Památník nepřítomnosti

Památník nepřítomnosti

14. 3. 2013

Ten bezejmenný pomníček stojí u lesní cesty od roku 1845. Na mohyle z pískovcových balvanů spojených maltou, je čitelný jenom tento údaj. Ostatní sdělení odvál čas. Při cestě do údolí nelze tento jakýsi patník minout. Je až s podivem, že dosud nikdo nevymyslel legendu. Jak krásně by se vyjímala třeba pověst o zde zavražděném hajném Breburdovi pytlákem Janečkem. Památník je ale strategicky umístěn nad kouzelným údolím takzvaného Vojického rybníčku.

Sem putovaly celé generace kluků z obce Podboří na čundr. To se sebraly deky, kotlík, zásoby z domova  a vyrazilo se za dobrodružstvím. Dobrodružství trvalo vždy jen do druhého dne. Na místě samém zkonfiskovala parta dřevěnou trojnožku, určenou k sušení sena. Na to se natloukly hřebíky deky. V takto vytvořeném indiánském týpí pak zmizelo i pět kluků. Rázem byli zálesáky. Na hrázi rybníčka se kluci v záři táboráku učili kouřit a v kotlíku vařili hrachovou polévku z kostky.

Jak šel život, rybníček zmizel. Nahradila jej betonová nádrž. Zůstala jenom bývalá hráz. No a ve svahu začaly růst jako houby po dešti dřevěné chatky. Objevila se i brána a stožáry na dvě vlajky, československou a sovětskou. Zrodil se pionýrský tábor Jitřenka. A na tomto místě se začaly odehrávat osudové okamžiky života výpravčího Fanouše Bernáška.

Tento železničář pojal za manželku učitelku. Zřizovatel pionýrského tábora, nábytkářský gigant, hledal schopné vedoucí tábora. A kam jinam sáhnout, nežli mezi pedagogy. Nemusejí si brát v létě dovolenou, zdarma si užijí krásného prostředí a mají všechny předpoklady vyplnit volný čas mládeže i o prázdninách. Manželka se stala jednou ze skupinových vedoucích a kolega vedoucím celého tábora. Pak už stačil jen vlahý večer, odlesk táborového ohně, trampské písně a patřičné penzum romantiky. Tak se spustilo první osudové pouto železničáře Bernáška s pionýrským táborem.

Fanoušova starší dcera následovala mamku. Také jako učitelka pilně navštěvovala turnusy. Jednoho dne přivedla domů sympatického vousáče. Kolega z Uherského Brodu, vedoucí jedné skupiny se stal jejím manželem.

Mezitím čas oponou trhnul. Z pionýrského tábora se stalo soukromé zařízení. Z tehdejšího pedagogického sboru se za ta léta stali kamarádi. Aktéři bývalých turnusů se scházejí čas od času a vzpomínají na krásné chvíle. Z návštěv tohoto místa se stal rituál. Sem vedou časté návštěvy celých rodin. Sem tam padnou i slzy.

Mladší dcerka mezitím vystudovala v Praze na Karlově univerzitě. Šest let pak žila v jakémsi studentském manželství s chlapcem z Litvínova. Hoch byl vystudovaný etnograf a dostal nabídku pozorovat po jistou dobu život Eskymáků. Dcerka mu dala ultimátum. ,,Tak si hochu vyber, buďto já, nebo Eskymáci!“ Vybral si Eskymáky. Ještě plna bolu a žalu, navštívila bývalý tábor Jitřenka. I ona kdysi kráčela ve stopách maminky, skupinové vedoucí a starší sestry. Také patří mezi komunitu vedoucích a nostalgicky vzpomínajících pozůstalých. Ani ona nepřišla zkrátka. Obnovila starou známost a byla z toho svatba!

Pionýrský tábora a posléze soukromé zařízení zasáhlo do života naprosto nezúčastněného člověka. Nejprve manželka a pak obě dcery zde našly partnery. Železničář a šest kantorů! Manželka mezitím zemřela, když předtím Fanouše opustila. Obě kantorky mají krásná manželství a Fanouš čtyři krásné vnoučky.

A tu napadl Fanouše divoký nápad. Vidí před sebou ten bezejmenný památníček u lesní cesty. Koupí jej od Lesní správy. A do závěti napíše: ,,Umístěte do něj urnu s mým popelem!“

Vždyť zde se odehrály zlomové události jeho života. V tomto prostoru mu osud odvál manželku a obě dcery tady poznaly životní partnery a on byl jaksi mimo.

Umístění jeho ostatků v tomto prostoru má i praktický účel.

Jakmile obě jeho dcery pojedou na známá místa nostalgických vzpomínek, zastaví snad u tohoto památníku nepřítomnosti. Otec nebude přímo mezi nimi, ale na dosah. Zajistí si tak návštěvu svého věčného odpočinku nejen na dušičky, ale průběžně po celý rok!

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

14%