Vysoký krevní tlak. Stal se novou epidemií v České republice?
Ilustrační foto: Freepik

Vysoký krevní tlak. Stal se novou epidemií v České republice?

28. 5. 2025

Aktuální statistické údaje jsou alarmující. Podle SZÚ má až 2,4 milionu lidí prokazatelně léčenou hypertenzi. Podle odhadů však přitom dalších 30 % lidí o své hypertenzi neví. To by znamenalo, že zhruba polovina dospělé české populace má hypertenzi, což hraničí s epidemií.

Informace vyplývají z dat ředitele ÚZIS prof. RNDr. Ladislava Duška, Ph.D. a z praxe přednosty 2. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Aleše Linharta, DrSc.

Hypertenzi je třeba včas odhalit a správně léčit

Profesor Dušek poznamenává, že hypertenze není v žádném případě doménou pouze seniorů. Asi 900 tisíc pacientů, tj. 40 % jedinců s diagnostikovanou hypertenzí, je naopak v produktivním věku 20–65 let. V přímém důsledku hypertenze přitom v Česku každoročně předčasně zemře okolo 10 tisíc osob mladších 65 let. To je extrémně předčasné úmrtí.

Je proto třeba edukovat mladší generaci, aby si včas nechala změřit krevní tlak a dodržovala zdravý životní styl. Tady přichází nejen role médií, ale především role rodičů, kteří již mají své zkušenosti a určitě nechtějí, aby jejich děti byly nemocné. Léčba předpokládá i absolvování pravidelných lékařských prohlídek, kde lékař může zkontrolovat případnou dosavadní léčbu, nebo ji upravit dle stavu pacienta. Pozn. 40 % pacientů s hypertenzí nechodí na běžné prohlídky!

 Lipidový profil měří riziko onemocnění

„Hypertenze je rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění. Lipidový profil je skupina testů, které stanovují riziko těchto onemocnění, tedy onemocnění cév a srdce. Testy jsou dobrým ukazatelem rizika srdečního infarktunebo mozkové mrtvice, chorob, které bývají způsobené tvorbou trombu na místě prasklého aterosklerotického plátu (aterosklerózatepen),“ vysvětluje prof. MUDr. Jaroslav Racek z Ústavu klinické biochemie a hematologie 1. LF UK a Fakultní nemocnice v Plzni.

Na vzniku primární hypertenze se podílí obezita, nadměrný příjem kuchyňské soli potravou, dlouhodobý a nadměrný stres, genetické předpoklady, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a nedostatek pohybu.

 

Nebezpečí vysokého krevního tlaku:

  • poškození jemných cév v ledvinách a únik krve do moči
  • infarkt myokardu a angina pectoris (svíravá bolest na hrudi vystřelující z hrudi do levé ruky či zad, obtížné dýchání, pocení)
  • srdeční selhání (bušení srdce, arytmie, obtížné dýchání, kašel, vykašlávání krve, pocení, bolest na hrudi, otoky)
  • selhání ledvin (únavu, málo moči, otoky, nevolnost až zvracení, bolest hlavy; u akutní: až ztráta vědomí; u chronické: bledost, svědění kůže, bolest hrudi, kostí)
  • cévní mozková příhoda, mrtvice mozku (strach, zmatenost, pokleslý jeden ústní koutek, jazyk k jedné straně, poruchy řeči, necitlivost jedné poloviny tváře, poruchy vidění, bolest hlavy, poruchy paměti, motání hlavy, poruchy pohybu jedné poloviny těla, ochrnutí)
  • postižení zraku (projevuje zamlženým viděním a bolestí hlavy) atd.

 

 Nepodceňujte vysoký krevní tlak

Velmi důležité je, abyste byli poučeni o povaze onemocnění a nutnosti změny životního stylu. Absolutní zákaz kouření je klíčovým opatřením! Dále přiměřená fyzická aktivita 3-4× týdně a dietní opatření, která zahrnují i omezení vyšší spotřeby alkoholu, omezení solení, zvýšení konzumace ovoce a zeleniny. Lékař pak rozhoduje o nasazení léků. Krevní tlak by měl být snížen na cílové hodnoty pod 140/90 u všech a pod 130/80 u diabetiků, pacientů se zvýšeným rizikem, po mozkové příhodě nebo infarktu myokardu, s onemocněním ledvin. Tak lze dosáhnout pokles kardiovaskulární úmrtnosti o téměř 20 % a úmrtnosti na mozkové příhody o více jak 40 %.

 

Vysoký tlak přispívá k rozvoji demence

Studie z roku 2023 analyzovala data od 33 000 lidí a identifikovala konkrétní oblasti mozku, kde hypertenze způsobuje poškození nervové tkáně, což vede ke kognitivním poruchám. Tato zjištění podtrhují význam správného řízení krevního tlaku a informovanosti pacientů o rizicích spojených s neléčenou hypertenzí.

 

Můžete si ho měřit sami

Výhodné je domácí měření TK (selfmonitoring), kdy si pacient měří tlak několikrát denně v domácích podmínkách a lékaři přinese záznam hodnot. Přibližně ve stejnou hodinu by měla být vždy zaznamenána hodnota ranní a večerní a pak v průběhu dne kdykoli. Domácí měření je jedním ze způsobů, jak diagnostikovat tzv. hypertenzi bílého pláště (v ordinaci pacientovi naměří lékař vysoký krevní tlak, zatímco v domácích podmínkách jsou hodnoty tlaku v normě). Více o vyšetření a léčbě hypertenze na http://www.labtestsonline.cz

 

Zdroj informací:

Portál LabTestsOnline:  www.labtestsonline.cz
Linhart A., Dušek L. Rozhovor v rámci XXXII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti, Brno, květen 2024. ČKS TV. Dostupné na: https://vimeo.com/mobymedia/review/943129227/c208a7481a

 

 

 

 

srdce zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 22. týden

Minulý týden proběhl filmový festival ve francouzském Cannes. Nejen tento festival, ale vůbec světový film, to bude téma kvízu tohoto týdne.