Průlom: genová terapie zničila
za pár dní u pacientů leukémii

Průlom: genová terapie zničila
za pár dní u pacientů leukémii

26. 3. 2013

Američtí výzkumníci objevili nové důkazy, podle nichž může šance na vyléčení rakoviny výrazně zvyšovat genová terapie, díky níž lze manipulovat s imunitním systémem. Podle listu The Wall Street Journal se podařilo pět pacientů trpících akutní leukémií kompletně a rychle vyléčit genetickou úpravou buněk z jejich imunitního systému tak, aby napadly chorobu. Metodu zkoumají také čeští vědci.

List uvedl, že vzhledem k malému vzorku osob nelze zatím léčbu označit za jednoznačně úspěšnou. Na vědce však udělalo dojem, že se nemoc podařilo vymýtit u všech pěti pacientů. U jednoho zmizela rakovina za pouhých osm dní léčby.

"Výsledky jsou výborné," řekl hlavní autor studie, onkolog Renier Brentjens z newyorského ústavu pro léčbu rakovinu. "Je to velmi slibný krok vpřed," poznamenal.

"Zcela jistě se jedná o pozoruhodný výsledek a je možné, že by to mohlo v budoucnosti i nahradit transplantaci. To však zatím nikdo říci nedokáže," uvedl k tomu přednosta pražského Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) profesor Marek Trněný.

Také jeho předchůdce na postu přednosty, přední český hematoonkolog profesor Pavel Klener soudí, že jde o jednu z cest, jak přispět k účinné léčbě leukémie. Než se ale účinnost potvrdí a než se metoda dostane do běžné praxe, může trvat ještě dlouho.

Pacientům ve věku od 23 do 66 let byla zjištěna akutní lymfoblastická leukémie. Všichni prošli předtím chemoterapií, po níž se nemoc vrátila. U těchto pacientů dosud platila jako poslední naděje transplantace kostní dřeně, u níž se ale dlouho čeká na dárce, takže mnozí dřív zemřou.

Při leukémii se imunitní systém stává vůči leukemickým buňkám netečný a nelikviduje je. Vědci izolovali T-lymfocyty z těla nemocného, vpravili do nich geneticky upravený faktor, takže jsou schopny rozeznat buňky leukemické a napadnout je, popsal postup Trněný. Připomněl, že tato terapie byla úspěšně použita už v roce 2011 u několika nemocných s chronickou lymfatickou leukémií.

"Ve studii, která byla publikována nyní, se jedná o nemocné s velmi agresivní akutní lymfoblastovou leukémií, u nichž tak bylo možné dosáhnout odpovědi a umožnit jim dočkat se alogenní transplantace krvetvorných buněk," sdělil profesor. Podle očekávání vědců by při plné účinnosti genové terapie v budoucnu už transplantace nemusela následovat.

rakovina
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...