20. březen - Světový den štěstí
Ilustrační foto: pixabay.com

20. březen - Světový den štěstí

20. 3. 2018

Dnes je Světový den štěstí. Dověděla jsem se o tom před lety od kamarádky, sepsala tento článek a zapomněla ho editovat.

"Snaha o štěstí je základním lidským cílem," píše se v usnesení Valného shromáždění OSN, které 28. června 2012 vyhlásilo 20. březen  Mezinárodním dnem štěstí. Usnesení nabádá vlády, aby pečovaly o štěstí obyvatel a nehodnotily pokrok pouze na základě ekonomických ukazatelů. Jednomyslně ho přijalo všech 193 zemí OSN."

Kdo by neznal tato slova:

"Co je to štěstí? Muška jenom zlatá!"

Máme tendence chovat se tak, jako by štěstí bylo něco nedostižného. Hledala jsem na internetu, co se v rámci tohoto dne píše o štěstí, a našla jsem toto:

"Dvacátého března by tedy měli být obyvatelé planety šťastni a radovat se. Proto jsme pro vás připravili několik rad, které vám mohou dopomoci ke štěstí.

Zapisujte si důvody radosti

Dobré je si každý týden napsat alespoň tři věci, které vám udělaly v poslední době radost. Stačí maličkosti, třeba, že se na vás někdo na ulici usmál, nebo že se vám něco povedlo. Zkrátka jde o to všímat si dobrého kolem nás a uvědomovat si to.

Optimismem k radosti

Optimistické myšlení je základ. Stačí pouhá představa ideální budoucnosti s milujícím partnerem či získání vysněného zaměstnání a člověku je hned lépe. Snít je přeci krásné.

Používejte své silné stránky

Sepište si své přednosti a pokuste se je využít v životě jinak, než doposud. Kupříkladu ten, kdo si o sobě myslí, že má dobrý smysl pro humor, by se měl pokusit rozesmát smutného přítele, nebo svým humorem oživit poradu v práci. I tento způsob zvyšování duševní pohody prý funguje.

Buďte vděční

Napište dopis lidem, kteří vám nějakým způsobem pomohli. Nemusíte jej nikdy odeslat, přesto se po jeho sepsání budete cítit dlouhodobě lépe.

Projevte laskavost

Pomáhat druhým se jednoduše vyplácí. Lidé, kteří věnují svůj čas nebo peníze například na charitu, vykazují nezanedbatelný nárůst pocitu štěstí.

Dopřejte si dovolenou

Dobrá dovolená prý pozvedne úroveň pocitu štěstí až do doby dvou měsíců po návratu.  Čtrnáctidenní volno však může v mnohých vyvolat stres z návratu do práce, proto vědci doporučují raději větší množství krátkých dovolených."

Přeji vám všem tolik štěstí, kolik unesete.

Život je krásný.

