Otevřely se dveře a dva krásní urostlí chlapi se zjevili na prahu.

Zíralo na ně nahé, ne právě malé, ani nejmladší pozadí...

Kamarádka se propadla skoro pod postel, ale doktor z pohotovosti zachoval vážnost, i když mu to muselo dát fušku. Co si myslel, to kamarádka neví, a ani vědět nechtěla. Raději se uzdravila velice rychle. Manželovi to trapné nepřipadalo. V klidu se oblékl a odešel se najíst do kuchyně, aniž se doktora zeptal, co ženě je.

Že se tímto jejich manželský život ukrátil, se ani nedivím. To víte, zvyk je zvyk, ale na něco se zvyknout prostě nedá.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Šimková
To je svatá pravda Olinko
Olga Štolbová
Ani se té kamarádce nedivím,že manželství skončilo, možná pozdě litovala,že vůbec začalo.