Nechte si vyšetřit ledviny,
nedejte na to, že vás nebolí

Nechte si vyšetřit ledviny,
nedejte na to, že vás nebolí

12. 3. 2013

Jak pracují vaše ledviny? Než bez váhání odpovíte, že dobře, přečtěte si následující řádky. Až pětina zejména starších lidí může mít s ledvinami problém, o kterém nemá ani tušení. Tvrdí to třeba lékaři z Dialyzačního střediska v Ivančicích. Nemoci ledvin totiž nebolí a lidé tak na ně často přijdou až ve fázi, kdy se už obtížně léčí. Lékaři proto nabádají k preventivním prohlídkám.

Kdo přijde včas, má větší šanci

Nemocí ledvin v populaci bohužel přibývá, což souvisí s růstem civilizačních chorob, které mají na ledviny vliv. Loni v Česku přibyly čtyři stovky pacientů, kteří musí docházet na dialýzu, celkově jich je u nás přes šest tisíc.

Mezi hlavní faktory, které škodí ledvinám, patří cukrovka, příliš vysoký nebo naopak příliš nízký tlak, kardiovaskulární choroby, ledvinové kameny, tumory a další. „Loni jsme vyšetřili 2500 lidí a zhruba 20 procent z nich mělo nějaký nález,“ uvedl vedoucí lékař Dialyzačního střediska v Ivančicích Jakub Ševčík. „Pokud na problém přijdeme včas, je šance na vyléčení větší.“

Některé léky ledvinám neprospívají

Stoupající počet lidí s onemocněním ledvin souvisí podle primáře Jednotky intenzivní péče nemocnice v Ivančicích Zdeňka Gottvalda i se stárnutím populace: „Lidé berou ve stáří více a více léků a ty mají samozřejmě vliv na funkci ledvin.“ 

Základem pro udržení zdravých ledvin je zdravý životní styl, udržení přiměřené váhy a dostatečný pitný režim.

Ve střediscích v Ivančicích, Vyškově a Slavkově u Brna nabízejí lékaři ve čtvrtek při příležitosti světového dne ledvin možnost bezplatného vyšetření. Příchozím vyšetří moč, změří hladinu cukru v krvi a tlak a při případném nálezu je objednají na podrobnější vyšetření.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.