Hodnocení:
(5 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Hezký svátek Jani :-) Přeji hodně štěstí nejen Tobě, ale všem íčkařům :-)
Marie Doušová
Každý den prožijeme trochu štěstí např. jenom tím , že jsme ráno vstali a můžeme prožít zase jeden den našeho života. Jak se říká štěstí je vrtkavé a proto věřme , že i nás potkává . Návod na štěstí ,jak se zdá z článku je velmi jednoduchý ,jen ho používat. Jano dík.
Dagmar Bartušková
Jano, o tomto "Dni" slyším prvně. Také Ti přeji plnou náruč štěstí.
Marie Ženatová
Zajímavý článek o štěstí jsem si přečetla až dnes, ale i tak za něj moc děkuji... Do svého deníku si zapisuji jak radosti tak i bolesti a moc mi to v mém životě pomáhá...
Elena Valeriánová
***** ... atd
Zdenka Jírová
Nevěděla jsem o Dni štěstí, děkuji za rozšíření mých vědomostí. Napadl mne po přečtení Vašeho článku jeden citát o štěstí:" Lidské štěstí je taková šňůrka , na kterou navlékáme malé korálky, taková malá štěstí - čím jsou drobnější a čím je jich víc, tím je to naše štěstí větší."
Libor Farský
Jano, dnes jsi určitě nadzvedla spoustu čtenářů, kteří si běželi vsadit Sportku :)
Lidmila Nejedlá
No a já husa jsem si myslela, že štěstí číhá někde za rohem a přitom si ho mohu sama sobě nadělit. Tak díky, Jani.
Jaroslava Handlová
Jano, to je milá připomínka, kterou jsi rozdala celou náruč štěstí mezi nás čtenáře. Uvědomuji si, že zrovna dnes jsem štěstí měla a snad jsem ho kousek také přihrála mým blízkým. A to jsem ještě netušila, že zde máme Světový den štěstí!
Alena Vávrová
Jani, děkuji a přeji nápodobně a nejen tobě!♥
Zuzana Pivcová
Jani, Tvůj příspěvek si půjčil Seznam. :-D
Jana Šenbergerová
Potěšilo mě, že můj článek o štěstí nezůstal bez odezvy a překvapilo mě, že na něj kliklo už více čtenářů než na mou první básničku, která byla uveřejněna v březnu 2013. Je vidět, že o štěstí je zájem. Věřím, že každý, kdo o ně jeví zájem, ho také šíří. Děkuji.
Naděžda Špásová
Jani, tvoje rady jsou nad zlato. Docela ráda bych se jimi řídila, ale má to několik háčků na mé straně a přes to nejede vlak. Ale chválím snahu. :-)
Marie Novotná
Posílám štěstí na všechny strany,země je kulatá,snad se kousek vrátí. :-) Děkuji za zajímavé čtení.
Věra Ježková
Jano, moc hezký článek. Jako mladá jsem přečetla spoustu knih přinášejících návody na to, jak být šťastný. Ale moc mi nepomohly. Zvládala jsem je pouze v rovině teoretické. Na sepisování důvodů k radosti jsem nebyla dostatečně důsledná. Naopak jsem se vždy potřebovala vypsat z pocitů a událostí negativních. / Také vám přeji hodně štěstí. :-) „Štěstí je to jediné, co můžeme dávat, aniž bychom to měli.“ Halen
Marie Seitlová
Jani děkuji za rady které mi dopomůžou ke štěstí. Asi si začnu zapisovat radosti, někdy si je ani neuvědomujeme. Přeji všem, aby měli tolik štěstí, že by ho mohli i rozdávat, těm co ho nemají. Dík za pozitivní článek.
Dana Puchalská
Jo štěstí je hodně vrtkavá věc. A spousta lidí si jej představuje různě. Ani jsem netušila že dneska jeho den. Tak přeji všem, aby ho měli tolik, že ho mohou i rozdávat.
Hana Rypáčková
Už mnoho let si píši deník, vypíši se z bolestí i radostí. Všelijaké úvahy a přání. Na tom i na přečtených knihách se ukáže můj život, jak klidně plynul i se zatáčkami a zvraty. Hodně štěstí Jano,nápodobně-
Hana Šimková
Štěstí je přece jenom muška zlatá. Donutit ji , aby si na vás sedla je někdy těžké.
Zuzana Pivcová
A já přeji tolik štěstí, abyste ho mohli plnými hrstmi rozdávat, a přesto vám neubylo, naopak! Díky, Jano.
Jana Kollinová
Článek Jana Š. provoněla vlastní pozitivní energií, vnitřním štěstím i radami, které mohou některému čtenáři zpříjemnit nejednu "hluchou" chvíli. Přemýšlím, zda štěstí a pokora jsou setry, které se mohou dobře doplnit.
Alena Tollarová
Mám diář, ale píšu si tam jen kdy mám kam jít. Dobře, můžu si tam začít připisovat svoje důvody k radosti. Ale když tam vidím napsáno třeba: Brno s i60, už to je důvod k radosti. Nebo: zubařka, to taky, bude se mi dobře kousat. Dovolená, oh, hned bych někam vyrazila.
Jitka Chodorová
Souhlasím Jani, a přeji dnes všem šťastný den.