Rakovinu prsu má na svědomí
životní styl a genetická výbava

Rakovinu prsu má na svědomí
životní styl a genetická výbava

21. 3. 2013

Počet případů rakoviny prsu u Češek stoupl za čtyři desítky let dvojnásobně. Během života jí onemocní každá jedenáctá až dvanáctá žena. I když k tomu přispívá genetická zátěž, hlavní vinu na strmém nárůstu má podle vedoucího komplexního onkologického centra Fakultní nemocnice Plzeň profesora Jindřicha Fínka nezdravý životní styl. V roce 2010 rakovina prsu zjištěna u 6498 žen, zemřelo jich 1619.

Typické pro současné ženy je odkládání mateřství do vyššího věku, matky navíc kojí kratší dobu, aby se mohly věnovat kariéře. Oproti minulosti ženy více kouří a pijí alkohol. Roste míra stresu, častá je nadváha. To vše podle profesora představuje "závaží přikládaná na špatnou misku vah".

Nejvyšší riziko onemocnění rakovinou prsu mají ženy s mutací genu BRCA1 a BRCA2 a s nezdravým životním stylem. Střední riziko je u žen s časnou první menstruací a pozdní menopauzou, více ohroženy také jsou bezdětné a ty, které rodily po třicítce či užívají hormonální substituci. Riziko naopak snižuje těhotenství před dvacátým rokem věku a kojení.

Profesor Fínek připomíná, že nádory prsu obvykle mají souvislost s hormony - přitom doba, po kterou žena v průběhu života nekojí, není těhotná, nemenstruuje a je vystavena hormonálním výkyvům, se oproti minulosti prodloužila. Nebezpečí tím roste. Rozvoji nádoru lze zabránit tím, že se aktivita vaječníků utlumí uměle.

Docentka Petra Tesařová z onkologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice uvádí, že nádory prsu se mohou objevit i u poměrně mladých žen. Tesařová je předsedkyní koordinační skupiny Projektu 35, který se zaměřuje právě na mladé pacientky. V mladším věku jsou jejich vyhlídky horší, nádory bývají velmi agresivní.

Spoluzakladatelka českého screeningového programu Miroslava Skovajsová podotýká, že ženám od 45 let věku hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky vyšetření na mamografu. Pro mladší ženy není vhodné, vyšetřují se magnetickou rezonancí. "Mamografie se pro nižší výpovědní hodnotu provádí u mladých žen jen sporadicky," řekla lékařka.

Podle doporučení odborníků by si ženy měly prsa samy vyšetřovat pohledem i pohmatem každý měsíc. Pátrá se po bulkách, hrbolcích, změnách ve velikosti prsu nebo uzlin v podpaží, asymetriích, vtažení kůže nebo bradavky a povrchových změnách, jako je šupinatění či pomerančový vzhled kůže. Varovným příznakem je bolest nebo výtok z bradavky. Postup samovyšetření je na webu Aliance žen s rakovinou prsu http://www.breastcancer.cz/prevence/samovysetreni/.

rakovina
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...